drukuj

Młoda Redakcja 2018

  • Znów tutaj, ciągle tutaj - relacja Joanny Bakoń

   05.03.2019

   Rok 2018 był pełen okrągłych rocznic, znaczących zarówno dla historii polskiej, jak i ogólnoświatowej – setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, siedemdziesiąta powstania państwa Izrael, pięćdziesiąta nagonki antysemickiej marca ‘68. Obchodziliśmy również trzydziestolecie Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, którego tegorocznym motywem przewodnim – być może w związku z owymi zdarzeniami – był Syjon.

   więcej
  • Granice miłości - relacja Joanny Bakoń

   25.02.2019

   16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, który odbył w dniach 12-18 listopada w Warszawie, po raz kolejny dał widzom okazję do przyjrzenia się specyfice kultury Żydów oraz prześledzenia w jaki sposób znane każdemu problemy życia codziennego są prezentowane na jej gruncie.

   więcej
  • Nieostrość. Przypadek Lewartowskiego - relacja Joanny Bakoń

   25.02.2019

   Rok 2018 był bardzo ważny dla Polski. 19 kwietnia ma miejsce 75. rocznica powstania w getcie warszawskim. Cała stolica – a w szczególności nieduży kwartał na styku Śródmieścia, Woli i Żoliborza, zwany Muranowem – rozkwita promienną żółcią papierowych żonkili, które mieszkańcy dumnie noszą na połach kurtek. Rozdają je wolontariusze oddelegowani przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, a coroczne hasło Akcji „Żonkile”, która odbywa się już po raz szósty brzmi: „Łączy nas pamięć”. Jak to zazwyczaj w Polsce bywa, owa pamięć jest różnorako rozumiana i respektowana.

   więcej

Pozostałe