Co wspieramy?
Co
wspieramy?
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN) wspiera finansowo projekty realizowane w ramach współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi instytucjami / organizacjami oraz uczestniczy merytorycznie lub organizacyjnie w wybranych przedsięwzięciach.
Przy podejmowaniu decyzji o wsparciu projektu Zarząd FWPN bierze pod uwagę ogólne kryteria oceny merytorycznej, które wynikają ze statutu i misji FWPN:
- Czy projekt wpływa na podnoszenie jakości relacji polsko-niemieckich (dotyczy ważnych, aktualnych tematów i problemów, znajduje przełożenie na postrzeganie Polski w Niemczech lub Niemiec w Polsce)?
- Czy projekt niweluje deficyty w relacjach polsko-niemieckich (dotyczy obszarów / tematów / środowisk do tej pory ze sobą nie związanych / nie współpracujących)?
- Czy tematyka projektu jest ważna dla Polski i Niemiec, także w kontekście europejskim (czy chodzi o ważne europejskie, krajowe, regionalne zagadnienia)?
W swojej działalności dotacyjnej FWPN określiła następujące priorytety:
Społeczeństwo,
gospodarka, środowisko
Projekty dotyczące aktualnej tematyki,
istotnych problemów związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa, gospodarki i
ochroną środowiska w Polsce, Niemczech, UE ewent. w wybranych krajach czy regionach. Projekty
mające wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, w tym projekty realizowane
w ramach partnerskiej współpracy samorządów lokalnych.
Podczas przygotowywania wniosku o dotację
prosimy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:
1. Czy projekt wynika z aktualnych / ważnych wyzwań stojących przed społeczeństwami obu krajów w sferze społecznej i / lub gospodarczej (np. przystąpienie Polski do strefy euro, Partnerstwo Wschodnie, wyzwania demograficzne, ochrona środowiska)?
2. W przypadku samorządów: na ile projekt podniesie jakość współpracy dwustronnej obu partnerów, czy ma wpływ na tę współpracę?
3. Czy projekt przyczynia się do aktywizacji i rozwijania społeczeństwa obywatelskiego w obu krajach? Czy rozwija jego instytucje?
4. Czy efekty płynące z realizacji projektu będą trwałe / długofalowe?
5. W przypadku projektów kierowanych do środowisk eksperckich: w jakim stopniu projekt wykorzystuje twórczo dotychczasowy stan wiedzy i istniejące know-how? Czy przyczynia się do rozwoju dziedziny, której dotyczy?
6. W jakim stopniu projekt wprowadza nowych partnerów, nowe instytucje aktywne w danym obszarze do debaty polsko-niemieckiej i europejskiej?
7. W jakim stopniu / czy projekt przyczynia się do profesjonalizacji / podnoszenia kwalifikacji osób zaangażowanych w danej dziedzinie / danym obszarze?
8. W jakim stopniu / czy / w jakiej formie efekty projektu będą udostępnione szerszym kręgom odbiorców/ potencjalnie zainteresowanych ekspertów / specjalistów. Jaka jest koncepcja promocji projektu – czy i jak wykorzystane są media, w tym portale społecznościowe, nieformalne sieci itd.
Edukacja
Projekty podnoszące jakość dwu- lub
wielostronnych relacji poprzez pogłębienie wiedzy na wybrane tematy (w tym
specjalistyczne i historyczne). Podnoszenie kompetencji językowych i wiedzy o
kraju sąsiada.
Podczas
przygotowywania wniosku o dotację prosimy zwrócić szczególną uwagę na
następujące kwestie:
1. Czy projekt popularyzuje wiedzę o kraju sąsiada skoncentrowaną na ważnych wybranych tematach, czy pogłębia wiedzę o zagadnieniach interesujących dla obu stron?
2. Czy program projektu odpowiada nowoczesnym standardom edukacyjnym? (aktywne i kreatywne uczestnictwo odbiorców projektu)
3. Czy projekt stwarza możliwość ponownego wykorzystania wyników, poszerzenia grupy docelowej?
4. Czy projekt jest innowacyjny? (np. niekonwencjonalne pomysły dotarcia do grup docelowych, nowoczesne pomoce dydaktyczne);
5. W przypadku projektów związanych z nauczaniem języka polskiego /i lub niemieckiego: czy projekt pobudza zainteresowanie nauką języka polskiego i/lub języka niemieckiego i popularyzuje język polski i / lub język niemiecki dzięki zastosowaniu nowoczesnych i atrakcyjnych metod nauczania? Czy projekt ma wpływ na opracowanie metod i programów nauczania języków polskiego i / lub niemieckiego jako obcego oraz pomocy dydaktycznych?
6. W przypadku projektów historycznych: czy projekt porusza tematy historyczne dotychczas niedostatecznie obecne w działaniach edukacyjnych, czy dociera do grup dotychczas pomijanych?
W ramach doskonalenia zawodowego i specjalistycznego należy zwrócić uwagę, czy:
7. program służy dokształcaniu grup zawodowych ze zbliżonych branż, daje impulsy do zastosowania nabytych umiejętności w praktyce?
8. program obejmuje współpracę między instytucjami o podobnym profilu działalności i służy budowaniu ich kompetencji? Preferowana jest współpraca z krajami trzecimi i transfer doświadczeń polsko-niemieckich;
9. program ułatwia wymianę wiedzy i doświadczeń i skierowany jest w szczególności do przedstawicieli samorządów, pracowników trzeciego sektora, multiplikatorów, nauczycieli, społecznych partnerów edukacji, innych grup zawodowych, które aktualnie są istotne w kontekście polsko-niemieckim?
10. projekt umożliwia poznanie i transfer innowacyjnych rozwiązań modelowych, ułatwia integrację grup zawodowych na rynku pracy w drugim kraju?
FWPN dofinansowuje również indywidualne pobyty studyjne, ale jedynie w ramach ogłaszanych programów stypendialnych, staży lub praktyk. FWPN nie finansuje udziału w kursach i wyjazdach językowych, w zielonych szkołach, obozach językowych dla młodzieży itp.
Projekty mające wpływ na postrzeganie Polski w Niemczech i Niemiec w Polsce, na rozumienie procesów zachodzących w Europie i na świecie. Projekty podnoszące jakość relacji medialnych. Badania opinii publicznej.
Podczas
przygotowywania wniosku o dotację prosimy zwrócić szczególną uwagę na
następujące kwestie:
1. W jakim stopniu realizacja projektu związana jest z misją FWPN? W
jakim stopniu projekt wypełnia deficyty, likwiduje ewentualną asymetrię w
relacjach polsko-niemieckich etc.? W przypadku projektów z grupy projektów
bilateralność + w jaki sposób wykorzystana jest współpraca polsko-niemiecka?
2. W jakim stopniu projekt wpływa na postrzeganie Polski w Niemczech,
Niemiec w Polsce, obu krajów jako partnerów w Europie i na świecie?
3. Czy projekt przyczynia się do zrozumienia przez opinię publiczną
obu krajów procesów społecznych i politycznych zachodzących w Polsce, Niemczech
i Europie?
4. Czy projekt podnosi kwalifikacje dziennikarzy w obu krajach? Czy
projekt przyczynia się do profesjonalizacji środowiska dziennikarskiego? Czy w
rezultacie projektu może się podnieść poziom debaty publicznej – w
kontekście misji FWPN? Czy projekt daje narzędzia do pogłębionej analizy
przestrzeni społecznej?
6. Na ile projekt wykorzystuje społeczny potencjał mediów jako uczestników, moderatorów i animatorów społecznego dyskursu, ważnego dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego?
7. Na ile projekt angażuje nowych uczestników, zwiększa ilościowy i jakościowy potencjał dziennikarzy jako potencjalnych multiplikatorów misji FWPN?
8. Na ile projekt ma szansę zaistnieć w różnego rodzaju mediach (prasa, radio, telewizja, internet: portale, media społecznościowe, blogi, media ogólnokrajowe i regionalne)? W jakiej mierze jego zaistnienie w mediach przyczyni się do realizacji celów statutowych FWPN?
9. Jakie media reprezentuje grupa docelowa projektu? Czy projekt wykorzystuje potencjał różnych rodzajów mediów? Czy obejmuje możliwie szerokie spektrum (media regionalne i ponadregionalne, media drukowane, radio, telewizja, ale także nowe media, różne opcje polityczne)?
10. Na ile projekt wykorzystuje możliwości nowych mediów (np. portale internetowe)?
11. Na ile efekty projektu będą procentować w przyszłości, na ile istnieje szansa na poszerzenie projektu także na inne priorytety FWPN? Jaki jest potencjał synergetyczny projektu w połączeniu z innymi projektami FWPN lub partnerów?
Nauka
Projekty
mające wpływ na pogłębianie wiedzy o relacjach polsko-niemieckich i procesach
zachodzących w Europie realizowane przez środowiska naukowe.
FWPN nie finansuje projektów
stricte badawczych. Wspiera natomiast projekty służące popularyzacji szeroko
pojętej nauki, a zwłaszcza popularyzacji przykładów polsko-niemieckiej
współpracy w tej dziedzinie, w tym wyników badań (m.in. w formie konferencji,
seminariów prezentujących efekty badań, z naciskiem na konferencje i seminaria
skierowane do szerokiego kręgu odbiorców, a nie tylko do wąskiego grona
fachowców z danej dziedziny).
FWPN nie finansuje publikacji ściśle naukowych adresowanych do wąskiego kręgu odbiorców, w tym prac doktorskich i habilitacyjnych, ale publikacje popularno-naukowe skierowane do szerokiego kręgu odbiorców.
Na ocenę projektu z dziedziny nauka mają wpływ następujące czynniki dodatkowe:
- wartość merytoryczna projektu (temat, jakość planów realizacji),
- oryginalność / innowacyjność projektu, w tym aktywizowanie nowych środowisk dla wspólnych projektów polsko-niemieckich, wykorzystanie nowych technologii,
- popularyzacja najwybitniejszych dokonań nauki polskiej lub niemieckiej w kraju sąsiada,
- efektywność i długofalowy charakter podejmowanych działań (w jakim stopniu realizacja projektu może wpłynąć na postrzeganie Polski / Niemiec, na ile projekt promuje Polskę / Niemcy), znaczenie projektu dla grupy docelowej,
- grupa docelowa, zwłaszcza projekty wykraczające poza wąskie środowiska fachowców, projekty adresowane do młodych kadr naukowych, studentów.
Kultura
Projekty mające wpływ na zrozumienie kultury kraju sąsiada. Projekty podnoszące
jakość działań kulturalnych i zwiększające udział społeczeństwa w kulturze.
Na ocenę merytoryczną projektu z dziedziny kultury mają wpływ następujące czynniki:
w przypadku projektów dotyczących wydarzeń artystycznych:
- wartość artystyczna projektu (udział wybitnych twórców i autorytetów lub uzdolnionych artystów młodego pokolenia – o ile to możliwe prosimy o dostarczenie przez wnioskodawcę niezależnej opinii na temat wartości artystycznej przedsięwzięcia),
- oryginalność / innowacyjność projektu, w tym aktywizowanie nowych środowisk dla wspólnych projektów polsko-niemieckich, wykorzystanie nowych technologii
- popularyzacja najwybitniejszych dokonań kultury polskiej lub niemieckiej w kraju sąsiada,
- miejsce realizacji projektu – czy projekt aktywizuje „miejsca nieoczywiste”
- projekty realizowane poza centrami kulturalnymi mającymi łatwiejszy dostęp do kultury polskiej / niemieckiej,
- efektywność i długofalowy charakter podejmowanych działań (w jakim stopniu realizacja projektu może wpłynąć na postrzeganie Polski / Niemiec, na ile wydarzenie artystyczne promuje Polskę / Niemcy przez kulturę), (kluczowe) znaczenie projektu dla grupy docelowe.
w przypadku projektów związanych z edukacją kulturalną:
- jakość programu merytorycznego odpowiadająca nowoczesnym standardom edukacyjnym,
- krzewienie efektywnego modelu aktywnego uczestnictwa w kulturze, także poprzez zastosowanie nowych technologii,
- propagowanie postaw opartych na świadomości własnej tożsamości kulturowej, na szacunku i akceptacji dla inności i odmiennych poglądów,
- efektywność i długofalowość podejmowanych działań (na ile proponowane wydarzenie przyniesie trwałą zmianę w stosunkach polsko-niemieckich?)
- oryginalność koncepcji projektu (innowacyjność programu),
- wykorzystanie metod pracy inspirujących zachowania twórcze, zachęcających do aktywnego uczestnictwa w działaniach i ich współtworzenia, umożliwiających zdobywanie nowych umiejętności; wykorzystanie w procesie edukacji innowacyjnych form pracy z uczestnikami, w tym instalacji, akcji, happeningów, interaktywnych warsztatów twórczych, zabaw i gier twórczych,
- popularyzacja efektów działań oraz dokumentacji zadania w formie publikacji tradycyjnej lub multimedialnej, z zapewnionym prawem do ich dalszego wykorzystania, co pozwala korzystać z owoców projektu także po jego zakończeniu; w przypadku projektów wydawniczych skuteczność dotarcia do adresata (dystrybucja),
- profesjonalizm i doświadczenie osób zaangażowanych w projekt.
Wspieranie przekładów wysokiej jakościowo literatury niemieckiej na język polski i literatury polskiej na język niemiecki
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oferuje możliwość składania wniosków na wydawanie przekładów wysokiej jakościowo literatury niemieckiej na język polski i literatury polskiej na język niemiecki.
Kto
może składać wnioski?
Polscy i niemieccy wydawcy literatury pięknej, literatury faktu (w tym
literatury naukowej o charakterze popularyzatorskim).
Co
finansujemy?
Koszty tłumaczenia na język polski lub niemiecki do 100% LUB koszty druku
książki.
Warunek do złożenia wniosku:
Wydawca podpisał umowę licencyjną z właścicielem praw i umowę z tłumaczem. Nie finansujemy self-publishingu.
Jak złożyć wniosek?
W systemie online FWPN: https://fwpn.org.pl/wnioski/jak-zlozyc-wniosek-
Uwaga: obowiązują ogólne zasady składania wniosków do FWPN.
Informacji w sprawie projektów przekładowych udziela Joanna Czudec (joanna.czudec@sdpz.org, +48 22 338 62 65).
Przypominamy, że istnieją także programy wspierające wydanie przekładów literackich Instytutu Goethego oraz Instytutu Książki.
Konkursy i programy stypendialneFWPN wspiera rozwój współpracy polsko-niemieckiej także poprzez organizację konkursów oraz programów stypendialnych. Aktualną ofertę programową można śledzić na stronie internetowej Fundacji w zakładce "Stypendia i bieżące konkursy".
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej nie udziela środków na:
- stałe lub uzupełniające finansowanie bieżących wydatków i budżetów,
- finansowanie niedoborów w planach budżetowych urzędów administracji państwowej i organów samorządowych,
- rekompensaty z tytułu uzyskanych skądinąd pożyczek i poczynionych już wydatków,
- cele wyznaniowe,
- cele partyjno-polityczne,
- cele wyłącznie komercyjne,
- przedsięwzięcia, których cel i zapotrzebowanie na środki nie zostało ściśle określone,
- cele będące przedmiotem pośredniego finansowania poprzez instytucję pośredniczącą na rzecz nieznanego odbiorcy (przykład: inna fundacja pragnie uzyskać dotację od FWPN, aby rozdzielić ją potem pomiędzy wybranych przez siebie beneficjentów),
- roboty budowlane oraz zakup sprzętu i wyposażenia,
- spotkania o charakterze turystycznym, rozrywkowym, wypoczynkowym lub typowo sportowym,
- pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem wniosków o dotację (dotyczy to zarówno wniosków zaopiniowanych pozytywnie, jak i negatywnie),
- projekty, których finansowanie jednoznacznie leży w gestii innych instytucji, w tym np. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”, Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki.
Zasady wspierania projektów
Szczegółowe informacje dotyczące priorytetów Fundacji, sposobu
składania wniosków oraz realizacji projektów dostępne są w dokumencie „Zasady wspierania projektów przez FWPN”.
Jeśli nadal mają Państwo pytania, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami.