Zarząd
Zarząd Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej liczy sześć osób: dwóch współprzewodniczących, dwóch etatowych członków zarządzających (dyrektorzy) i dwóch członków nieetatowych. Wszyscy członkowie Zarządu FWPN są mianowani przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej lub Rząd Republiki Federalnej Niemiec, po jednym na każdą z powyższych funkcji.
-
Dariusz Makiłła współprzewodniczący Zarządu od 2018 r.
zobaczUrodzony 2 kwietnia 1957 r. w Świeciu n/W. Absolwent filologii polskiej 1980 r. ora prawa 1984 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. 1981-1982 odbywał służbę wojskową. Od 1983 r. zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktorat w 1991 r. W latach 2002-2013 pracował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 2013 habilitował się na tymże uniwersytecie. Od 2013 r. Prof. nadzw. w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie, Kierownik Katedry Powszechnej Historii Ustroju i Prawa oraz Doktryn Polityczno- Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. W swojej działalności naukowej zajmuje się dziejami ustroju i prawa w Polsce i Europe, w tym historia Niemiec oraz stosunków polsko-niemieckich. Przebywał na stypendiach w Szwecji (1987), Austrii (1987), Niemczech (1986,1988, 1989, 203, 2004, 2005), między innymi w Max-Planck-Institut für europäische Rechtsgeschichte we Frankfurcie/M (2003,2005), Herzog August Bibliothek w Wolfenbüttel (1989, 2004). Autor 3 monografii, podręcznika akademickiego, ponad 100 artykułów i części monografii, publikowanych w Polsce i za granicą.
Fot. Maciej Czerski
Cornelius Ochmann dyrektor, członek Zarządu od 2013 r.
zobaczDyrektor zarządzający, specjalista ds. polityki europejskiej, relacji UE – Rosja oraz Polski, Ukrainy, Białorusi. Studiował na uniwersytetach w Moguncji i we Wrocławiu. Przebywał na stypendiach badawczych w Moskwie i Jerozolimie (Hebrew University). W Fundacji Bertelsmanna pracował w latach 1994-2013, gdzie był m.in. odpowiedzialny za projekt International Bertelsmann Forum (IBF). Cornelius Ochmann współpracował z Bankiem Światowym i europejskimi instytucjami w ramach relacji z krajami Europy Wschodniej. Publikował w Polsce w „Nowej Europie Wschodniej”, jest członkiem Rady w „New Eastern Europe”.
Fot. Maciej Czerski
Krzysztof Rak Dyrektor, członek Zarządu
zobaczDyrektor zarządzający, historyk filozofii, tłumacz, publicysta, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat był asystentem na Wydziale Filozofii filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (obecnie Uniwersytet w Białymstoku). W latach 90. pracował jako urzędnik w Kancelarii Prezydenta, Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie zajmował się problematyką międzynarodową (stosunki polsko-niemieckie, polityka europejska). Potem został rzecznikiem prasowym Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W latach 2006–2008 był członkiem zarządu FWPN. W latach 2007–2009 pracował w TVP, najpierw jako szef redakcji zagranicznej Agencji Informacji TVP, a potem jako szef „Wiadomości”. Od drugiej połowy lat 90. prowadzi działalność publicystyczną (tematyka międzynarodowa) przede wszystkim w „Życiu” i „Wprost”. Ponadto publikował w „Gazecie Wyborczej”, „Gazecie Polskiej”, „Naszym Dzienniku”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Die Welt”, „Handelsblatt”, „The Sarmatian Review”. Obecnie współpracuje z „Rzeczpospolitą” i „ Nową Konfederacją”.
-
Aleksandra Rybińska-Wróbel członek Zarządu od 2018 r.
zobaczAleksandra Rybińska-Wróbel. Politolog. Absolwentka Instytutu Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences-Po). Publicystka portalu wPolityce.pl, telewizji wpolsce.pl i tygodnika Sieci, ekspert think tanku The Warsaw Institute, członek zarządu Fundacji Macieja Rybińskiego i zarządu głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP). Dorastała w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. W latach 2006-2011 dziennikarka w Rzeczpospolitej i Uważam Rze, a następnie (2013-2014) kierownik działu zagranicznego w Gazecie Polskiej Codziennie. Publikowała m.in. w Gazecie Polskiej, Nowej Konfederacji, The Warsaw Institute Review, kwartalniku Rzeczy Wspólne, Teologii Politycznej, Gazecie Bankowej, BBC World Service, Welt am Sonntag i Der Tagesspiegel. Od 2014 r. związana z Fratrią.
Fot. Maciej Czerski
Johannes von Thadden współprzewodniczący Zarządu od 2011 r.
zobaczJohannes von Thadden jest prezesem Zarządu Airbus Poland S.A. w Warszawie. Od lat zaangażowany we współpracę polsko-niemiecką, zasiada m.in. w Federalnym Zarządzie Towarzystw Polsko-Niemieckich. Studiował ekonomię, historię i nauki polityczne, tematem jego pracy doktorskiej był rozwój polityczny i gospodarczy Polski w latach 1945–1980. Od 1981 do 1982 roku przebywał dzięki Stypendium Fullbrighta na Uniwersytecie w Seattle. Po powrocie do Niemiec był pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Kraju Saary. Od 1984 roku pracował w Niemieckiej Izbie Przemysłu i Handlu (DIHK), w tym jako osobisty referent dyrektora generalnego, a także jako kierownik biura dyrektora i prezesa tej instytucji. W latach 2004-2007 był dyrektorem zarządzającym CDU. W 2011 roku opublikował powieść historyczną „Greif und Kreuz” („Gryf i krzyż”) o polsko-niemieckiej chrystianizacji Pomorza w XII wieku.
Fot. Maciej Czerski
Irene Hahn-Fuhr członek Zarządu od sierpnia 2022 r.
zobaczIrene Hahn-Fuhr - członkini kierownictwa Zentrum Liberale Moderne, think tanku działającego w obszarze edukacji obywatelskiej i współpracy międzynarodowej. Pracowała m.in. jako ekspertka i kierowniczka biura rzecznika ds. polityki europejskiej frakcji Bündnis90/Die Grünen w Bundestagu, współpracowała z Niemieckim Towarzystwem Polityki Zagranicznej (DGAP) i Uniwersytetem Europejskim Viadrina, ostatnio kierowała warszawskim biurem Fundacji im. Heinricha Bölla.
Zajmuje się procesami demokratyzacji, wymianą kulturalną i społeczną angażując się na rzecz przezwyciężania stereotypów narodowych i integracji europejskiej. Irene Hahn-Fuhr publikuje w różnych mediach i poza działalnością w Zarządzie FWPN jest m.in. członkinią Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Grupy Kopernika.