drukuj

To co nas łączy jest silniejsze niż to, co nas dzieli" - L. Bodnar

To co nas łączy jest silniejsze niż to, co nas dzieli - relacja z koncertu w ramach międzynarodowego projektu “Zaufanie - Vertrauen. Polacy i Niemcy zjednoczeni muzyką”

Co dla nas znaczy zaufanie? Czy ono jeszcze jest możliwe do osiągnięcia pomiędzy dwoma krajami, zwłaszcza pomiędzy Polską a Niemcami? Dwa różne państwa mogą porozumiewać się dzięki temu, że ufają sobie nawzajem. Takie zaufanie jest możliwe również wtedy, gdy obywateli różnych państw łączy muzyka. Potwierdzeniem tego jest projekt międzynarodowy “Zaufanie - Vertrauen. Polacy i Niemcy zjednoczeni muzyką”, który był zorganizowany 6 października we Wrocławiu.

Na zegarku 18:50, w Kościele św. Marii Magdaleny przy ul. Szewskiej 10 we Wrocławiu zaczęły się zbierać tłumy ludzi. Ktoś od razu wchodził, a ktoś jeszcze czekał na swoją osobę towarzyszącą. Za kilka minut w  Kościele zebrali się różnorodni słuchacze w różnym wieku.

19:00 - rozpoczął się koncert, brzmiał pięknie. Dobrze było widać jak każdy ze słuchaczy słucha tych melodii i spostrzega dla siebie coś bardzo ważnego. Ktoś zamykał oczy, by skupić całą uwagę na muzyce, ktoś słuchał ze zdumieniem, a kogoś lekko przytulał ukochany człowiek i razem z utworem łączyli się ze sobą.

Taki klimat stworzyli muzycy z Polski i Niemiec, którzy przez wiele tygodni przygotowywali się do współpracy i spotkania w ramach projektu międzynarodowego “Zaufanie - Vertrauen. Polacy i Niemcy zjednoczeni muzyką”.  Celem projektu jest pokazanie wzajemnego zrozumienia poprzez wykonywane utwory, słuchanie siebie nawzajem i zaufanie młodych polsko-niemieckich muzyków. I bez wątpienia można powiedzieć, że udało im się pokazać za pomocą muzyki, że zaufanie to nie jest jakieś abstrakcyjne określenie, a coś, co rzeczywiście istnieje. Jednak ono przede wszystkim od nas samych zależy i od tego, co możemy robić, szczególnie jeżeli chodzi o taką rzecz, jak stosunki pomiędzy narodami.       

Najpierw oba występujące chóry wykonywały swój własny repertuar, a potem połączyły się z instrumentalistami. Swoje utwory zaprezentowały chóry: Neuer Kammerchor Berlin i Medici Canantes, Orkiestra Kameralna N-Harmonia, oraz instrumentaliści z Polski i z Niemiec pod dyrekcją znakomitej dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny. Jeden z utworów Mass of Trust (Msza Zaufania) został specjalnie napisany na potrzeby projektu przez młodą kompozytorkę Zuzannę Koziej.

20:05. Prawie koniec. Wybrzmiewają ostatnie przepiękne melodie, mimo to nadal widać fascynujące widoki i ocean szczęśliwych twarzy. Chyba to jest najlepszym dowodem, że wspólny koncert młodych muzyków z Polski i Niemiec odniósł sukces. Organizatorom udało się  przekazać widzom z różnych grup wiekowych, od najmniejszych do najstarszych, wspólność dzięki utworom, które jednocześnie połączyły wszystkich w jedną rodzinę.

Liliana Bodnar