Biogramy uczestników i uczestniczek
Lisa Palmes
Cornelia Pieper

Sebastian Płóciennik

Weronika Priesmeyer-Tkocz
Dr Weronika Priesmeyer-Tkocz, urodzona w 1979 r. we Wrocławiu. Studiowała stosunki międzynarodowe z ukierunkowaniem na integrację europejską (2003, Uniwersytet Wrocławski) oraz nauki polityczne (2006, FU Berlin), gdzie ukończyła również doktorat (2010) na temat roli Polski w europeizacji Ukrainy. Od 2022 r. kieruje referatem „Integracja Strukturalna, Sprawy Parlamentarne i Senackie” w Senacie Berlina ds Pracy, Spraw Socjalnych, Równości, Integracji, Różnorodności i Przeciwdziałania Dyskryminacji. Wcześniej: kierowniczka naukowa, a następnie zastępczyni dyrektora Europejskiej Akademii w Berlinie (Europäische Akademie Berlin e.V.) oraz wykładowczyni akademicka, ekspertka, publicystka, moderatorka i komentatorka medialna. Uhonorowana tytułem Niemieckiej Mentorki Roku 2022 za zaangażowanie w projekt „Polmotion” mający na celu promowanie karier kobiet o (polskim) pochodzeniu migracyjnym w Niemczech.

Natalia Prüfer
www.nataliapruefer.com

Anna Quirin
Dr Anna Quirin, urodzona w Lesznie w 1978 r., studiowała ekonomię i stosunki międzynarodowe we Wrocławiu i w Marburgu, doktorat obroniła w zakresie politologii w Toruniu. W latach 2005-2008 pracowała w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Kassel, od roku 2008 do2019 związana była z Niemieckim Towarzystwem Polityki Zagranicznej w Berlinie (DGAP). Od 2019 r. jest dyrektorką zarządzającą Fundacji im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej.

Katharina Raabe

Anna Radwan
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - odpowiada za sprawy dialogu społecznego w odniesieniu do polityki zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej, wymiar obywatelski i samorządowy polityki zagranicznej oraz działalność informacyjną i edukacyjną służącą rozpowszechnianiu wiedzy o integracji europejskiej. Odpowiada za programowanie i koordynację promocji Polski w świecie, a także za zagraniczną politykę informacyjną, kulturalną, naukową i oświatową.
Reprezentuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Radzie Kolegium Europy Wschodniej, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, Radzie Działalności Pożytku Publicznego i Radzie Dialogu Społecznego. Jest przewodniczącą polskich części Polsko – Walońsko – Brukselskiej Komisji Mieszanej oraz Wspólnej Komisji Polsko – Flandryjskiej. Zasiada także w radzie Fundacji Solidarności Międzynarodowej.
Założycielka Instytutu In.Europa. Socjolożka, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz podyplomowych studiów europejskich w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo tematyką europejską zajmuje się od 20 lat. Tworzyła kampanię przed referendum na rzecz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 2006-2015 była szefową Fundacji Schumana (obecnie zasiada w Radzie Fundatorów tej organizacji). W 2016 roku była dyrektorką Instytutu Bronisława Komorowskiego. Autorka m.in. monografii „Schuman i jego Europa” (wyd. 2015).
W 2014 odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2025 odznaczona Orderem Zasługi Zakonu Maltańskiego (Order Pro Merito Melitensi).
Jest mężatką i mamą trojga dzieci.

Krzysztof Ruchniewicz
profesor nauk humanistycznych, dyrektor Instytutu Pileckiego i pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych RP do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej.

Daniela Schwarzer
Prof. Daniela Schwarzer jest od 2023 r. członkinią zarządu Bertelsmann Stiftung, a także profesorem honorowym nauk politycznych na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie.
Wcześniej pełniła funkcję dyrektor wykonawczej Open Society Foundations na obszar Europy i Azji Środkowej, zaś w latach 2016-2021 działała w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej (DGAP) na stanowisku dyrektora. Wykładała na Uniwersytecie Harvarda jako profesor wizytujący, była szefową grupy badawczej ds. Europy w Niemieckim Instytucie Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa oraz członkinią zarządu German Marshall Fund of the United States.
W okresie 2020-2022 prof. Schwarzerbyła specjalną doradczynią wysokiego przedstawiciela Komisji Europejskiej Josepa Borrella, a w 2023 r. współsprawozdawczynią francusko-niemieckiej grupy roboczej ds. reformy UE. We wrześniu 2023 r., nakładem wydawnictwa Piper Verlag, ukazała się jej najnowsza książka pt. "Krisenzeit - Sicherheit, Wirtschaft, Zusammenhalt".
