drukuj

Biogramy uczestników i uczestniczek

Robert Traba

profesor nauk społecznych i historyk. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Założyciel i wieloletni przewodniczący oraz redaktor olsztyńskiego czasopisma „Borussia”. Założyciel i w latach 2006–2018 dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, profesor honorowy na Wolnym Uniwersytecie (Freien Universität) w Berlinie. W latach 2007–2020 współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Główne obszary zainteresowań badawczych: historia kulturowa, pamięć społeczna, pogranicza Europy Środkowej.


Marcin Wiatr

historyk, pedagog i literaturoznawca. Od 2013 r. jest pracownikiem naukowym Instytutu Leibniza ds. Mediów Edukacyjnych | Instytutu im. Georga Eckerta, gdzie jako sekretarz naukowy po stronie niemieckiej koordynuje prace Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej oraz projekt podręcznika „Europa. Nasza historia”, a od 2021 r. opiekuje się pracami Niemiecko-Czeskiej Komisji Podręcznikowej. Zainteresowania badawcze: Polityka edukacyjna wobec mniejszości narodowych i etnicznych w historycznych regionach pogranicza, dydaktyka transnarodowa, historia sportu, rola intelektualistów w kontekście systemów totalitarnych. Od 2020 r. członek Komisji Historycznej ds. Śląska.


Rafał Wnuk

historyk, politolog i muzealnik, profesor nauk humanistycznych. Od 2024 p.o. dyrektora, a od 2025 dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Autor licznych publikacji poświęconych historii II wojny światowej, powojennej konspiracji antykomunistycznej w Europie Środkowej i Wschodniej, pamięci kulturowej oraz kwestiom związanym z upamiętnieniami i muzeami.

Stephanie Zloch

historyczka, studiowała historię, geografię i slawistykę na uniwersytetach w Kolonii, Warszawie i Berlinie. W 2007 r. obroniła doktorat pod kierunkiem Heinricha Augusta Winklera na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. W latach 2015-2019 kierowała grupą badawczą „Migracja i edukacja w Niemczech od 1945 roku” w Leibniz-Institut für Bildungsmedien | GEI w Brunszwiku. W 2022 r. ukończyła habilitację na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie i od tego czasu jest docentem historii nowożytnej i współczesnej oraz historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie.


Robert Żurek

Dr hab. Robert Żurek, ur. w Chorzowie w 1970 r., studiował historię i teologię katolicką w Berlinie, a doktorat ukończył w Halle. Był zastępcą dyrektora Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, dyrektorem oddziału wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej, od 2016 r. dyrektor zarządzający Fundacji "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.