Biogramy uczestników i uczestniczek
Jacek Stawiski
studiował historię Polski i Europy oraz historię i
kulturę Żydów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1992 r. pracował jako
dziennikarz, komentator i menadżer w różnych redakcjach (RMF, BBC World
Service, TVN24). Prowadzi programy publicystyczne w TVN24 o polityce
międzynarodowej. W latach 2021-2023 pracował w Muzeum Miejscu Pamięci KL
Plaszow w Krakowie. Jest autorem filmów dokumentalnych, programów oraz
artykułów o historii Polski, historii Europy oraz historii Żydów polskich i
współczesnym Izraelu.
Brał udział w dialogu w ramach partnerstwa
strategicznego UE – Polska – Izrael.
W latach 2016 – 2020 był członkiem Rady
przy Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Jan Strzelecki

Zofia Sucharska

Samina Sultan
Dr. Samina Sultan jest ekonomistką ds. europejskiej polityki gospodarczej i handlu w Niemieckim Instytucie Ekonomicznych (IW) w Kolonii. Wcześniej członkini Niemieckiej Rady Ekspertów Ekonomicznych. Studiowała ekonomię na uniwersytetach w Mannheim, St. Gallen i Tybindze; doktoryzowała się na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium (LMU) oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Monika Sus

Melchior Szczepanik

Daniel Szeligowski
koordynator programu Europy Wschodniej i starszy analityk ds. Ukrainy w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Analizuje sytuację polityczną i gospodarczą Ukrainy, jej politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, a także perspektywy powojennej odbudowy i integracji z Unią Europejską i NATO. Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. jest członkiem międzynarodowych grup roboczych analizujących scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie i w Rosji. W 2024 roku Włoski Instytut Międzynarodowych Studiów Politycznych uznał go za jednego z 50 liderów przyszłych think tanków na świecie. Posiada doktorat z nauk politycznych i administracji publicznej, a także z ekonomii i nauk politycznych.

Monika Sznajderman

Robert Traba
profesor nauk społecznych i historyk. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Założyciel i wieloletni przewodniczący oraz redaktor olsztyńskiego czasopisma „Borussia”. Założyciel i w latach 2006–2018 dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, profesor honorowy na Wolnym Uniwersytecie (Freien Universität) w Berlinie. W latach 2007–2020 współprzewodniczący Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej. Główne obszary zainteresowań badawczych: historia kulturowa, pamięć społeczna, pogranicza Europy Środkowej.

Marcin Wiatr
historyk, pedagog i literaturoznawca. Od 2013 r. jest pracownikiem naukowym Instytutu Leibniza ds. Mediów Edukacyjnych | Instytutu im. Georga Eckerta, gdzie jako sekretarz naukowy po stronie niemieckiej koordynuje prace Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej oraz projekt podręcznika „Europa. Nasza historia”, a od 2021 r. opiekuje się pracami Niemiecko-Czeskiej Komisji Podręcznikowej. Zainteresowania badawcze: Polityka edukacyjna wobec mniejszości narodowych i etnicznych w historycznych regionach pogranicza, dydaktyka transnarodowa, historia sportu, rola intelektualistów w kontekście systemów totalitarnych. Od 2020 r. członek Komisji Historycznej ds. Śląska.
