drukuj

Biogramy uczestników i uczestniczek

Małgorzata Gmiter

koordynatorka projektów FWPN, studiowała germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i Reńskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. Tłumaczka w kancelarii radców prawnych JPD. Ukończyła Interdyscyplinarne Podyplomowe Studium Kształcenia Tłumaczy i Szkołę Prawa Niemieckiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendystka Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Centrali Kształcenia Obywatelskiego. Od 2009 r. koordynatorka projektów edukacyjnych i dziennikarskich w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Justyna Gotkowska

od 2022 r. wicedyrektorka Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, gdzie pełni jednocześnie funkcję kierowniczki Zespołu Bezpieczeństwo i Obronność. Od lat zajmuje się polityką bezpieczeństwa i obronną Niemiec, państw nordyckich i bałtyckich oraz NATO i polityką bezpieczeństwa UE. W zakresie jej ekspertyzy leży również współpraca wojskowa w Europie Północnej i Środkowej. Dla mediów zagranicznych pisze również o polskiej polityce bezpieczeństwa – w NATO, UE i wobec USA. Regularnie bierze udział w międzynarodowych projektach badawczych. Była visiting scholar m.in. w Norweskim Instytucie Badań nad Obronnością oraz na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium.

Ewelina Górecka

dyrektorka i członkini zarządu Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Wieloletnia koordynatorka krajowych i międzynarodowych projektów z zakresu integracji europejskiej i komunikacji polityk unijnych. Trenerka i autorka programów edukacji obywatelskiej i współpracy międzynarodowej, zaangażowana w działania rzecznicze krajowych i europejskich sieci organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Absolwentka psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ambasadorka Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

Irene Hahn-Fuhr

członkini kierownictwa Zentrum Liberale Moderne, think tanku działającego w obszarze edukacji obywatelskiej i współpracy międzynarodowej. Pracowała m.in. jako ekspertka i kierowniczka biura rzecznika ds. polityki europejskiej frakcji Bündnis90/​Die Grünen w Bundestagu, współpracowała z Niemieckim Towarzystwem Polityki Zagranicznej (DGAP) i Uniwersytetem Europejskim Viadrina, ostatnio kierowała warszawskim biurem Fundacji im. Heinricha Bölla.

Zajmuje się procesami demokratyzacji, wymianą kulturalną i społeczną angażując się na rzecz przezwyciężania stereotypów narodowych i integracji europejskiej. Irene Hahn-Fuhr publikuje w różnych mediach i poza działalnością w Zarządzie FWPN jest m.in. członkinią Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego i Grupy Kopernika.

Christiane Hoffmann

autorka, dziennikarka, pracowała m.in. dla dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung i Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, również jako korespondentka zagraniczna z Moskwy i Teheranu. W latach 2013–2021 pracowała dla tygodnika „Der Spiegel”. Od 2022 do maja 2025 była zastępczynią rzecznika rządu i zastępczynią szefa Biura Prasy i Informacji rządu federalnego Niemiec. Jej książka „Czego nie pamiętamy” była nominowana do Nagrody Lipskich Targów Książki 2022 i zdobyła Karkonoską Nagrodę Literacką 2023.

Grzegorz Jankowicz

krytyk, filolog, eseista, redaktor i tłumacz, doktor nauk humanistycznych. Przez wiele lat dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Od 2024 roku dyrektor Instytutu Książki.

Aneta Jędrzejczak

studiowała germanistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie w Lipsku. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu administrowania funduszami unijnymi w Szkole Głównej Handlowej. Od 2008 r. koordynatorka projektów w Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wilfried Jilge

Od 2018 r. jako Associate Fellow współpracuje z Niemiecką Radą  Stosunków Zagranicznych (DGAP) w ramach Centrum Ładu i Zarządzania w Europie Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. W latach 2016-2018 był pracownikiem DGAP odpowiedzialnym za tematykę Europy Środkowej i Wschodniej.

Doradca ds. mediacji dotyczących Ukrainy w Zentrum für Friedenseinsätze. Od 2015 r. pełni także funkcję współpracownika naukowego w Centrum Zarządzania i Kultury w Europie na Uniwersytecie w St. Gallen.

W latach 2012-2014 pracował jako asystent naukowy w Instytucie Slawistyki na Uniwersytecie w Lipsku, gdzie zajmował się zagadnieniami związanymi z Ukrainą i Rosją.

Od 2001 do 2010 r. w Centrum Nauk Humanistycznych Historii i Kultury Europy Środkowo-Wschodniej na Uniwersytecie w Lipsku prowadził badania nad postsowiecką Ukrainą. Doradza posłom do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego w kwestiach dotyczących Ukrainy.


Christian Johann

urodzony w 1982 r. w Berlinie, studiował historię i nauki polityczne w Berlinie i Waszyngtonie, doktorat obronił na temat historii amerykańskiego państwa opiekuńczego. Pracował m.in. jako zastępca dyrektora muzeum The Kennedys (w latach 2008–2010). Był dyrektorem zarządzającym przedsiębiorstwa społecznego Studio2B (w latach 2012–2019), współpracował z komisją parlamentarno-ekspecką (Enquete-Kommission) Bundestagu ds. kształcenia zawodowego w świecie cyfrowym (w latach 2019–2020). Działa w wielu zarządach i radach organizacji proeuropejskich, m.in. w Ruchu Europejskim Niemcy i Towarzystwie Europejskich Akademii.

Violetta Julkowska

profesor nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii historiografii, dydaktyce historii; badaczka pamięci i historii rodzinnych, zatrudniona na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2008 w Radzie Ekspertów podręcznika polsko-niemieckiego, od 2010 członkini Prezydium Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej, od 2020 Współprzewodnicząca Komisji. Od 2024 członkini Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczka i współorganizatorka projektów edukacyjnych, ostatnio Cyfrowa Szkoła Wielkopolska, edycja 2020 oraz 2030.