Biogramy uczestników i uczestniczek
Elżbieta Kaca
Sylvie Kauffmann
felietonistka specjalizująca się w problematyce zagranicznej i przewodnicząca komitetu redakcyjnego dziennika "Le Monde". Jej teksty ukazują się również w "Financial Times" i "New York Times" w sekcjach opiniotwórczych.
W latach 2010-2011 była redaktorką naczelną "Le Monde". Dołączyła do gazety w 1987 r. jako korespondentka z Moskwy. Następnie pełniła funkcję korespondentki z Europy Wschodniej i Środkowej, a także korespondentki z USA z siedzibą w Waszyngtonie. Była też szefową nowojorskiego biura gazety oraz reporterką terenową w Azji – wówczas miała siedzibę w Singapurze.
Przed dołączeniem do "Le Monde" Sylvie Kauffmann pracowała dla Agence France-Presse jako korespondentka zagraniczna w Londynie, Nowej Kaledonii (Południowy Pacyfik), Warszawie i Moskwie.
Ukończyła Faculté de droit d'Aix-en-Provence, Institut d'Etudes Politiques d'Aix-en-Provence, Universidad de Deusto (Bilbao, Hiszpania) i Centre de Formation des Journalistes w Paryżu.
Sylvie Kauffmann jest autorką książki o Francji, Niemczech i Rosji Putina pt. "Les Aveuglés - Comment Paris et Berlin ont laissé la voie libre à la Russie" (2023, Editions Stock).

Igor Kąkolewski
Igor Kąkolewski – Historyk i dydaktyk. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz jego pracownik naukowy w latach 1992-2005. W roku akademickim 1997/1998 otrzymał fellowship w King’s College w Londynie. Wykładał jako profesor wizytujący na University of Wisconsin w Madison (2001/2002) oraz na Johannes-Gutenberg-Universität w Moguncji (2009). W latach 2005-2010 był pracownikiem naukowym Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Od 2008 do 2014 r. współpracował z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jako członek grupy eksperckiej przygotowującej wystawę stałą. W latach 2010-2013 szef grupy eksperckiej przygotowującej wystawę stałą w Muzeum Historii Polski. Od 2011 r. jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W latach 2012-2022 polski koordynator naukowy prac nad polsko-niemiecką serią podręcznika do nauki historii Europa. Nasza historia/ Europa – unsere Geschichte. Od 2014 r. pracował jako zastępca dyrektora, zaś we wrześniu 2018 r. został dyrektorem Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Od września 2022 r. pełni drugą kadencję na tym stanowisku.
ZAINTERESOWANIA BADAWCZE:
Historia Polski i Europy XVI-XVIII w., historia stosunków polsko-niemieckich od schyłku średniowiecza do XX w., historia Żydów polskich i niemieckich we wczesnej epoce nowożytnej i XX w., badania kultur pamięci, muzealnictwo, dydaktyka historii.

Magdalena Kicińska

Thomas Kleine-Brockhoff
od sierpnia 2024 r. pełni funkcję dyrektora w Niemieckiej Radzie Spraw Zagranicznych im. Otto Wolffa. W latach 2017-2024 kierował berlińskim biurem German Marshall Fund i odpowiadał za jego program europejski. Z kolei w okresie od 2007 do 2013 r. pracował dla tej organizacji w Waszyngtonie.
W latach 2013-2017 Thomas Kleine-Brockhoff był szefem działu planowania i przemówień w Kancelarii Prezydenta Federalnego Niemiec Joachima Gaucka. Przed dołączeniem do Kancelarii pracował jako dziennikarz, kierownik biura i ekspert ds. USA w waszyngtońskim oddziale DIE ZEIT. Tematy, w których specjalizuje się Thomas Kleine-Brockhoff obejmują stosunki transatlantyckie, niemiecką politykę zagraniczną i bezpieczeństwa oraz odbudowę Ukrainy.

Ellen Kray
urodzona w
1963 roku w Hagen w Westfalii, zdobyła wykształcenie zawodowe jako stolarz w
Berlinie (w latach 1982-1985), studiowała geografię w Berlinie i Bernie (w
latach 1986-1992), od 1992 r. pracuje w administracji landu Brandenburgii, od
2000 roku w departamencie ds. Europy.
W latach 2000-2010 pracowała w
przedstawicielstwie kraju związkowego Brandenburgia przy UE w Brukseli, a od
2010 do 2014 roku pracowała w Komisji Europejskiej. Od 2014 r. zajmuje się współpracą
z Polską, szczególnie na szczeblu regionalnym. Jest również zastępcą kierownika
referatu ds. stosunków zagranicznych w Ministerstwie Finansów i Europy
Brandenburgii.

Gunther Krichbaum
Gunther Krichbaum urodził się 4 maja 1964 r. w Korntal w Badenii-Wirtembergii. Od 6 maja 2025 r. sprawuje funkcję sekretarza stanu ds. europejskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
W 2002 r. uzyskał mandat posła do Bundestagu z okręgu wyborczego Pforzheim/Enzkreis w Badenii-Wirtembergii. W latach 2007–2021 był przewodniczącym Komisji ds. Unii Europejskiej w Bundestagu, a od 2021 do 2025 r. zajmował stanowisko rzecznika ds. polityki europejskiej frakcji CDU/CSU w Bundestagu.
Przed objęciem mandatu pracował jako niezależny doradca gospodarczy. Absolwent studiów prawniczych na uczelniach w Tybindze, Lozannie, Genewie i Heidelbergu, zakończonych drugim egzaminem państwowym.
Gunther Krichbaum jest członkiem zarządu Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Tomasz Kycia
dziennikarz, medioznawca, teolog. Urodzony w 1974 w Gliwicach.
Studiował w Bonn i Rzymie. Prowadzi audycje
radiowe i podcasty „Niemcy z bliska” w COSMO (RBB i WDR). Prezentował
„Wiadomości z Polski” w ramach telewizyjnego magazynu „rbbum 6”. Korespondent
polskiej sekcji Radia Watykańskiego w Niemczech. Autor licznych materiałów
telewizyjnych, radiowych i prasowych dotyczących stosunków polsko-niemieckich,
tematyki religijnej oraz artykułów popularno-naukowych z dziedziny
filmoznawstwa. Współautor książki „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Orędzie
biskupów polskich i odpowiedź niemieckiego episkopatu z 1965 roku. Geneza –
kontekst – spuścizna”. Reżyser filmu dokumentalnego "Skąd przychodzi
Benedykt XVI?" oraz (z historykiem Robertem Żurkiem) filmu dokumentalnego
„Cicho pod prąd” o pionierach polsko-niemieckiego pojednania. Twórca podcastu
„Bibel to go”. Mówi po polsku, niemiecku, włosku i angielsku. Mieszka w
Berlinie.

Kai-Olaf Lang
Senior Fellow w grupie badawczej UE/Europa w Fundacji Nauka i Polityka (SWP) w Berlinie (od 2001 r.). W latach 1999-2000 asystent naukowy w Federalnym Instytucie Studiów Wschodnioeuropejskich i Międzynarodowych (BIOSt) w Kolonii. Główne obszary badawcze: transformacja, rozwój polityki wewnętrznej i systemy partyjne, polityka zagraniczna, bezpieczeństwa i europejska, stosunki dwustronne z Niemcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) oraz krajów bałtyckich, a także Europejska Polityka Sąsiedztwa i polityka wschodnia Unii Europejskiej.
Dyplom w dziedzinie zarządzania (Uniwersytet w Konstancji).
Doktorat w dziedzinie nauk politycznych (Uniwersytet w Kilonii).
Studia i pobyty badawcze w Warszawie, Pradze i Waszyngtonie.
Członek komitetu doradczego Forum Dialogu Niemiecko-Czeskiego.
Członek Niemieckiego Towarzystwa Studiów nad Europą Wschodnią oraz polsko-niemieckiego forum eksperckiego Grupa Kopernika.
Członek komitetu redakcyjnego czasopism "Przegląd Zachodni" (Poznań), "Mezinárodní politika" (Praga), członek komitetu doradczego Aspen Review Central Europe (Praga) oraz członek rady naukowej czasopisma "Nowa Res Publica" (Warszawa).

Tomasz Lejman
od 2000 roku pracuje jako korespondent mediów polskich w Niemczech. Od 2008 roku jest korespondentem zagranicznym polskiej stacji informacyjnej Polsat News oraz portalu Interia.pl.
Specjalizuje się w relacjonowaniu wydarzeń z Niemiec, choć regularnie przygotowuje również materiały z innych krajów. Relacjonował m.in. szczyty G7 i G20 oraz najważniejsze wybory na świecie – w tym wybory prezydenckie w USA, Turcji, a ostatnio także na Grenlandii. W jego portfolio znajdują się również najważniejsze wydarzenia sportowe, takie jak igrzyska olimpijskie (Pekin, Tokio, Paryż, Mediolan) czy mistrzostwa Europy i świata w piłce nożnej.
Tomasz Lejman pełni także funkcję wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej w Niemczech (VAP).