Biogramy uczestników i uczestniczek
Piotr Maciej Majewski
historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Historia tej uczelni. Interesuje się dziejami Europy Środkowej i Wschodniej, w tym zwłaszcza stosunkami czesko-niemieckimi w XIX i XX w. oraz historią polityczną ziem czeskich w latach 1918-1948. Zajmował się również polityką zagraniczną PRL i przymusowymi migracjami ludności po II wojnie światowej. W latach 2009-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, był współautorem koncepcji programowej tej placówki i scenariusza jej wystawy stałej. Jest członkiem redakcji „Przeglądu Historycznego”, zasiada w radach naukowych czasopism „Český Časopis Historický“, „Slovanský Přehled“ i „Moderní Dějiny“, a także w radzie naukowej serii wydawniczej Polskie Dokumenty Dyplomatyczne. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej“, „Newsweeku“, „Polityce“, „Przeglądzie Politycznym“ i „Tygodniku Powszechnym“.
Do jego najważniejszy publikacji należą książki: Niemcy sudeccy 1848-1948: Historia pewnego nacjonalizmu (2007, czeskie wydanie 2014), Zmarnowana szansa? Możliwości obrony Czechosłowacji jesienią 1938 roku (2016, czeskie wydanie 2018), Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu (2019, czeskie wydanie 2022, w przygotowaniu wydania angielskie i ukraińskie), Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw, 1939-1945 (2021, czeskie wydanie w przygotowaniu).

Tomasz Markiewicz
z wykształcenia dziennikarz i politolog, historyk i
varsavianista z zamiłowania. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, stypendysta
Niemieckiego Bundestagu. W Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej jako
koordynator projektów opracowuje wnioski o dotacje ze szczególnym
uwzględnieniem projektów historycznych. Autor licznych publikacji i wystaw o
tematyce warszawskiej.
Hobby: ochrona zabytków i żeglarstwo.

Christoph von Marschall
korespondent zagraniczny specjalizujący się w dyplomacji i redaktor naczelny berlińskiego dziennika "Tagesspiegel". W swoich tekstach porusza tematy związane z polityką międzynarodową, zmianami układu sił między największymi mocarstwami, takimi jak USA czy UE, a zwłaszcza wschodnimi państwami członkowskimi UE, oraz stosunkami z Chinami i Rosją. Jego najnowsza książka nosi tytuł "Der schwarze Dienstag. Wird Ein Krieg mit Russland droht und wie die Bundesregierungih verhindern kann" (pl: "Czarny wtorek. Dlaczego grozi nam wojna z Rosją i jak niemiecki rząd może jej zapobiec") i ukazała się nakładem wydawnictwa edition.fotoTAPETA w 2025 r.

Ljudmyla Melnyk

Judith Möller
Prof. Dr. Judith Möller pełni funkcję dyrektor ds. naukowych w Instytucie Badań nad Mediami im. Leibniza | Instytucie Hansa Bredowa (HBI) w Hamburgu. Od marca br. jest też wykładowczynią na Uniwersytecie w Hamburgu, gdzie prowadzi zajęcia dotyczące empirycznych badań nad komunikacją, w szczególności sposobów wykorzystywania mediów i efektów społecznych, jakie wywołują media społecznościowe.
Jej badania koncentrują się na skutkach komunikacji politycznej, zwłaszcza za pośrednictwem mediów społecznościowych. Szczególnym obszarem zainteresowania badaczki jest wpływ spersonalizowanej komunikacji politycznej na jednostki i społeczeństwo, a także rola nowych mediów w procesie kształtowania opinii, zwłaszcza w kontekście procesów socjalizacji politycznej.

Ignacy Morawski
zastępca redaktora naczelnego "Pulsu Biznesu", gdzie odpowiada za analizy ekonomiczne. Wcześniej pracował w sektorze bankowym. Laureat licznych konkursów prognostycznych, wielokrotnie wyróżniany jako najchętniej słuchany polski ekonomista. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez "Financial Times". Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim i ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

Darius Müller
po ukończeniu studiów politologicznych na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie i Uniwersytecie Wrocławskim pracował w zakresie edukacji międzynarodowej i w dziedzinie kultury. W latach 2004-2006 w Stowarzyszeniu Kreisau-Initiative w Berlinie zajmował się polsko-niemieckimi i europejskimi projektami w dziedzinie edukacji obywatelskiej i kulturalnej. Następnie pracował dla stowarzyszenia AFS Interkulturelle Begegnungen e.V., gdzie zajmował się koordynacją programów globalnej wymiany uczniów.
Od 2008 r. jest referentem ds. edukacji i dyrektorem Centrum Edukacji i Spotkań Zamek Trebnitz, gdzie zajmuje się pozaszkolną edukacją młodzieży i dorosłych i angażuje się na rzecz zachowania zabytkowego zespołu dworskiego. Od 2016 r. jest również pełnomocnikiem Brandenburgii ds. partnerstwa z województwem wielkopolskim. Ponadto od 2017 r. działa społecznie jako członek zarządu Fundacji Gustava Seitza i jako dyrektor Muzeum Gustava Seitza współzarządza spuścizną artysty.

Marcin Napiórkowski
dr hab., semiotyk kultury, zajmuje się mitologią współczesną, pamięcią zbiorową i kulturą popularną. Wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Autor książek Mitologia współczesna (2013), Władza wyobraźni (2014), Powstanie umarłych. Historia pamięci 1944-2014 (2016) i Kod kapitalizmu. Jak Gwiezdne Wojny, Coca-Cola i Leo Messi kierują twoim życiem (2019). W latach 2013 i 2014 stypendysta programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w latach 2014-2016 laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Od 2024 roku pełni obowiązki dyrektora Muzeum Historii Polski.

Dietmar Nietan
urodzony w 1963 r. w Düren. Deputowany do Niemieckiego Bundestagu (w latach 1998 - 2005 oraz 2009 - 2025), prezes zarządu Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich (w latach 2010-2022), skarbnik SPD oraz członek prezydium SPD (od 2014 r. do dziś) i od marca 2022 r. koordynator rządu federalnego ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej.

Cornelius Ochmann
dyrektor zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, specjalista ds. polityki europejskiej, relacji UE – Rosja oraz Polski, Ukrainy, Białorusi. Studiował na uniwersytetach w Moguncji i we Wrocławiu. Przebywał na stypendiach badawczych w Moskwie i Jerozolimie (Hebrew University). W Fundacji Bertelsmanna pracował w latach 1994-2013, gdzie był m.in. odpowiedzialny za projekt International Bertelsmann Forum (IBF). Współpracował z Bankiem Światowym i europejskimi instytucjami w ramach relacji z krajami Europy Wschodniej. Publikował w Polsce w "Nowej Europie Wschodniej", jest członkiem Rady w "New Eastern Europe".
