drukuj

Biogramy uczestników i uczestniczek

Hubertus Bardt

Prof. dr rer. pol. Hubertus Bardt, urodzony w Bonn w 1974 r.; studiował ekonomię i administrację biznesową w Marburgu i Hagen, a doktorat otrzymał w Marburgu. W 2000 roku dołączył do Instytutu Badań Ekonomicznych, od 2014 roku jest dyrektorem niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW) w Kolonii oraz szefem działu badań. W 2022 roku otrzymał tytuł profesora honorowego na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie.



Jürgen Jakob Becker

dyrektor Deutscher Übersetzerfonds i zastępca dyrektora i Literarisches Colloquium Berlin (LCB), gdzie odpowiada za działania wspierające tłumaczy i tłumaczki literatury i program spotkań otwartych dla publiczności. Jest współredaktorem książki „Zaitenklänge. Geschichten aus der Geschichte der Übersetzung” (Historie z historii tłumaczeń), Matthes & Seitz Berlin, 2018.



Halina Bieda

Urodziła się 6 października 1962 r. w Chorzowie. W 1986 r. ukończyła studia geograficzne na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (specjalność nauczycielska oraz kształtowanie i ochrona środowiska). W 2008 r. odbyła studia podyplomowe z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych im. ks. E. Szramka w Tychach.

W latach 1986–2006 pracowała jako nauczycielka w szkole średniej. W 1990 r. założyła szkołę społeczną w Bytomiu. Od 2012 do 2014 r. pełniła funkcję dyrektora operacyjnego i prezesa Zarządu spółki Armanda Development, zajmującej się rekultywacją zdegradowanych terenów pokopalnianych. W okresie 2014–2020 r. była dyrektorem Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. W roku 2006 i 2010 uzyskała mandat radnej Rady Miejskiej w Bytomiu. Od 2006 do 2012 r. była zastępczynią prezydenta Bytomia, w 2012 r. – pełniła funkcje Prezydenta i Rady Miejskiej Bytomia, a w latach 2012-2014, po kolejnych wyborach, sprawowała mandat bytomskiej radnej. 

W okresie 2014-2019 sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego. Od 2019 r. Senatorka RP X i XI kadencji. W tej kadencji jest wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu, członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Jest też wiceprzewodniczącą senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej. Kieruje senackim Zespołem ds. Rozwoju Województwa Śląskiego.

Frank Bösch

historyk. Jest dyrektorem Centrum Historii Współczesnej Leibniza (ZZF) w Poczdamie i profesorem historii Europy XX wieku na Uniwersytecie Poczdamskim. Bösch zasłynął książkami na temat historii partii politycznych, mediów i współczesnej historii Niemiec z perspektywy międzynarodowej.


Agnieszka Bryc

Adiunkt na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przewodnicząca Rady Ośrodka Studiów Wschodnich. Fellow Kolegium Europy Wschodniej (KEW)  w programie "Protecting European Values". Bada politykę współczesnej Rosji oraz bezpieczeństwa Izraela. Autorka książek (m.in. "Rosja w XXI wieku: gracz światowy czy koniec gry?" WAiP 2009; "Izrael 2020: skazany na sukces?" Poltext 2014), a także publicystka portalu Nowa Europa Wschodnia oraz Polityka.

Adam Bugajski

od grudnia 2019 r. dyrektor Departamentu Polityki Bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Wcześniej był Stałym Przedstawicielem RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacji międzynarodowych w Wiedniu. Poprzednio zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Polityki Bezpieczeństwa (2011-2015), zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Planowania MSZ (2010-2011) oraz sprawował funkcję zastępcy Stałego Przedstawiciela RP przy NATO (2008-2010).

Adam Bugajski ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Jest także absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie.

Uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora nauk politycznych i administracji na Uniwersytecie Warszawskim.


Joanna Czudec

literaturoznawczyni i niemcoznawczyni, tłumaczka literatury niemieckiej. Studiowała germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz literaturę niemiecką i filozofię na Katolickim Uniwersytecie w Eichstätt. Współtwórczyni programu promocji literatury polskiej za granicą w Instytucie Książki w Krakowie. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Od 2022 członkini Rady Fundacji im. Karla Dedeciusa na Uniwersytecie Europejskim Viadrina. Tłumaczyła m.in. książki Klausa Brinkbäumera (Nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za „Afrykańską odyseję”), Bernda Stieglera, Manfreda Geiera, Thomasa Kunzego, Götza Aly’ego, Stefana Austa, Markusa Wehnera i Reinharda Bingenera. Obecnie tłumaczy „Hannah Arendt. Die Biographie” Thomasa Meyera. Związana zawodowo z FWPN od 2012 r. – najpierw jako kierowniczka Biura FWPN w Berlinie, a od 2014 kierowniczka programowa FWPN w Warszawie. 

Peter Frey

dziennikarz i prezenter telewizyjny. W latach 2010-2022 redaktor naczelny ZDF. Studiował politologię, pedagogikę i język hiszpański na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji i w Madrycie. Dla ZDF pracował jako korespondent w Waszyngtonie, szef programu Morgenmagazin, redakcji zagranicznej i berlińskiego studia. Prowadził programy „auslandsjournal”, „Berlin direkt” i cykl wywiadów „Was nun?”. Komentuje w mediach kwestie polityczne i wyzwania etyki dziennikarskiej.

 

Eckhardt Fuchs

dyrektor Instytutu Leibniza ds. Mediów Edukacyjnych | Instytutu im. Georga Eckerta i profesor historii edukacji/porównawczych badań edukacyjnych na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku. Pracował w różnych instytucjach akademickich i był profesorem wizytującym w Sydney, Umeå, Tokio i Seulu. Pracuje jako ekspert ds. podręczników dla wielu organizacji międzynarodowych i kieruje pracą dwu- i wielostronnych komisji podręcznikowych w Europie. Jego zainteresowania badawcze obejmują globalną historię współczesnej edukacji, międzynarodową politykę edukacyjną, studia nad programami nauczania i rozwój podręczników. Opublikował na ten temat ok. 20 książek i 200 artykułów naukowych, w tym The Palgrave Handbook of Textbook Studies (2018). W latach 2012-2015 był przewodniczącym ISCHE.


Karolina Fuhrmann

absolwentka studiów z zakresu kulturoznawstwa i translatoryki we Frankfurcie nad Odrą i w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Instytucie ds. Współpracy z Zagranicą (ifa), pracując przy Mniejszości Niemieckiej w Opolu. Urodzona w Gdańsku, wychowana w Niemczech Zachodnich, a obecnie mieszkająca we Wschodnich, postrzega siebie jako człowieka pogranicza – osobę, która łączy światy i przekracza granice, dosłownie i w przenośni. Z tą samą energią towarzyszy również Pociągowi do Kultury Berlin-Wrocław, gdzie w czasie wolnym pełni rolę moderatorki. Od 2016 roku koordynatorka projektów w berlińskim biurze Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.