Biogramy uczestników i uczestniczek
Hubertus Bardt
Prof. dr rer. pol. Hubertus Bardt, urodzony w Bonn w 1974 r.; studiował ekonomię i administrację biznesową w Marburgu i Hagen, a doktorat otrzymał w Marburgu. W 2000 roku dołączył do Instytutu Badań Ekonomicznych, od 2014 roku jest dyrektorem niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW) w Kolonii oraz szefem działu badań. W 2022 roku otrzymał tytuł profesora honorowego na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie.

Jürgen Jakob Becker
dyrektor Deutscher Übersetzerfonds i zastępca dyrektora i Literarisches Colloquium Berlin (LCB), gdzie odpowiada za działania wspierające tłumaczy i tłumaczki literatury i program spotkań otwartych dla publiczności. Jest współredaktorem książki „Zaitenklänge. Geschichten aus der Geschichte der Übersetzung” (Historie z historii tłumaczeń), Matthes & Seitz Berlin, 2018.

Halina Bieda
W okresie 2014-2019 sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego. Od 2019 r. Senatorka RP X i XI kadencji. W tej kadencji jest wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu, członkiem Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Jest też wiceprzewodniczącą senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej. Kieruje senackim Zespołem ds. Rozwoju Województwa Śląskiego.

Frank Bösch
historyk. Jest dyrektorem Centrum Historii Współczesnej Leibniza (ZZF) w Poczdamie i profesorem historii Europy XX wieku na Uniwersytecie Poczdamskim. Bösch zasłynął książkami na temat historii partii politycznych, mediów i współczesnej historii Niemiec z perspektywy międzynarodowej.

Agnieszka Bryc

Adam Bugajski
od grudnia 2019 r. dyrektor Departamentu Polityki
Bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Wcześniej
był Stałym Przedstawicielem RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacji
międzynarodowych w Wiedniu. Poprzednio zajmował stanowisko dyrektora
Departamentu Polityki Bezpieczeństwa (2011-2015), zastępcy dyrektora
Departamentu Strategii i Planowania MSZ (2010-2011) oraz sprawował funkcję
zastępcy Stałego Przedstawiciela RP przy NATO (2008-2010).
Adam Bugajski ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Gdańskim. Jest także absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w Warszawie.
Uzyskał z wyróżnieniem tytuł doktora nauk politycznych i administracji na Uniwersytecie Warszawskim.

Joanna Czudec

Peter Frey
dziennikarz i prezenter telewizyjny. W latach 2010-2022 redaktor naczelny ZDF. Studiował politologię, pedagogikę i język hiszpański na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji i w Madrycie. Dla ZDF pracował jako korespondent w Waszyngtonie, szef programu Morgenmagazin, redakcji zagranicznej i berlińskiego studia. Prowadził programy „auslandsjournal”, „Berlin direkt” i cykl wywiadów „Was nun?”. Komentuje w mediach kwestie polityczne i wyzwania etyki dziennikarskiej.
Eckhardt Fuchs
dyrektor Instytutu Leibniza ds. Mediów Edukacyjnych | Instytutu im. Georga Eckerta i profesor historii edukacji/porównawczych badań edukacyjnych na Uniwersytecie Technicznym w Brunszwiku. Pracował w różnych instytucjach akademickich i był profesorem wizytującym w Sydney, Umeå, Tokio i Seulu. Pracuje jako ekspert ds. podręczników dla wielu organizacji międzynarodowych i kieruje pracą dwu- i wielostronnych komisji podręcznikowych w Europie. Jego zainteresowania badawcze obejmują globalną historię współczesnej edukacji, międzynarodową politykę edukacyjną, studia nad programami nauczania i rozwój podręczników. Opublikował na ten temat ok. 20 książek i 200 artykułów naukowych, w tym The Palgrave Handbook of Textbook Studies (2018). W latach 2012-2015 był przewodniczącym ISCHE.

Karolina Fuhrmann
absolwentka studiów z zakresu kulturoznawstwa i translatoryki we Frankfurcie nad Odrą i w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Instytucie ds. Współpracy z Zagranicą (ifa), pracując przy Mniejszości Niemieckiej w Opolu. Urodzona w Gdańsku, wychowana w Niemczech Zachodnich, a obecnie mieszkająca we Wschodnich, postrzega siebie jako człowieka pogranicza – osobę, która łączy światy i przekracza granice, dosłownie i w przenośni. Z tą samą energią towarzyszy również Pociągowi do Kultury Berlin-Wrocław, gdzie w czasie wolnym pełni rolę moderatorki. Od 2016 roku koordynatorka projektów w berlińskim biurze Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.