drukuj

Kalendarium

15 maja 2012

  • Joanna Rajkowska: Born in Berlin

    Od: 27 kwietnia 2012 Do: 1 lipca 2012
    Najnowszy film Joanny Rajkowskiej „Born in Berlin” to część projektu pod tym samym tytułem przygotowanego specjalnie dla festiwalu 7. Berlin Biennale. Film będzie można zobaczyć codziennie od 27 kwietnia do 1 lipca 2012 r. w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt „Born in Berlin” wspierany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
    więcej
  • Dni Mediów live w TVP

    Od: 14 maja 2012 Do: 16 maja 2012
    Dziennikarze programu „Kawa czy herbata” relacjonowali na żywo ze Schwerina, gdzie od 14 do 16 maja odbywały się Dni Mediów. Swoimi wrażeniami podzielili się m.in. prof. Leszek Balcerowicz oraz dziennikarz sportowy Piotr Sobczyński (TVP Sport). O migracji Polaków do Niemiec opowiadał m.in. Albrecht Lempp, dyrektor i członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
    więcej
  • HARUN FAROCKI pierwszy raz w Warszawie. WYSTAWA i RETROSPEKTYWA FILMÓW

    Od: 12 maja 2012 Do: 20 maja 2012
    „Harun Farocki pierwszy raz w Warszawie. Wystawa i retrospektywa filmów” to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja prac Haruna Farockiego – niemieckiego twórcy, należącego do grona najciekawszych artystów współczesności.
    więcej
  • Trzeci numer dodatku DELIT

    Od: 1 maja 2012 Do: 30 maja 2012
    Wraz z majowym numerem magazynu „Aktivist” (nr 155) ukazał się już trzeci numer dodatku „Delit. Subiektywnego przewodnika po najnowszej literaturze niemieckojęzycznej”.
    więcej
  • Performatywny Beuys. Der performative Beuys

    Od: 11 maja 2012 Do: 24 czerwca 2012 Łódź
    Performatywny Beuys to druga wystawa przygotowana we współpracy z berlińskim Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart. W Atlasie Sztuki pokazywane są filmy wideo będące zapisami akcji artystycznych Josepha Beuysa oraz dyskusji, jaka odbyła się w dniu 21 stycznia 1970 roku z udziałem Beuysa, Maxa Bense, Maxa Billa i Arnolda Gehlena na temat Provokation Lebenselement der Gesellschaft – Zu Kunst und Antikunst. Prace wideo prezentowane w Atlasie Sztuki pochodzą ze zbiorów Joseph Beuys Medien-Archiv, które powstało w 1996 roku przy Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart.
    więcej
  • Książka w grze [Berlin - Kraków - Lwów]

    Od: 10 maja 2012 Do: 17 maja 2012
    Wkrótce piłka nożna skupi na sobie uwagę całej Europy. I nawet przeciwnicy futbolu muszą przyznać, że ma on potencjał integracyjny przekraczający granice języków i kultur. Piłkę rozumieją wszyscy. Ten fakt postanowili wykorzystać pisarze z Polski, Niemiec i Ukrainy, którzy w ramach literackiej forpoczty EURO 2012 wybiorą się w tygodniową podróż Berlin – Kraków – Lwów (10 – 17 maja 2012), rozegrają w tych miastach mini turnieje piłkarskie i odbędą wspólne spotkania literackie.
    więcej
  • „Znikająca granica” – o nowej polskiej migracji do Niemiec

    Od: 1 maja 2012 Do: 30 maja 2012
    Publikacja „Znikająca granica” przygotowana przez ISP w kooperacji z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej opisuje nową polską migrację do Niemiec. Przedstawione wnioski są zaskakujące, np. fakt, że chęć „dorobienia się” nie jest głównym motywem emigracji na niemieckie pogranicze.
    więcej
  • „Forget Fear” – przedsmak 7. Berlin Biennale

    Od: 27 kwietnia 2012 Do: 1 lipca 2012
    Ukazała się pierwsza publikacja festiwalu 7. Berlin Biennale –  „Forget Fear” pod redakcją Artura Żmijewskiego i Joanny Warszy. Książka pokazuje, jak sztuka może zmieniać rzeczywistość i jak można posługiwać się nią w świecie polityki i odwrotnie. Publikacja „Forget Fear” ukazała się ze wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
    więcej
  • Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw samorządowych

    Od: 1 stycznia 2010 Do: 1 stycznia 2014
    Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw samorządowych to trzecie po mapie instytucji i uczelni oraz mapie partnerstw młodzieży graficzne przedstawienie przykładów kooperacji polsko-niemieckiej. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej jest inicjatorem interaktywnej mapy.
    więcej
  • „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy”

    Od: 18 marca 2012 Do: 24 maja 2012 Müllheim/Ruhr
    Myślą przewodnią wystawy jest pokazanie dzieł artystów, pisarzy, kompozytorów prześladowanych przez niemieckich nazistów w latach 1933-1945 i określanych mianem „zdegenerowanych”. Prezentowane są obrazy olejne, grafiki, rysunki, rzeźby, utwory literackie i muzyczne.
    więcej