drukuj
Kalendarium

„Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy”

18 marca 2012 - 24 maja 2012 Müllheim/Ruhr

Do 28 maja 2012r. w Kunstmuseum w Mülheim an der Ruhr można obejrzeć wystawę „Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy”. Pierwszy raz była ona prezentowana w Galerii MCK w Krakowie (18.10.2011 do 29.01.2012).

O sukcesie tego pokazu świadczy nie tylko duża liczba zwiedzających, ponad 10 tys., ale także wiele pochlebnych recenzji. Stanowił on część Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE i odbywał się w ramach Sezonu Kultury Nadrenii Północnej – Westfalii w Polsce 2011 – 2012. Wystawa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Landschaftsverband Rheinland będzie teraz częścią dalszego programu współpracy – Sezonu polskiego w Nadrenii „Klopsztanga. Polen grenzlos NRW”. Patronat nad wystawą objęła premier rządu Nadrenii Północnej – Westfalii – Hannelore Kraft.

Myślą przewodnią wystawy jest pokazanie dzieł artystów, pisarzy, kompozytorów prześladowanych przez niemieckich nazistów w latach 1933-1945 i określanych mianem „zdegenerowanych”. Prezentowane są obrazy olejne, grafiki, rysunki, rzeźby, utwory literackie i muzyczne tak znanych twórców jak Carl Hofer, Leo Haas, Heinrich Maria Davringhausen, Emil Nolde, Max Ernst, Georg Grosz, Otto Freundlich, Else Lasker-Schüler, Max Pechstein, Oskar Schlemmer, Irmgard Keun, Thomas Mann, Anna Sehgers, Hanns Eisler i Kurt Weill i inni. Połączenie sztuki wizualnej, literatury i muzyki ukazuje wagę zjawiska i ogromny nacisk totalitarnej władzy by oczyścić całą ówczesną kulturę z wszelkich niezgodnych z nazistowską doktryną przejawów. Ważną częścią wystawy – pozwalającą zrozumieć związki kulturowe Niemiec i Polski w tak trudnym kontekście historycznym – jest przypomnienie sylwetek dyskryminowanych polskich artystów, pisarzy, kompozytorów, którzy z chwilą zajęcia terytorium Polski w 1939 roku znaleźli się w zasięgu „polityki kulturalnej” hitlerowców. Przypomniani zostali: Jankiel Adler, Samuel Cygler, Karol Hiller, Władysław Strzemiński, Roman Kramsztyk, Katarzyna Kobro, Jan Gotard, Tadeusz Pruszkowski, Jonasz Stern, Zofia Kossak-Szatkowska, Melchior Wańkowicz, Witold Hulewicz, Bruno Schulz, Tadeusz Kwiatkowski, Icchak Kacenelson, Józef Koffler, Artur Gold i inni.

Większość eksponatów pochodzi z wiodących nadreńskich kolekcji mi.in.: LVR Landesmuseum w Bonn, Max Ernst Museum w Brühl, ze zbiorów prywatnych dr. Gerharda Schneidera w Olpe, Kunstmuseum Mülheim an der Ruhr, Fundacji na rzecz Sztuk Prześladowanych oraz zbiorów sztuki i literatury Kunstmuseum w Solingen, a także niemieckich archiwów i bibliotek oraz z polskich kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Na stronie MCK można oglądać wirtualny spacer po krakowskiej ekspozycji: http://www.mck.krakow.pl/news/zapraszamy-na-wirtualny-spacer

miejsce: Kunstmuseum Mülheim/Ruhr | termin: 18.3 - 24.5.2012