drukuj

Kalendarium

18 sierpnia 2021

  • Rezydencja w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

    Od: 14 sierpnia 2021 Do: 24 sierpnia 2021 Krasnogruda14, Krasnogruda
    W ramach programu do Międzyanrodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie przyjedzie dwóch twórców z Białorusi.
    więcej
  • MARIAN HEMAR Das vergessene Lied / Zapomniana piosenka

    Od: 25 czerwca 2021 Do: 31 grudnia 2022 Jazzclub Schlot, Berlin
    "Marian Hemar - Zapomniana piosenka" to projekt muzyczno-teatralny z okazji 120 rocznicy urodzin Mariana Hemara i 100 rocznicy urodzin Karla Dedeciusa“, zrealizowany przez Stowarzyszenie Spotkań Międzykulturowych (Verein für Interkulturelle Begegnungen e.V.).
    więcej
  • Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

    Od: 27 maja 2021 Do: 19 września 2021 Plac Małachowskiego 3, Warszawa
    W „zimnym” klimacie lat 50. – narastających napięć międzynarodowych i umacniania się dyktatur komunistycznych – w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Była to rewolucja w znaczeniu głębokich przeobrażeń prowadzących do ustanowienia nowych hierarchii społecznych i urzeczywistnienia „dyktatury proletariatu”, ściśle powiązanych z gwałtowną industrializacją i urbanizacją w tej części Europy. Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących wówczas przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier. Tytuł „Zimna rewolucja” odnosi się oczywiście do kontekstu politycznego zimnej wojny (choć w tamtych czasach pojęcie to nie było w użyciu językach krajów Europy Środkowo-Wschodniej), a przede wszystkim do klimatu zamrożenia politycznego epoki stalinizmu: aktów arbitralnej przemocy i strachu. Określenie „zimny/a” prowokuje także pytania o stopień zaangażowania całego społeczeństwa w rewolucję lat 50. i temperaturę rewolucyjnego zapału, z jakim przystępowano do budowania nowego świata.
    więcej
  • Music Beyond Borders – wystawa plakatów dr hab. Maxa Skorwidera w ramach kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA

    Od: 10 czerwca 2021 Do: 3 września 2021 Deutsches Polen-Institut, Darmstadt
    Wystawa plakatów Music Beyond Borders autorstwa Maxa Skorwidera. Polski plakat artystyczny cieszy się sławą ze względu na umiejętność łączenia w graficzną formę zjawisk zachodzących w świecie kultury i polityki. Wystawa 25 prac autorstwa Maxa Skorwidera wpisuje się w tradycję symbolizującego komentowania polskiej rzeczywistości.
    więcej
  • "Smart energy" I skutki pandemii w polskich i niemieckich gminach przygranicznych

    Od: 1 marca 2021 Do: 30 sierpnia 2021 Poznań
    Celem projektu jest przygotowanie warsztatów na temat skutków pandemii w polskich i niemieckich gminach przygranicznych oraz case study polskich i niemieckich w zakresie oryginalnych rozwiązań w poszukiwaniu zielonej energii.
    więcej
  • Wystawa FLECK&FLECK / DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY

    Od: 17 września 2020 Do: 16 września 2021 On line
    Wirtualna wystawa FLECK&FLECK DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY / GENERATIONSUBERGREIFENDER DIALOG.

    więcej
  • Wirtualna wystawa malarstwa p.t. Ogrody Polsko-Niemieckie oczami artystów

    Od: 1 lipca 2020 Do: 30 czerwca 2022 EU

    Wirtualna wystawa obrazów powstała w nawiązaniu do inicjatywy Ogrodów Polsko-Niemieckich: https://artspaces.kunstmatrix.com/de/exhibition/1432190/ogrody-polsko-niemieckiedeutsch-polnische-g%...


    więcej