drukuj

Kalendarium

Wrzesień 2021

 • Inskrypcje na cmentarzu żydowskim w Pszczynie. Wykład

  Od: 30 września 2021 Do: 30 września 2021 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

  Wykład dr Agaty Bryłki-Jesionek zrealizowany jest w ramach projektu „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”.

  więcej

  Jedyny taki koncert. Co łączy Bronisława Hubermana z Bytomiem?

  Od: 23 września 2021 Do: 23 września 2021 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

  Czwarty z serii podcastów historycznych pt. „Jedyny taki koncert. Co łączy Bronisława Hubermana z Bytomiem?” w ramach projektu „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”.

  więcej
 • Wernisaż wystawy- ANDREAS MÜLLER-POHLE - VIDEO WORKS 1996–2021

  Od: 24 września 2021 Do: 24 października 2021 Warszawska 19, Białystok

  Wystawa w Białymstoku to pierwszy przegląd prac wideo artysty, począwszy od wymownej Entropii po licznych pracach wideo poświęconych historycznej roli fotografii i erze cyfrowej.

  więcej

  Mein Haus - mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohnsiedlung in Lodz

  Od: 24 września 2021 Do: 8 października 2021 HAUS AM DOM, Domplatz 3, Frankfurt nad Menem

  Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen, jedno z pierwszych, największych modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce (1928-1931), którego budowę zainicjowały władze miasta w celu walki z głodem mieszkaniowym. Nowe osiedle przyczyniać się miało do poprawy warunków życia w mieście. Tworzyło kompleksowo rozwiązaną, dobrą do życia przestrzeń – zdrową, bezpieczną (zwłaszcza dla dzieci), wygodną (wyposażoną w niezbędną infrastrukturę jak sklepy, szkoła, przedszkole). Oferowało małe, ale jasne, przestronne, funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania z własną kuchnią oraz łazienką, w skąpanych w słońcu blokach otoczonych zielenią inspirowane nowoczesnymi koncepcjami, zwłaszcza frankfurckimi. Osiedle stało się domem dla prawie dwóch tysięcy osób, młodych inteligenckich małżeństw z dziećmi wielu wyznań i narodowości. Domem kochanym, wyczekiwanym, wspominanym z sentymentem, stanowiącym całkowite przeciwieństwo ciasnej, śródmiejskiej kamienicy. Wystawa przybliża Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, tę dziś trochę zapomnianą, a zajmującą znaczące miejsce w dziejach polskiej architektury realizację, która pokazywana była podczas międzynarodowych wystaw, m.in. na wystawie Die Wohnung für das Existenzminimum zorganizowanej we Frankfurcie w 1929 roku i szeroko komentowana w okresie międzywojennym. W czterech działach (Wohnen, Architektur, Raum i Neues Bauen) przybliżamy kontekst powstania osiedla a także jego nowatorski charakter w wymiarze architektonicznym, urbanistycznym i społecznym. Kurator wystawy: Aleksandra Sumorok Współpraca kuratorska: Teresa Latuszewska-Syrda Projekt graficzny: Łukasz Chmielewski Wsparcie merytoryczne: Dorota Fornalska, Marcin Rosowski Redakcja tekstów: Aleksandra Dudek, Teresa Latuszewska-Syrda Kwerenda archiwalna: Aleksandra Dudek Organizator: Fundacja Urban Forms

  więcej
 • Wystawa "Mein Haus – mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohnsiedlung in Lodz, 1928-31"

  Od: 24 września 2021 Do: 31 grudnia 2021 Haus Am Dom, Domplatz 3, Frankfurt nad Menem

  Wystawa przybliża Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, realizację zajmującą znaczące miejsce w dziejach polskiej architektury, która pokazywana była podczas międzynarodowych wystaw.

  więcej

  Najnowsze po niemiecku/ Buch, czyli książka

  Od: 21 września 2021 Do: 21 września 2021

  Zapraszamy na dyskusyjne spotkanie online z cyklu NAJNOWSZE PO NIEMIECKU wokół książki „Sen o okapi” M. Leky.

  więcej
 • Fleck & Fleck Dialog Międzypokoleniowy” -film

  Od: 10 września 2021 Do: 31 grudnia 2050

  Fundacja Pokolenia Pokoleniom zrealizowała film zainspirowany projektem „Polacy z wyboru” p.T. „Fleck & Fleck Dialog Międzypokoleniowy”. Bohaterem jest artysta, malarz i grafik Bogusław Fleck, oraz malarz Wojciech Otton Fleck.

  więcej

  Can Art Save the Planet | Konferencja

  Od: 25 września 2021 Do: 26 września 2021 pl. Solny 4, Wrocław

  CAN ART SAVE THE PLANET? Konferencja | OP ENHEIM 25, 26 września 2021 ▪️ Miejsce: Salon Herz, V piętro ▪️ Wstęp wolny.

  więcej
 • Warszat teatralny Wilgotna Matka Ziemia

  Od: 8 września 2021 Do: 15 września 2021 55-200 Oława, Drzemlikowice

  "Feuchte Mutter Erde" jest spotkaniem aktorów i tancerzy z PL, DE i BY. Cel to zwrócenie uwagi na wagę roli kobiety w społeczeństwie obywatelskim.

  więcej

  „Podróżny” („Der Reisende”) A. Boschwitz / Klasyka po niemiecku/Buch, czyli książka

  Od: 7 września 2021 Do: 7 września 2021 Piłsudskiego, Dąbrowa Górnicza

  Spotkanie dyskusyjne online z cyklu KLASYKA PO NIEMIECKU wokół książki „Podróżny” A. Boschwitz.

  więcej