drukuj

Kalendarium

Październik 2021

 • Kolory, kształty i dźwieki w świecie matematyki - 100 lat pięciowymiarowej geometrii

  Od: 1 października 2021 Do: 28 lutego 2022 Gründerzentrum bbw Hochschule, Am Schillertheater 4 , 10625 Berlin, Berlin

  Wystawa malarstwa i rzeźb, obiektów w Gründerzentrum bbw Hochschule w Berlinie dwóch artystów Witolda Stypy z Niemiec i Ireny Izabeli Imańskiej z Polski.

  więcej

  Podcast historyczny „Berta, Mina i Selma. Żydowskie kobiety przedwojennego Bytomia”

  Od: 18 października 2021 Do: 18 października 2021 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

  Z jednej strony skromne, czasami zdawałoby się schowane, a nawet wycofane z pewnych sfer życia publicznego, z drugiej zaś strony niezwykle opiekuńcze i zaangażowane, głównie w działania o charakterze społecznym i dobroczynnym. Jakie więc były żydowskie kobiety Bytomia? Zapraszamy Państwa do wysłuchania szóstego nagrania z serii podcastów historycznych pt. „Berta, Mina i Selma. Żydowskie kobiety przedwojennego Bytomia”. Projekt realizowany przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, we współpracy ze Stiftung Haus Oberschlesien, Kulturreferat für Oberschlesien, Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen.

  więcej
 • Podcast historyczny pt. "Berta, Mina i Selma. Żydowskie kobiety przedwojennego Bytomia"

  Od: 18 października 2021 Do: 18 października 2021 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

  Z jednej strony skromne, a nawet wycofane z pewnych sfer życia publicznego, z drugiej zaś strony niezwykle opiekuńcze i zaangażowane, głównie w działania o charakterze społecznym i dobroczynnym. Jakie więc były żydowskie kobiety Bytomia?

  więcej

  "10 lat" Kronika partnerstwa-jak na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie partnera, kwestii historyczno-społecznych i relacji między mieszkańcami

  Od: 20 września 2021 Do: 30 listopada 2021 Pruszcz Gdański

  Po przerwie w bezpośrednich kontaktach spowodowanych pandemią, konieczne są działania, które przybliżą do siebie mieszkańców obu miast i ożywią relacje. W ramach działań podjętych przy realizacji wspólnego projektu odbywają się spotkania w tym w szczególności online, które mają na celu wzmocnienie więzi oraz podsumowanie działań i projektów podjętych przez ostatnie 10 lat partnerstwa. Efektem opisanych aktywności będzie stworzenie kroniki współpracy w wersji drukowanej oraz online.

  więcej
 • Nowe języki dla planety A

  Od: 22 października 2021 Do: 31 grudnia 2021 www.dwutygodnik.com, online

  Na łamach "Dwutygodnika" polscy oraz niemieccy autorzy i autorki będą w tekstach (i podkaście) szukać nowych form narracji i języków do mówienia o pozaludzkim świecie, przyjrzą się powiązanym z kryzysem klimatycznym emocjom i zmianom w obyczajowości i postawią pytania o nowe problemy ekologii.

  więcej

  „Miejsce pojednania" Spotkanie wokół publikacji Waldemara Czachura i Gregora Feindta „Kreisau | Krzyżowa. 1945 – 1989 – 2019”

  Od: 14 października 2021 Do: 14 października 2021 online

  Autorzy książki w rozmowie z pracownikiem Fundacji, Dominikiem Kretschmannem, odsłonią wiele ciekawych faktów w historii Krzyżowej.

  więcej
 • Femina - Cudowny Krąg życia / Wunderbar Lebenkreis

  Od: 9 października 2021 Do: 9 października 2021 Rynek Miasta, Oława

  Witam dołączamy plakat do wydarzenia, które zostało utworzone wcześniej, ale zostało przeniesione z 6.10.2021 na 09.10.2021 godz.16.00 ze. względu na warunki atmosferyczne Jest to ciekawy spektakl pantomimy projekt Niemiecko- Polsko- Białoruski, pt "Femina- Cudowny Krąg życia / Wunderbar Lebenkreis" Serdecznie

  więcej

  "Femina - Cudowny Krąg Życia"

  Od: 9 października 2021 Do: 9 października 2021 Rynek Miasta, Oława

  Spektakl teatralny mówiący o niezwykłym cyklu rodzenia się i obumierania człowieka, jego dorastaniu, inicjacji, zmagania się z własnymi ograniczeniami oraz wchodzenia w relację z drugim człowiekiem.

  więcej
 • " Razam" " Femina - Cudowny Krąg Życia ", " Femina - Wunderbar Lebenskreis "

  Od: 3 października 2021 Do: 7 października 2021 1.Plac Wolności 22, 57-120 Wiązów,, Wiązów, Ziębice, Oława, Jelcz - Laskowice

  Spektakl teatralny mówiący o niezwykłym cyklu rodzenia się i obumierania człowieka, jego dorastaniu, inicjacji, zmagania się z własnymi ograniczeniami oraz wchodzenia w relację z drugim człowiekiem. Kobieta jako odwieczny symbol symbiozy z naturą i zgodności z cyklem księżyca, urasta tu do rangi symbolu i kanwy, na którym został oparty scenariusz spektaklu.

  więcej

  Konferencja "Erich Maria Remarque czytany współcześnie. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza"

  Od: 11 października 2021 Do: 13 października 2021 ul. Bankowa 11a, Katowice

  Tematy konferencji to: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturoznawczych, współczesna recepcja utworów Remarque’a w różnych mediach, humanitaryzm w działach Remarque’a z perspektywy XXI wieku, literackie przyjaźnie Remarque’a, czy problemy przekładu jego dzieł.

  więcej