drukuj

Kalendarium

Październik 2021

 • Obchody 30-lecia istnienia Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i 30-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie

  Od: 9 października 2021 Do: 9 października 2021 Sokolska 2, Katowice

  17 czerwca 1991 podpisany został traktat między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Niedługo potem, 27 sierpnia 1991, powstał Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce jako dachowa organizacja wszystkich stowarzyszeń mniejszości niemieckiej w Polsce. Zapraszamy na organizowane z tej okazji wydarzenia jubileuszowe: 14:00-15:00: uroczysta msza w kościele Ojców Dominikanów w Katowicach (ul. Sokolska 12) 15:30-16:30: panel dyskusyjny „Bilans Traktatu. Mniejszość niemiecka w Polsce po 30 latach” (Sala kameralna Filharmonii Śląskiej) Uczestnicy: Konsul Generalny RFN – Hans Jörg Neumann Prof. dr hab. Grzegorz Janusz Poseł Ryszard Galla Bernard Gaida – przewodniczący Związku 17.00-19.30: główne uroczystości (Filharmonia Śląska, Katowice ul. Sokolska 2) Część oficjalna – uroczysta przemowa przewodniczącego VdG Bernarda Gaidy, przemówienie gości, odznaczenie zasłużonych Koncert jubileuszowy w wykonaniu Młodzieżowych Orkiestr Dętych "Kaprys" i "Leśnica" pod przewodnictwem Klaudiusza Lisonia Udział w wydarzeniu jest bezpłatny; z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do 4.10.2021: tel.: 77 / 453 85 07, 77 / 454 78 78, email: monika.wittek@vdg.pl. Wydarzenie sfinansowane ze środków Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

  więcej

  Obchody 30-lecia istnienia Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce i 30-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie

  Od: 2 października 2021 Do: 2 października 2021 ul. Piastowska 2, Koszalin

  Wydarzenia jubileuszowe obejmują nabożeństwo ekumeniczne, panel dyskusyjny „Bilans Traktatu. Mniejszość niemiecka w Polsce po 30 latach”, odznaczenie zasłużonych, koncert jubileuszowy w wykonaniu Młodzieżowych Orkiestr Dętych "Kaprys" i "Leśnica".

  więcej
 • Wernisaż wystawy- ANDREAS MÜLLER-POHLE - VIDEO WORKS 1996–2021

  Od: 24 września 2021 Do: 24 października 2021 Warszawska 19, Białystok

  Wystawa w Białymstoku to pierwszy przegląd prac wideo artysty, począwszy od wymownej Entropii po licznych pracach wideo poświęconych historycznej roli fotografii i erze cyfrowej.

  więcej

  Pohlnische Capelle / Capella Polska

  Od: 6 października 2021 Do: 22 października 2021 Poznań

  Działalność kapeli z okresu unii personalnej między Saksonią i Królestwem Polskim jest dobrze udokumentowana i pozwala na dokładne odtworzenie profilu działalności. Na podstawie materiałów odtwarzamy sposób funkcjonowania zespołu i analizujemy konkretne wydarzenia artystyczne.

  więcej
 • Mein Haus - mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohnsiedlung in Lodz

  Od: 24 września 2021 Do: 8 października 2021 HAUS AM DOM, Domplatz 3, Frankfurt nad Menem

  Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen, jedno z pierwszych, największych modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce (1928-1931), którego budowę zainicjowały władze miasta w celu walki z głodem mieszkaniowym. Nowe osiedle przyczyniać się miało do poprawy warunków życia w mieście. Tworzyło kompleksowo rozwiązaną, dobrą do życia przestrzeń – zdrową, bezpieczną (zwłaszcza dla dzieci), wygodną (wyposażoną w niezbędną infrastrukturę jak sklepy, szkoła, przedszkole). Oferowało małe, ale jasne, przestronne, funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania z własną kuchnią oraz łazienką, w skąpanych w słońcu blokach otoczonych zielenią inspirowane nowoczesnymi koncepcjami, zwłaszcza frankfurckimi. Osiedle stało się domem dla prawie dwóch tysięcy osób, młodych inteligenckich małżeństw z dziećmi wielu wyznań i narodowości. Domem kochanym, wyczekiwanym, wspominanym z sentymentem, stanowiącym całkowite przeciwieństwo ciasnej, śródmiejskiej kamienicy. Wystawa przybliża Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, tę dziś trochę zapomnianą, a zajmującą znaczące miejsce w dziejach polskiej architektury realizację, która pokazywana była podczas międzynarodowych wystaw, m.in. na wystawie Die Wohnung für das Existenzminimum zorganizowanej we Frankfurcie w 1929 roku i szeroko komentowana w okresie międzywojennym. W czterech działach (Wohnen, Architektur, Raum i Neues Bauen) przybliżamy kontekst powstania osiedla a także jego nowatorski charakter w wymiarze architektonicznym, urbanistycznym i społecznym. Kurator wystawy: Aleksandra Sumorok Współpraca kuratorska: Teresa Latuszewska-Syrda Projekt graficzny: Łukasz Chmielewski Wsparcie merytoryczne: Dorota Fornalska, Marcin Rosowski Redakcja tekstów: Aleksandra Dudek, Teresa Latuszewska-Syrda Kwerenda archiwalna: Aleksandra Dudek Organizator: Fundacja Urban Forms

  więcej

  Wystawa "Mein Haus – mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohnsiedlung in Lodz, 1928-31"

  Od: 24 września 2021 Do: 31 grudnia 2021 Haus Am Dom, Domplatz 3, Frankfurt nad Menem

  Wystawa przybliża Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, realizację zajmującą znaczące miejsce w dziejach polskiej architektury, która pokazywana była podczas międzynarodowych wystaw.

  więcej
 • ZAPOŻYCZENIA NIEMIECKIE JAKO POMOC W NAUCE JĘZYKA POLSKIEGO.

  Od: 27 października 2021 Do: 27 października 2021 Kraków, online

  Portal edukacyjny https://polskiikropka.pl/ zaprasza do udziału w webinarium EUROPEJSKIE KORZENIE JĘZYKA POLSKIEGO.

  więcej

  EUROPEJSKIE KORZENIE JĘZYKA POLSKIEGO

  Od: 14 października 2021 Do: 14 października 2021 Kraków, online

  Portal edukacyjny https://polskiikropka.pl/ zaprasza do udziału w webinarium EUROPEJSKIE KORZENIE JĘZYKA POLSKIEGO.

  więcej
 • Fleck & Fleck Dialog Międzypokoleniowy” -film

  Od: 10 września 2021 Do: 25 czerwca 2022

  Fundacja Pokolenia Pokoleniom zrealizowała film zainspirowany projektem „Polacy z wyboru” p.T. „Fleck & Fleck Dialog Międzypokoleniowy”. Bohaterem jest artysta, malarz i grafik Bogusław Fleck, oraz malarz Wojciech Otton Fleck.

  więcej

  Buch, czyli książka - dyskusyjny klub online poświęcony literaturze niemieckojęzycznej

  Od: 7 września 2021 Do: 23 listopada 2021 online, Berlin

  Fascynująca podróż po literaturze niemieckojęzycznej, z przystankami przy nowościach i powrotami po klasyków.

  więcej