drukuj

Kalendarium

Maj 2009

  • Jarmark Saski w Warszawie

    Od: 23 maja 2009 Do: 23 maja 2009

    Celem imprezy plenerowej „Jarmark Saski" jest przybliżenie mieszkańcom Warszawy oraz odwiedzającym stolicę Polski turystom, w tym w szczególności gościom z Niemiec, ciekawego i mało znanego okresu w dziejach Polski i sąsiedniego kraju, czyli Saksonii, tj. rządów wspólnej dynastii Wettynów, przypadającej na pierwszą połowę XVIII w.

    więcej

    Niemcy-Polska-Europa

    Od: 22 maja 2009 Do: 22 maja 2009 Kraków

    Z okazji 60 rocznicy konstytucji RFN 22 maja 2009 w WSE odbędzie się uroczystość akademicka i konferencja zatytułowana „Niemcy – Polska – Europa". Udział w konferencji wezmą między innymi profesor Rita Süssmuth, przewodnicząca Bundestagu w latach 1988-1998, profesor Władysław Bartoszewski oraz profesor Alfred Grosser, francuski politolog i publicysta pochodzenia niemieckiego, wieloletni działacz na rzecz dialogu i współpracy między Niemcami a Francją.

    więcej
  • SOUNDS - NO WALLS. Friends and neighbours in Jazz

    Od: 29 maja 2009 Do: 31 maja 2009 Berlin

    Polsko-niemiecki festiwal jazzowy w ramach Forum Historycznego - jazz jako medium wolności w okresie komunizmu. Koncerty z udziałem m.in.: Marcin Wasilewski Trio, Kattorna feat. Ernst-Ludwig Petrowsky; Silke Eberhard Trio feat. Adam Pierończyk, Zbigniew Namysłowski Quintet, Tomasz Stańko Quintet; Friedhelm Schönfeld Trio feat. Lew Spieghel (z J.Stefańskim).

    więcej

    Pomyśleć Europę od nowa. Mój 89, nasz 09

    Od: 28 maja 2009 Do: 28 maja 2009 Warszawa

    Cykl międzynarodowych debat publicznych w szczególnym roku obchodów wydarzeń z lat 1939 i 1989 z udziałem osobistości i komentatorów życia publicznego z Niemiec i Polski oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej lub Rosji. Celem debat jest spojrzenie na przeszłość i refleksja nad jej konsekwencjami dla Europy jutra. W drugiej debacie 28 maja wezmą udział: Paweł Huelle (Polska), Ingo Schulze (Niemcy) i Mircea Dinescu (Rumunia). Moderacja: dr Albrecht Lempp.

    więcej
  • Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe

    Od: 8 maja 2009 Do: 5 lipca 2009 Kraków

    Estetyka Bauhausu, wypracowana w najsłynniejszej szkole projektowania i stworzona przez najwybitniejszych architektów i dizajnerów XX wieku, mimo upływu niemal stulecia pozostaje niewyczerpanym źródłem inspiracji.

    więcej

    Vision Division

    Od: 3 kwietnia 2009 Do: 17 maja 2009 Warszawa

    Vision Division to wystawa trzech artystów różnych narodowości, lecz tego samego pokolenia, którzy używając rozmaitych mediów: rzeźby, instalacji, wideo i rysunku, generują własne wersje rzeczywistości. Róznorodność stylów, jaki reprezentują, uniemożliwia osadzenie ich w jednym nurcie; jednak punktem wspólnym, który łączy tych troje jest niewątpliwie nieznośna potrzeba kreowania wyimaginowanych światów, które czesto karmią się destrukcją.

    więcej
  • Polska – Niemcy 4:6. Wystawa zbiorowa artystów niemieckich i polskich

    Od: 3 kwietnia 2009 Do: 31 maja 2009 Katowice

    Wystawa Polska – Niemcy 4:6 została pomyślana jako artystyczny dialog, za pośrednictwem którego opowiedziana zostanie historia i teraźniejszość stosunków polsko-niemieckich. Celem prezentacji jest zwrócenie uwagi na wielowymiarowość sąsiedzkiej koegzystencji obu narodów.

    więcej

    Wystawa: My, berlińczycy! Wir Berliner! Historia polsko-niemieckiego sąsiedztwa

    Od: 18 marca 2009 Do: 14 czerwca 2009 Berlin

    19 marca 2009 r. w Ephraim-Palais i Märkisches Museum zostanie otwarta największa dotychczas wystawa poświęcona niemal trzechsetletniej historii polskiego Berlina, będąca jednocześnie mikrohistorią stosunków polsko-niemieckich. Tytuł główny wystawy My, berlińczycy! Wir Berliner! zaskakuje i koncentruje odbiorcę na mikroperspektywie, pokazując Polaków w kulturowej, religijnej, społecznej i gospodarczej przestrzeni miasta, a tym samym unaocznia ich wkład w rozwój Berlina zarówno w przeszłości jak i teraźniejszości.

    więcej