drukuj
Kalendarium

Vision Division

3 kwietnia 2009 - 17 maja 2009 Warszawa

Vision Division to wystawa trzech artystów różnych narodowości, lecz tego samego pokolenia, którzy używając rozmaitych mediów: rzeźby, instalacji, wideo i rysunku, generują własne wersje rzeczywistości. Róznorodność stylów, jaki reprezentują, uniemożliwia osadzenie ich w jednym nurcie; jednak punktem wspólnym, który łączy tych troje jest niewątpliwie nieznośna potrzeba kreowania wyimaginowanych światów, które często karmią się destrukcją. Potencjał drzemiący pomiędzy potrzebą fantazjowania a unicestwianiem odnajduje się również w projekcji wideo przygotowanej przez Antonię Lotz i Theresę Frolich, która odbędzie się w dwóch cyklach podczas trwania wernisażu wystawy.

Rzeźby, wideo i instalacje Olafa Brzeskiego (ur. 1975, mieszka i pracuje we Wrocławiu) często powstają jako efekt momentu destrukcji. Te momenty przekształcają się w ujmujące wizje i malownicze fantazje, jednak doświadczenie ruin, klęski, czy dezintegracji jest zawsze wyraźnie obecne w jego pracach. Ten rozdźwięk odzwierciedla się w wyborze istotnie różniących się materialnością środków wyrazu: ceramiki, silikonu, drzewa, sadzy, czy porcelany.

Instalacje Theresy Frölich (ur. 1977, mieszka i pracuje w Kolonii) tworzone ze zdjęć, wydruków komputerowych i nitek ingerują w przestrzeń ekspozycyjną przekształcając ją w wyjątkowe otoczenie. W twórczości artystki rozpięcie i naciąganie nici służy nie tylko łączeniu płótna, wydruków, czy obiektów, ale również buduje relacje teorii i sieci. Te obrazy, często generowane przez media, stapiają się z wątkami i historiami naszej własnej rzeczywistości.

Dla potrzeb wystawy Vision Division Teresha Frölich rozprowadzi po całej przestrzeni galerii nowa pracę, wskrzeszając tym samym podwójną osobowość Patty Hearst - wnuczki bogacza, która została uprowadzona przez lewicowa grupę rewolucyjną Symbionese Liberation Army w 1974 r.

Jen Liu (ur. 1976, mieszka i pracuje w Nowym Jorku) opowiada szczegółowe narracje w stylu science-fiction, zderzając kulturowe i polityczne elementy z ikono-grafią popkultury. Te alegorie materializują się w olbrzymich rysunkach, akwarelach, filmach i instalacjach. Powstają w ten sposób pozornie wyimaginowane światy, w których rozstrzygają się nowe wizje i ideologie przyszłości. Wystawa w Czarnej Galerii będzie zawierać trzy ściśle ze sobą korespondujące prace Jen Liu, które powstały pod koniec 2008 roku. Dwa duże rysunki akwarelowe i film "New Dawn Fades" są częścią wizji, w której fantazja zniszczenia świata stała się prawdą a podzielone głosy spierają się w ruinach cywilizacji.

Wystawa jest rezultatem rezydencji Antonii Lotz w a-i-r laboratory CSW Zamek Ujazdowski w 2008, w ramach obustronnej wymiany z Akademie Schloss Solitude, Stuttgart. Wystawa przy-gotowana dzięki wsparciu: Akademie Schloss Solitude, Stuttgart; a-i-r laboratory CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

miejsce: Warszawa | termin: 03.04.-17.05. | link