drukuj
Kalendarium

Pomyśleć Europę od nowa. Mój 89, nasz 09

28 maja 2009 - 28 maja 2009 Warszawa

Rok 1989 zmienił świat. Czy zmienił też sposób wyrażania go w literaturze? Czy wyznaczył pisarzom inną rolę niż dotąd? Jak w oczach literatów wyglądały wydarzenia tamtych dni i jakie wnioski nasuwają się z obserwacji dzisiejszej Europy?

O swoich doświadczeniach, spostrzeżeniach i refleksjach z minionego dwudziestolecia rozmawiają: Mircea Dinescu z Rumunii, Paweł Huelle z Polski, Ingo Schulze z Niemiec
Prowadzenie: dr Albrecht Lempp, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Mircea Dinescu (ur. 1950 w Slobozi) rumuński poeta, publicysta, wydawca i dysydent; studiował dziennikarstwo w Bukareszcie. W grudniu 1989 odegrał znaczącą rolę w rumuńskiej rewolucji. Współzałożyciel najpopularniejszego w Rumunii magazynu satyrycznego Academia Caţavencu. Członek Krajowej Rady ds. Badania Archiwów Służb Bezpieczeństwa. Autor m.in. utworów pt. Democraţia naturii (Demokracja natury), O beţie cu Marx (Popijawa z Marksem), Moartea citeşte ziarul (Śmierć czyta gazetę). Wraz ze Stelianem Tănase gospodarz talk show w Realitatea TV.

Paweł Huelle (ur. 1957 w Gdańsku) prozaik i publicysta; absolwent gdańskiej polonistyki. W latach 80. związany z prasą konspiracyjną. W latach 1994-1999 dyrektor Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej. Autor m.in. takich tytułów, jak Weiser Dawidek, Opowiadania na czas przeprowadzki, Pierwsza miłość i inne opowiadania, Mercedes-Benz, Z listów do Hrabala, Opowieści chłodnego morza. Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w 1997 r. nominowany do Literackiej Nagrody NIKE. Laureat Paszportu Polityki.

Ingo Schulze (ur. 1962 w Dreźnie), niemiecki pisarz i dziennikarz; absolwent filologii klasycznej i germanistyki uniwersytetu w Jenie. Debiutancką książką 33 mgnienia szczęścia: pamiętnik znaleziony w drodze do Petersburga odniósł wielki sukces w Niemczech. Jego utwory przełożono na kilkanaście języków. Laureat wielu nagród literackich, m.in. nagrody Lipskich Targów Książki za zbiór opowiadań Komórka,nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, którą otrzymał wraz z Olgą Tokarczuk.

Albrecht Lempp (ur. 1953) – doktor nauk humanistycznych, slawista, menedżer kultury i tłumacz literatury polskiej na język niemiecki (m.in. S. Lema, J. Głowackiego, J. Pilcha), laureat nagrody Transatlantyk, przyznawanej przez Instytut Książki za zasługi na rzecz promocji literatury polskiej zagranicą. Od 2003 r. członek zarządu i dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pomyśleć Europę od nowa to cykl międzynarodowych dyskusji na temat przełomowych okresów w historii Europy 1939 - 1989 - 2009.

miejsce: Warszawa, Gazeta Wyborcza, ul. Czerska 8/10 | termin: 28.05.