Mediateka
-
Europa realna i wymarzona - Small-Talk z niektórymi nominowanymi do PNND
Dziesięć lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Towarzyszyło temu dużo radości i świętowania. Dziś Polska, tak jak Niemcy, jest ważnym graczem w Unii, przynajmniej w polityce wschodniej. Ale czy Unia Europejska jest tym, o czym marzono po obu stronach Odry? Co stało się z marzeniami i obawami? Jakie odzwierciedlenie znajdują one w polskich i niemieckich mediach? Rozmowa z niektórymi spośród nominowanych dziennikarzy.
"Europa przed wyborami. Jaki wybór ma Europa?"Niemcy i Polacy od dziesięciu lat współpracują w ramach Unii Europejskiej. Nasze kraje nie tylko co do kryzysu gospodarczego, lecz również m.in. polityki energetycznej, zagranicznej, bezpieczeństwa (w szczególności w kontekście Ukrainy i Rosji) stoją przed wspólnymi wyzwaniami. Jak wygląda bilans tej dziesięcioletniej współpracy? W jakich obszarach wypada on pozytywnie, które kwestie pozostają jeszcze otwarte? W jakim stopniu Polska i Niemcy powinny angażować się w Europie? Jak powinno przejawiać się partnerstwo polsko-niemieckie podczas kształtowania unijnej polityki sąsiedzkiej i wschodnioeuropejskiej?
Dyskusja w szklanej kuli - podcast Darka DłużniaPolsko-Niemieckie Dni Mediów są platformą wymiany myśli i opinii między dziennikarzami i politykami z obydwu stron granicy. W tym roku w Poczdamie po raz pierwszy wypróbowano nowy format dyskusji, który nazwano "fishbowl". Jak o Europie i o wyborze jaki stoi przed Europą dyskutowało się w szklanej kuli? Zapraszam do wysłuchania podcastu.
-
Europa nie jest tylko workiem z pieniędzmi - wywiad Darka Dłużnia
W czasie Polsko-Niemieckich Dni mediów w Poczdamie dziennikarze i politycy z obydwu krajów dyskutowali o sytuacji Unii Europejskiej przed zbliżającymi się wyborami do europarlamentu. Zapraszam do wysłuchania podcastu, w którym Adam Krzemiński, publicysta Polityki, opowiada jak on widzi Unię Europejską i jaka jest w niej rola Polski i Niemiec.
Ta nagroda to piękny symbol - wywiad Darka DłużniaMarcel Bulla, szef referatu zajmującego się współpracą z krajami europejskimi w kancelarii Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, opowiada o siedemnastej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Nagroda po raz pierwszy nosi imię Tadeusza Mazowieckiego. Jaką rolę pełni ta nagroda i jej patron we wzajemnych sąsiedzkich stosunkach? Zapraszam do wysłuchania podcastu.
Gaude MaterKoncert inauguracyjny festiwalu Gaude Mater z udzialem solistów i zespołu Die Kölner Akademie; "Pasja Św. Jana" w murach Bazyliki Jasnogórskiej 3 maja 2014.
-
Seminarium OSW i FWPN o transformacji energetycznej
Zapis seminarium na temat niemieckiej transformacji energetycznej, które odbyło się 24 października w Centrum Zielna.
Statement prof. Leszka Balcerowicza podczas V Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Schwerinie w maju 2012 r.Dlaczego Polska poradziła sobie z kryzysem lepiej niż inne kraje? – wprowadzenie do debaty „Światowa klasa czy druga liga? Zadłużenie państw i kryzys euro – jak Europa może przejść do ofensywy? Wnioski z polskiej i niemieckiej perspektywy”.