drukuj

Kalendarium

23 czerwca 2021

  • ’Kultura filmowa prowincji górnośląskiej' | promocja książki Urszuli Biel oraz film 'Higiena małżeńska'

    Od: 23 czerwca 2021 Do: 23 czerwca 2021 kino Kosmos, Katowice
    spotkanie z Urszulą Biel, kierowniczką gliwickiego Kina Amok, poświęcone jej najnowszej książce "Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie". Spotkaniu będzie towarzyszył pokaz fragmentów filmu pt. „Higiena małżeńska” oraz „Gabinet doktora Caligari”.
    więcej
  • Zimna rewolucja. Społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej wobec socrealizmu, 1948–1959

    Od: 27 maja 2021 Do: 19 września 2021 Plac Małachowskiego 3, Warszawa
    W „zimnym” klimacie lat 50. – narastających napięć międzynarodowych i umacniania się dyktatur komunistycznych – w krajach Europy Środkowo-Wschodniej dokonała się rewolucja społeczna. Była to rewolucja w znaczeniu głębokich przeobrażeń prowadzących do ustanowienia nowych hierarchii społecznych i urzeczywistnienia „dyktatury proletariatu”, ściśle powiązanych z gwałtowną industrializacją i urbanizacją w tej części Europy. Kuratorzy wystawy podejmują krytyczną refleksję na temat zachodzących wówczas przemian, obrazując ich skalę i dynamikę za pomocą materiału wizualnego z dziedziny malarstwa, fotografii, filmu, wzornictwa i architektury. Obejmuje on ponad 400 prac z sześciu krajów dawnego bloku wschodniego: Polski, Czechosłowacji, NRD, Bułgarii, Rumunii i Węgier. Tytuł „Zimna rewolucja” odnosi się oczywiście do kontekstu politycznego zimnej wojny (choć w tamtych czasach pojęcie to nie było w użyciu językach krajów Europy Środkowo-Wschodniej), a przede wszystkim do klimatu zamrożenia politycznego epoki stalinizmu: aktów arbitralnej przemocy i strachu. Określenie „zimny/a” prowokuje także pytania o stopień zaangażowania całego społeczeństwa w rewolucję lat 50. i temperaturę rewolucyjnego zapału, z jakim przystępowano do budowania nowego świata.
    więcej
  • Wystawa "Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy"

    Od: 8 maja 2021 Do: 1 sierpnia 2021 Rynek Główny 25, Kraków
    Wystawa to z jednej strony opowieść o usilnym pragnieniu normalności i złotych latach dwudziestych XX wieku pozwalających odetchnąć od wojennego koszmaru, z drugiej – o społeczeństwie pokonanych, doświadczeniu kryzysu ekonomicznego, o narastających napięciach, które wyniosły Adolfa Hitlera na szczyt władzy.
    więcej
  • Music Beyond Borders – wystawa plakatów dr hab. Maxa Skorwidera w ramach kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA

    Od: 10 czerwca 2021 Do: 3 września 2021 Deutsches Polen-Institut, Darmstadt
    Wystawa plakatów Music Beyond Borders autorstwa Maxa Skorwidera. Polski plakat artystyczny cieszy się sławą ze względu na umiejętność łączenia w graficzną formę zjawisk zachodzących w świecie kultury i polityki. Wystawa 25 prac autorstwa Maxa Skorwidera wpisuje się w tradycję symbolizującego komentowania polskiej rzeczywistości.
    więcej
  • "Smart energy" I skutki pandemii w polskich i niemieckich gminach przygranicznych

    Od: 1 marca 2021 Do: 30 sierpnia 2021 Poznań
    Celem projektu jest przygotowanie warsztatów na temat skutków pandemii w polskich i niemieckich gminach przygranicznych oraz case study polskich i niemieckich w zakresie oryginalnych rozwiązań w poszukiwaniu zielonej energii.
    więcej
  • Wystawa FLECK&FLECK / DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY

    Od: 17 września 2020 Do: 16 września 2021 On line
    Wirtualna wystawa FLECK&FLECK DIALOG MIĘDZYPOKOLENIOWY / GENERATIONSUBERGREIFENDER DIALOG.

    więcej
  • Wirtualna wystawa malarstwa p.t. Ogrody Polsko-Niemieckie oczami artystów

    Od: 1 lipca 2020 Do: 30 czerwca 2022 EU

    Wirtualna wystawa obrazów powstała w nawiązaniu do inicjatywy Ogrodów Polsko-Niemieckich: https://artspaces.kunstmatrix.com/de/exhibition/1432190/ogrody-polsko-niemieckiedeutsch-polnische-g%...


    więcej