drukuj

Kalendarium

Maj 2011

  • Ale życie toczy się dalej…

    Od: 5 maja 2011 Do: 8 maja 2011 Görlitz

    Film w reżyserii Karin Kaper i Dirka Szusziesa opowiada historię trzech polskich i trzech niemieckich kobiet, przedstawicielek różnych pokoleń, których rodzinne losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą po zakończeniu drugiej wojny światowej. Każda z nich przez swoją historię wnosi osobisty wkład do tematu „Ucieczka i wypędzenie”.

    więcej

    Neo Rauch: Begleiter- Przewodnik. Mit realizmu

    Od: 12 marca 2011 Do: 15 maja 2011 Warszawa

    Wystawa Neo Raucha w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie jest pierwszym, pełnym przeglądem malarstwa tego wyjątkowego na artystycznej scenie Niemiec i Europy artysty, najwybitniejszego przedstawiciela tzw. lipskiej szkoły malarstwa. Pokaz ten jest też jednym z nielicznych na przestrzeni ostatnich lat prezentacji sztuki niemieckiej w Polsce.

    więcej
  • Parsifal w Operze Wrocławskiej

    Od: 17 kwietnia 2011 Do: 10 czerwca 2011 Wrocław

    Swoje monumentalne dzieło Wagner przygotowywał przez dziesięciolecia, a temat zaczerpnął z przeczytanego w 1845 r. w Dreźnie poematu Parzival słynnego minnesingera Wolframa von Eschenbacha.

    więcej

    Mieszkać w porcie i Gustav Oelsner – światło, powietrze, barwa

    Od: 1 kwietnia 2011 Do: 29 maja 2011 Gdynia

    W dniach 01 – 02.04.2011 w Muzeum Miasta Gdyni na ul. Zawiszy Czarnego 1 odbędzie się konferencja pt. "Mieszkać w porcie - Ideały początków Modernizmu a miasto współczesne". Równocześnie od 01.04.2011 do 29.05.2011 w Muzeum Miasta Gdyni będzie miała miejsce wystawa: Gustav Oelsner – światło, powietrze, barwa- Architektura Hamburga-Altony.

    więcej
  • Korpusowe badania lingwistyczne nad polskim jężykiem migowym (PJM) i niemieckim jężykiem migowym (DGS)

    Od: 8 lutego 2011 Do: 13 maja 2011 Hamburg, Warszawa

    Dwa warsztaty naukowe poświęconych analizie porównawczej polskiego języka migowego (PJM) i niemieckiego języka migowego (DGS), czyli naturalnych systemów komunikacyjnych używanych przez głuchych w Polsce i w Niemczech.

    więcej

    Makom tov − Cmentarz żydowski w Słubicach

    Od: 1 maja 2011 Do: 1 czerwca 2011

    Szczególne położenie cmentarza na polsko-niemieckiej granicy skłania do przyjrzenia się jego historii od średniowiecza aż do historii obchodzenia się z tym miejscem w XX wieku z perspektywy dwunarodowej. Projekt publikacji wspierany jest przez Rzecznika Rządu Niemieckiego ds. Kultury i Mediów, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Viadrina.

    więcej