„Życie po Auschwitz“ - dodatek do„Tygodnika Powszechnego“
Z okazji 69. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz w „Tygodniku Powszechnym” ukaże się dodatek specjalny poświęcony kwestiom rozliczenia z przeszłością zawierający wypowiedzi świadków wydarzeń i ich rodzin.
W dodatku m.in.
– Portret Haliny Birenbaum, pisarki, byłej więźniarki, która wyszła z komory gazowej dzięki temu, że w obozie zabrakło cyklonu B. „Kiedy pierwszy raz po czterech dekadach weszła do obozu, bała się podnieść głowę, by spojrzeć na budki wartownicze” – opowiada Anna Augustyniak, autorka reportażu.
– Wspomnienia byłych więźniów obozów koncentracyjnych. To ludzie w bardzo podeszłym wieku, najczęściej schorowani. Część z nich zaskakuje niezwykłą pogodą ducha, inni wojenne traumy noszą w sobie do dziś.
– Kalendarium obozu Auschwitz–Birkenau
– Rozmowa z Piotrem Cywińskim, dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz–Birkenau, który na pytanie, jak będzie wyglądał teren poobozowy, bez ostatnich żywych świadków, odpowiada następująco: To już nie jest czas przyszły, to teraźniejszość. Kiedy zaczynałem pracę 7 lat temu, może z połową grup, które odwiedzały obóz, przyjeżdżał były więzień, który oprowadzał, opowiadał, ujawniał emocje. Dziś są to ułamki procenta. Nawet jeśli pojawi się więzień, nie jest w stanie towarzyszyć grupie podczas całej wizyty. Ale oni tak naprawdę swoją gigantyczną, bardzo trudną i wyczerpującą psychicznie pracę wykonali. Opowiedzieli nam o swoich przeżyciach. Spisali je, nagrali, sfilmowali. Zbiory są pokaźne, wiele z nich zostało wydanych w postaci książkowej. Teraz kolej na nas. Suche narracje, nagrane i spisane, mogą doprowadzić młodego człowieka do wrażenia, że słucha o fikcji, o czymś nierealnym, co jest tak potężne, że nie mogło się wydarzyć. Natomiast kiedy te opowieści wpisuje się w teren rozpoznawalny, namacalny, kiedy przemierza się go w rytm poszczególnych świadectw, wówczas dużo łatwiej zrozumieć ich realność i sens.
Piotr Cywiński ostrzega przed niepokojącą tendencją, którą widać w Polsce. Podczas gdy rośnie liczba młodych mieszkańców krajów europejskich, zwiedzających teren poobozowy, ilość młodzieży polskiej spadła o ok. 40 proc. Winę za ten stan ponosi, zdaniem Cywińskiego, program nauczania historii w polskich liceach.
– Fotografie Wilhelma Brasse, „portrecisty z Auschwitz”, zmuszonego przez Niemców do fotografowania więźniów i utrwalania życia obozu.
Dodatek powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Co: Dodatek
z okazji 69. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz
Gdzie:
„Tygodnik Powszechny“
Kiedy: 26
stycznia 2014 r.