drukuj

Moja rodzina i szpieg - premiera filmu Rosalii Romaniec

Premiera materiału filmowego zrealizowanego dzięki wsparciu finansowemu FWPN będzie miała miejsce w ARD 11 marca 2013 po „Tagesthemen", czyli ok. godz. 23:00, w programie „Geschichte im Ersten". Tytuł niemieckiego oryginału brzmi „Meine Familie und der Spion” (pol. „Moja rodzina i szpieg”), film opowiada o niesamowitej polsko-niemieckiej historii szpiegowskiej z lat 70-80. XX wieku.

Po ponad trzyletniej pracy autorka zrealizowała swój pierwszy film dokumentalny dla telewizji WDR. Film o tytule „Im Namen des Anderen” ma 60 minut. Jak się okazało, temat był dla niemieckiej telewizji na tyle ciekawy, że ARD zaproponował pani Romaniec premierę filmu na własnym kanale, emisja w WDR została więc przesunięta na tegoroczną jesień. Ponieważ stacja ARD zainteresowana była krótszą, 45-minutową wersją, istnieją teraz dwa filmy (45 minut i 60 minut), przy czym dłuższy jest wersją oficjalną. Film będzie rozsyłany na festiwale filmowe, w tym celu powstała też jego angielska wersja (ang. tytuł: „The son who never was”).

Kwerenda Rosalii Romaniec była trudna i trwała długo, ponieważ rozmówcy reżyserki nie chcieli otwarcie wypowiadać się na zadany temat. Dzięki wsparciu Fundacji autorka miała środki na to, by prowadząc kwerendę przekonać ich do wypowiedzi podczas osobistego kontaktu, co z pewnością pocztą i telefonicznie nie byłoby możliwe, a także, aby szukać dokumentacji w archiwach, podróżować do miast w Polsce i Niemczech. Środki Fundacji znacząco pomogły autorce zrealizować kwerendę w czasie, gdy jeszcze nie miała umowy z telewizją i wszelkie koszty ponosiła sama. Co: film Rosalii Romaniec „Meine Familie und der Spion” w ARD.

Materiały pochodzą od autorki. Autorka zrealizowała materiał m.in. dzięki przyznaniu jej stypendium badawczego w ramach projektu Kwerendy Dziennikarskie.

Co: film Rosalii Romaniec „Meine Familie und der Spion” w ARD
Gdzie: ARD, do 17.03.2013 r. także http://www.ardmediathek.de/das-erste/reportage-dokumentation/meine-familie-und-der-spion-eine-geschichte-aus-dem?documentId=13694664
Kiedy: 11 marca 2013 roku ok. godz. 23:00