drukuj

Ożywianie dziecięcych marzeń poprzez czytanie: Rabka Festival 2024

”Książki i marzenia zmieniają świat”, pod tym hasłem odbył się jedenasty Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdrój. Od 17 do 20 lipca zarówno mali, jak i dorośli czytelnicy uczestniczyli w 50 wydarzeniach: warsztatach artystycznych, wystawach ilustracji, grach terenowych, wieczorach wspólnego czytania czy spotkaniach z ulubionymi autorami.

Przez cztery dni Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdrój ulice uzdrowiska pękały w szwach. Naprawdę wiele się działo.

W budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej na warsztat sensoryczny z książką dla dzieci do trzeciego roku życia „Poczuć wiersze”, zaproszono najmłodszych czytelników razem z rodzicami. Lucyna Brzezinska-Eluszkiewicz - terapeutka integracji sensorycznej, polonistka i biblioterapeutka, przeprowadziła uczestników przez świat najpiękniejszych utworów polskich poetów, pobudzając zmysły maluchów. W rytm wierszy rodzice na pleckach dzieci naśladowali palcami kroki stawiane na wiosennej łące, padający szybko deszcz czy spokojny powiew wiatru. Chwilę później uczestnicy wybrali się na spacer, ale ścieżką sensoryczną. Na ułożonych na podłodze specjalnych tablicach małe stópki dotykały gładkich kamieni, drobniutkich, lekko ostrych ziarenek czy szeleszczących liści. A wszystko to w rytm utworów zebranych  książce „Pierwsze wiersze dla..”, wydanej przez Instytut Książki.

W sali Zakładu Przyrodoleczniczego, tuż obok charakterystycznej dla Rabki fontanny ze słoniami, przez cały festiwal odbywał się czterodniowy warsztat z Rotraut Susanne Berner - niemiecką autorką serii opowiadań „Ulica Czereśniowa”,. Dzieci tworzyły ogromne dzieło inspirowane ilustracjami z książek Berner, zaczynając od wyróżniających się w Rabce słoni. Powstały kolorowe postacie, domki i domeczki, uliczki, roślinki i wszystko to, co dziecięca wyobraźnia może stworzyć. Warsztaty rozwijały umiejętności artystyczne, ale też poszerzały horyzonty małego człowieka, poprzez spotkanie z niemieckojęzyczną autorką ulubionej książki. Jak powiedziała Rotraut Susanne Berner: „Wspólnie stworzymy wielkie dzieło i bardzo mnie cieszy, że tak licznie bierzecie udział w naszych spotkaniach”. Na koniec czterodniowego warsztatu każdy z uczestników dostał na pamiątkę zdjęcie tablicy z ilustracją, którą współtworzył. Dzieło małych artystów można obejrzeć w galerii Zakładu Przyrodoleczniczego w Rabce-Zdrój.

„Pies na medal” - z bohaterami tej książki i jej autorką Barbarą Gawryluk mali miłośnicy czytelnictwa spotkali się drugiego dnia festiwalu. Zen, czyli tytułowy bohater, w towarzystwie swojej codziennej kompanki Lary, odwiedził rabczański amfiteatr, aby tutaj jego pani, Katarzyna Hamata oraz sama Barbara Gawryluk, opowiedziały o powstaniu opowieści o czworonogach i ich codziennych zajęciach. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwały się w przygody z psiej pracy na lotnisku Balice w Krakowie czy z akcji ratowniczych ochotniczej straży pożarnej.

Podczas czterech dni festiwalu w Rabce-Zdrój łącznie odbyło się blisko 100 wydarzeń dotyczących dziecięcej literatury. Na przestrzeni jedenastu lat festiwal zdobył dziesiątki nagród, takich jak „Nagroda za upowszechnianie czytelnictwa polskiej sekcji iBbY” czy „Wielkie odkrywanie Małopolski”. A dzięki współfinansowaniu przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej podczas festiwalu mogły się odbyć spotkania czytelników z niemieckimi autorami, takimi jak Margit Auer (seria książek fantasy „Szkoła magicznych zwierząt”) czy ze wspomnianą wcześniej Rotraut Susanne Berner (seria opowiadań „Ulica Czereśniowa”). To również dzięki współpracy z fundacją, możliwy był udział dwóch wolontariuszek z Hamburga – Klaudii Litwinienko oraz Isabelli Bischoft, które uczestniczyły m.in. w wieczornym czytaniu na dobranoc w rabczańskim amfiteatrze.

Tekst i zdjęcia: Angelika Karasek

Redakcja: Agnieszka Soszka-Wójcińska