drukuj

Sztuka dzieci szuka

„Sztuka nie została stworzona dla nikogo, a jednocześnie istnieje dla wszystkich”. Z myśli Pieta Mondriana, wynika, że jest przeznaczona także dla najmłodszych. W końcu już od przedszkola tworzymy rysunki, lepimy z plasteliny i wszelkimi narzędziami plastycznymi, próbujemy dać upust swojej kreatywności. Obcowanie ze sztuką przynosi korzyści dla rozwoju kompetencji językowych i wrażliwości.

20 marca br. już po raz trzeci, w Muzeum Sztuki Współczesnej w Szczecinie spotkali się najmłodsi miłośnicy zajęć plastycznych, by pod okiem Agaty Kamińskiej z Muzeum Narodowego, dowiedzieć się czym jest sztuka współczesna, doświadczyć jej, a w ostatniej części zajęć stworzyć własny obiekt. W warsztatach mogły uczestniczyć dzieci od 6 do 12 roku życia. Kolejne spotkanie z cyklu „Zabawy ze sztuką współczesną. Zobacz, twórz i otwórz, czyli sztuka cię szuka!” odbyło się pod hasłem „Od Szczecina do Berlina - o pracowniach i galeriach sztuki współczesnej”. Na podstawie prezentacji o takich miejscach w niemieckiej stolicy, dzieci dowiedziały się, gdzie mogą spotkać się z tym typem sztuki, i że niekoniecznie muszą to być instytucje stricte artystyczne. Poznały muzea, które powstały dzięki artystom tworzącym murale, ale też instalacje prezentowane w galeriach handlowych. Podczas zajęć usłyszały również o środkach, czy technikach plastycznych wykorzystywanych przez współczesnych artystów, a po które same mogły sięgnąć w dalszej części spotkania.

W części praktycznej uczestnicy, dowiedzieli się więcej o recyklingu i mieli okazję przekonać się, że przedmioty użytku codziennego - folia aluminiowa, słomki czy kartony, też mogą być materiałem do stworzenia naszej własnej, niepowtarzalnej sztuki współczesnej. Okazuje się, że instalację artystyczną możemy wykonać nawet ze śmieci. Po krótkim wstępie o tym, co można zrobić z aluminium, oraz po zaprezentowaniu niektórych prac z berlińskich ulic, stworzonych z wykorzystaniem, chociażby puszek, dzieci zaczęły tworzyć. Ich zadaniem było zaprojektowanie galerii sztuki współczesnej - na płasko, na kartce, oraz stworzenie instalacji w wymiarze - właśnie z folii aluminiowej, wykałaczek, plasteliny, czy innych przyborów plastycznych. Na koniec, organizatorka poprosiła młodych artystów, by porozstawiali swoje prace po całej sali, tak, by utworzyły wystawę.

Jednym z punktów warsztatów, było również obejrzenie przez najmłodszych wystawy autorstwa Sladjana Nedeljkovica i Rolanda Schefferskiego- „Seeing Is (Not) Beleiving”, którą do końca marca można obejrzeć w szczecińskim Muzeum Sztuki Współczesnej. Prezentuje prace dotykające zagadnień kultury wizualnej, które powstały z kompozycji zdjęć czy gazet z powycinanymi fragmentami. Dla dzieci wystawa była inspiracją i impulsem do poszukiwania „czegoś” dalej. Od razu łatwiej im było tworzyć własne prace. Sama idea instalacji współczesnych jest ciężka do opowiedzenia młodym. Z założenia, przekaz wystawy, to przede wszystkim przypomnienie o tym, że coraz szybciej rozwijające się media, powodują niekiedy błędną interpretację informacji przez nas - użytkowników. Twórcom zależało m.in. na tym, by zastanowić się krytycznie nad wiarygodnością i sposobem odbioru treści. Organizatorka warsztatów przedstawiła sztukę współczesną w prosty i przystępny sposób. Dopytywała się, co z wystawy podobało się dzieciom najbardziej, tworzyła gry i zabawy, tak, aż w końcu mali uczestnicy oswoili się z oglądanymi instalacjami. Zaczęli opowiadać o szczegółach, na które sami zwrócili uwagę.

Sztuka to już od dawna nie tylko dzieła klasyków prezentowane w galeriach. Jak pokazały warsztaty, otacza odbiorców, młodszych i starszych. By być bardziej świadomym odbiorcą, warto poznać narzędzia odbioru sztuki i interpretacji informacji już jako młody człowiek. Cenna umiejętność w walce z dezinformacją.

Program Seeing Is (Not) Believing jest realizowany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Kunsthalle Rostock w ramach międzynarodowego programu MARE ARTICUM. Szczecińska edycja programu została dofinansowana ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Goethe-Institut. Wernisażowi, który odbył się pod koniec stycznia, towarzyszyło polsko- niemieckie spotkanie dyskusyjne „Rozmowa/ Gespräch”, poświęcone problematyce wystawy oraz wpływowi przekazów medialnych na polsko-niemieckie relacje i wzajemne wyobrażenia. 

Anna Hajduczek