drukuj

Otwórz oczy wyobraźni i zajrzyj w głąb siebie. Wyjątkowa wystawa w gdańskim Pałacu Opatów.

Linoryty, rzeźby, instalacje i dzieła malarskie. W Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie do 13 października można oglądać prace Hildegard Skowasch. Berlińska artystka różnicuje formę i skupia się na ukazaniu obrazu człowieka w szponach codzienności. „Close Your Eyes” to jej pierwsza indywidualna wystawa w Polsce.

- Bryły stanowią podstawę do tworzenia trójwymiarowych kształtów. Poprzez dodawanie niewielkich detali przechodzą metamorfozę, która może być poetycka, magiczna, dowcipna, a nawet rozpraszająca wskutek generowania nieoczekiwanych impresji.  – pisze Hildegard Skowasch na swojej stronie internetowej.

Hildegard Skowasch, jako reprezentantka wielu dziedzin sztuki, nie ogranicza się jednak tylko do jednej techniki artystycznej. Poza formami przestrzennymi, z powodzeniem korzysta z akwareli czy linorytu. Różnorodność formy sprawia, że nie jest monotonnie.

Artystka chętnie posługuje się również paletą materiałów takich jak: drewno, tkaniny czy elementy metalowe, także przy formach przestrzennych. Niekiedy łączy ich kilka w jednym obiekcie: wełnę z ceramiką czy elementy metalowe z papierem. Zestawienia kolorystyczne są różne, choć dominują te bardziej intensywne. Skowasch z dużym wyczuciem operuje kolorem. Barwy mają duże znaczenie, bo ich ciepło wpływa na odbiór.

- Barwa jest w moich pracach często nośnikiem energii i ma – za przykładem natury – nierzadko działanie sygnalizujące – przyznaje artystka. Założenie to odzwierciedla dzieło pt. 70 dłoni, które zajmuje na wystawie całą powierzchnię jednej ze ścian. Akwarele, będące obrysami dłoni artystki w różnych konfiguracjach, są pełne ekspresji.  Namalowane są w odcieniach czerwieni, która nabiera intensywności na liniach zetknięcia.

Hildegard Skowasch, ur. w 1958 w Essen, w 1987 r. ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Münster. Równocześnie studiowała romanistykę na Westfalskim Uniwersytecie Wilhelma. Na tym jej zainteresowanie francuskim spojrzeniem na nurt sztuki konceptualnej się nie kończy. W trakcie studiów warsztat artystyczny kształtowała również na zachód od Niemiec, we francuskim mieście Tourcoing na École Nationale Supérieure des Arts Plastiques. Od połowy lat 90-tych dziesięciokrotnie wyjeżdżała na pobyty studyjne do różnych pracowni artystycznych, także poza granice Niemiec.Ekspozycja w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku składa się z kilkudziesięciu prac z różnych okresów twórczości artystki. Choć najwcześniejsze z nich powstały w latach 90-tych,większość zaprezentowanych dzieł stanowią późniejsze realizacje, m.in. te ukończone w tym roku. Proces tworzenia poszczególnych obiektów zajmował artystce nawet kilka lat.

Ekspozycja w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku składa się z kilkudziesięciu prac z różnych okresów twórczości artystki. Choć najwcześniejsze z nich powstały w latach 90-tych,większość zaprezentowanych dzieł stanowią późniejsze realizacje, m.in. ukończone w tym roku.

Proces tworzenia poszczególnych obiektów zajmował artystce nawet kilka lat. Wszystkie zostały zebrane pod wspólnym hasłem: Close Your Eyes.

Tytuł wiele sugeruje, ale  jego odczytanie artystka  pozostawia wyobraźni widza.  - To bardzo znaczące, żeby odbiorcy na wystawie sztuki kazać zamknąć oczy. – mówi Joanna Szymula-Grygiel, kuratorka wystawy. - Często najtrudniej zrozumieć samego siebie. Skowasch daje wiele takich przykładów. Opiera je na własnych doświadczeniach i refleksji nad istotą człowieczeństwa. Nie chce nas jednak ukierunkować na jednoznaczne odczytanie swoich prac. Chce, żebyśmy sami odkrywali różne warstwy jej sztuki.

Pełną swobodę interpretacyjną, którą Hildegard Skowasch pozostawia widzowi, potęguje brak tytułów przy znacznej części obiektów. Percepcja tych samych dzieł może być zatem odmienna przez różne osoby. Artystka robi to świadomie – pragnie, aby odbiór był w pełni indywidualny. Konfrontacja z własną wyobraźnią zawsze prowadzi bowiem do dobrych spostrzeżeń.

Prace artystki z pewnością zawierają głęboko humanistyczne idee o wzajemnym przenikaniu tego, co nieożywione w materię ożywioną. Warsztat Hildegard Skowasch to zatem sztuka przedstawiania nieożywionych obiektów, które stają się żywe w odbiorze. Dzięki temu widz może poczuć się ich współtwórcą.


Bartłomiej Chlabicz