drukuj

Inter Tony – przykład udanej współpracy między regionami - Emilia Bromber

Inter Tony – przykład udanej współpracy między regionami

Ponad dziesięć lat temu, w ramach partnerstwa miast Chojnice (Polska) i Emsdetten (Niemcy), na Dni Miasta Chojnice zachodni sąsiedzi przysłali do Polski dwa rockowe zespoły. Mimo, iż zostały dobrze przyjęte, organizatorzy oczekiwali muzyków grających bardziej tradycyjne, lokalne brzmienia. Okazję wykorzystał za to Michał Karpiak, prezes Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, który od razu nawiązał współpracę z muzykami.

W pierwszej fazie współpraca ta polegała na organizowaniu koncertów niemieckich zespołów w chojnickich lokalach oraz polskich zespołów w Emsdetten. Od trzech lat przybrała bardziej sformalizowaną formę festiwalu Inter Tony. W tym roku odbył się on 30 czerwca, w Chojnicach, przy stadionie „Kolejarz 1926”.

Festiwal promuje współpracę regionalną między państwami, wymianę wolontariuszy oraz tworzenie przestrzeni tolerancji i włączenia społecznego. W ramach wymiany zespołów i wolontariuszy Polacy (z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej), Niemcy (z Fundacji DettenRockt) i Holendrzy (z centrum młodzieżowego Cerberus z Hengelo) odwiedzają się na organizowanych przez siebie wydarzeniach. Co roku osoby związane z Fundacją Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej jeżdżą do Emsdetten w dniu organizowanego tam festiwalu przeciwko rasizmowi i dyskryminacji DettenRockt. – Festiwal powstał w odpowiedzi na niepokojące nas przypadki nietolerancji w Niemczech – mówi Matthias Besseling, jeden z organizatorów DettenRockt – Oprócz koncertów przygotowujemy wykłady np. o populizmie czy odradzających się ruchach neonazistowskich. Na scenie zawsze występują zespoły z naszych miast partnerskich: po jednym z Chojnic i z Hengelo. Zwracamy też szczególną uwagę, żeby zapraszać zespoły, w których grają osoby niepełnosprawne, chociaż znalezienie ich, to jedno z trudniejszych zadań – dodaje Matthias.

Celem współpracy jest tworzenie przyjaźni między narodami a także dzielenie się doświadczeniami w ramach działalności związanej z organizacją społeczeństwa obywatelskiego. – Do Emsdetten jeździmy od dziesięciu lat, a ja osobiście od sześciu – mówi Lucyna Ryduchowska, wolontariuszka Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej – Dzięki tej wymianie nawiązałam nowe znajomości, otworzyłam się na świat, ćwiczę moje umiejętności językowe i poznaje nowe rockowe kapele – opowiada. Chociaż sama w Chojnicach już nie mieszka na festiwal Inter Tony zawsze wraca.

W tym roku na festiwalu zagrały polskie zespoły: Perpetual, Octopussy, The Black Thunder, Mass Insanity i Decapitated oraz niemieckie: Weathered i No Shelter. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na co dzień Fundacja Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej zajmuje się aktywizacją społeczną młodzieży, wspomagając młodych ludzi w samodzielnym organizowaniu działalności kulturalnej i społecznej. Cel ten realizuje w Samorządnym Centrum Młodzieżowym, działającym od 2012 roku. – Zastanawialiśmy się co moglibyśmy zrobić dla Chojnic i pojawił się pomysł Centrum Młodzieżowego – mówi Anna Zaikowska, członkini zarządu Fundacji – Naszym celem jest przyciągnięcie młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym, która nie ma co ze sobą zrobić po lekcjach. Oferujemy im warsztaty fotograficzne, gry planszowe a także sale prób dla zespołów. Wszystkie aktywności są nieodpłatne. – dodaje. Podkreśla też, że na przestrzeni lat ich działalność zyskała bardzo duże poparcie ze strony lokalnej społeczności.

Emilia Bromber