drukuj

Rady dla (początkującego) reportera - relacja Pauliny Barańskiej z warsztatu dla alumnów / Cezary Łazarewicz

Jak szukać tematów? O czym pamiętać pisząc reportaż? Jak zainteresować redakcję swoim tekstem? Kilka prostych pytań na które odpowiedzieć musi sobie każdy, kto wiąże swoją pracę z dziennikarstwem. Ale czy rzeczywiście łatwo znaleźć na nie odpowiedzi? Dzięki organizowanym przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej warsztatom zdaje się to nieco prostsze.  

Młoda Redakcja to projekt FWPN kierowany do studentów, którzy planują w przyszłości zajmować się dziennikarstwem. Poza programem stażowym, w ramach którego uczestnicy tworzą teksty związane z bieżącymi działaniami fundacji, program zakłada także organizację warsztatów prowadzonych przez najlepszych polskich dziennikarzy. O tym jak wartościowe dla początkujących dziennikarzy są te spotkania, świadczy fakt, że uczestnicy poprzednich edycji wciąż chętnie biorą udział w kolejnych dodatkowych warsztatach organizowanych przez Fundację. 

25 i 26 czerwca w Centrum Konferencyjnym przy ul. Zielnej odbyły się II warsztaty dla Alumnów Młodej Redakcji. Tym razem spotkanie prowadził Cezary Łazarewicz – dziennikarz, który publikował między innymi na łamach „Gazety Wyborczej”, „Polityki” i „Newsweeka”. Gościem specjalnym pierwszego dnia warsztatów była dwukrotna laureatka nagrody Grand Press – Ewa Winnicka.

Jak znaleźć bohatera? O czym pamiętać przeprowadzając wywiad? Jaką formę wybrać dla opowiadanej przez siebie historii? To tylko kilka z zagadnień, wokół których toczyła się dyskusja w trakcie warsztatów. Poza tym było trochę praktyki (wyjdź na ulicę, znajdź swojego bohatera i opisz jego historię), słowa przestrogi (decydując się na pozostanie dziennikarzem mniej świadomość, że długi finansowe wynikające z wyboru Twojej profesji spłacą prawdopodobnie dopiero Twoje prawnuki) i kilka rad całkiem poważnych (opieraj swoje sądy na wiarygodnych źródłach; zawsze staraj się dotrzeć do anegdoty; pamiętaj, że odpowiadasz za każde swoje słowo; bądź uczciwy wobec siebie i czytelników).

Zasady napisania dobrego reportażu można sobie łatwo przyswoić. Podobnie z regułami przeprowadzenia wzorowego wywiadu. Styl da się wypracować. Można nawet  codziennie przeglądać tabloidy w poszukiwaniu historii wartych opisania. Ale reporter musi mieć w sobie coś jeszcze: iskrę, pasję, empatię, ciekawość drugiego człowieka. W ostatecznym rozrachunku tylko to  pomaga przetrwać w tym zawodzie. I właśnie te cechy pomagają pielęgnować w sobie młodym dziennikarzom warsztaty organizowane przez FWPN.

Paulina Barańska