drukuj

Franz Kafka po „ślónsku” - Adrian Musiał

„Ślónski Kafka”, taki tytuł nosiła ekspozycja, którą można było oglądać w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Było ona częścią projektu pt. „Topografia wolności” autorstwa prof. Zbigniewa Bajka z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wystawę można było oglądać do 24 maja. Wstęp wolny.

Jedną z części wystawy „Topografia wolności” była ekspozycja poświęcona Franzowi Kafce, autorowi znanego Procesu. Interpretacji graficznej poddane zostało sto dziewięć aforyzmów  tego autora, które znaleźć można w  zbiorze pt. Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze. Każdy z nich został przełożony przez Jerzego Ciurloka na gwarę śląską, żeby potem stu dziewięciu studentów z siedmiu uczelni artystycznych z Polski, Niemiec i Republiki Czeskiej dokonało jego plastycznej interpretacji.

Efektem ich wysiłku były unikalne prace, które niejednokrotnie zaskakują formą wyrazu i poziomem interpretacji. Wszystkie utrzymane są w ciemnej, a momentami nawet mrocznej kolorystyce, która doskonale wpisuje się w klimat miejsca, w którym są prezentowane. Galeria mieści się bowiem w niedziałającym już szybie kopalni KWK „Wieczorek”, której historia sięga roku 1826.

Prace wykonane są różnego rodzaju technikami, jednak z każdej bije refleksyjny nastrój, który pobudza wyobraźnię odbiorcy i skłania go do myślenia. Wśród dzieł znajdują się szkice, obrazy, fotografie oraz innego rodzaju artystyczne formy wyrazu, jak chociażby ludzkie popiersie, w które powbijane są duże kawałki szkła. Podążając za kolejnymi aforyzmami, odsłania się portret niezwykłego twórcy, jakim był Franz Kafka, którego odczytujemy na nowo, przez pryzmat kultury Śląska, ale i Niemiec oraz Czech. Unoszący się w powietrzu specyficzny zapach węgla, który pozostał po nieczynnej kopalni, dodatkowo wzmacnia formę odbioru.

W ramach projektu wystawiane były także prace sześćdziesięciu artystów-pedagogów, z tych samych polskich, niemieckich i czeskich uczelni artystycznych. Odnoszą się one do tematu Topografia/Topos Wolności. Oprócz tego prezentowana była wystawa prac osadzonych w wybranych zakładach karnych i aresztach w Polsce, a także wystawa banerów, które zostały przygotowane w ramach poprzedniego projektu, zatytułowanego „Dramat Wolności”, który także dotykał tematyki wolnościowej i sposobu ukazywania jej w sztuce, niezależnie od realiów politycznych.

 

Autorzy prac prezentowanych w ramach wystawy „Ślónski Kafka”:

Studenci i doktoranci reprezentujący Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydział Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Wydział Artystyczny UŚ filia w Cieszynie, Wydział Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie, Wydział Sztuki UO w Ostrawie i Alanus  Hochschulefür Kunst und Gesellschaft, Alfter koło Bonn.