drukuj

Polacy i Niemcy w cieniu Ukrainy - relacja Agnieszki Bąder

O wojnie na Ukrainie napisano i powiedziano wiele. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z magazynem „New Eastern Europe” postanowiły pójść o krok dalej. W czasie wspólnego seminarium rozmawiano o relacjach polsko-niemieckich w kontekście sytuacji na Wschodzie.

Spotkanie odbyło się w związku z wydaniem kolejnego numeru dwumiesięcznika. Publikacja, o wymownym tytule „Love Thy Neighbour” („Kochaj bliźniego swego”), jest poświęcona stosunkom polsko-ukraińsko-niemieckim. Uczestnicy seminarium skupili się na wycinku tego tematu i pokazaniu, w jaki sposób kryzys wokół Ukrainy wpłynął na stosunki między Polską a Niemcami.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Iwona Reichard, redaktor „New Eastern Europe”, Basil Kerski z Europejskiego Centrum Solidarności oraz Piotr Buras z European Council on Foreign Relations. Komentarza udzielił Igor Lubaszenko, ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, dyskusję moderował Cornelius Ochmann, Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Na początku spotkania Iwona Reichard przedstawiła metodologię tworzenia publikacji. Wartością przewodnią „Love Thy Neighbour” była solidarność w różnych aspektach: politycznym, społecznym, a także ekonomicznym. Jej autorzy skupili się na wydarzeniach po 1989 roku, mających miejsce na Ukrainie. Poświęcono również uwagę relacjom polsko-niemieckim po upadku ZSRR oraz obalaniu stereotypów, m.in. o prorosyjskości Niemców.

W dalszej dyskusji Piotr Buras wyraził zadowolenie z faktu, że wspólna koncepcja Polityki Wschodniej zbliża Polaków i Niemców. Zwrócił też uwagę na różnice w myśleniu obu państw: - Jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie, to w Niemczech, przez większość analiz, przewijają się porównania z I wojną światową. W Polsce mamy dużo odniesień do 1938 roku i Monachium oraz przekonanie, że jeśli jak najszybciej nie pokonamy agresora, to agresja wyleje się na cały obszar – dodał. Igor Lubaszenko przekonywał, iż Unia Europejska powinna skupić się na wypracowaniu wspólnej polityki zagranicznej oraz znalezieniu roli Ukrainy w organizacji. Jego zdaniem dotychczasowe działania UE pokazują jej słabość oraz uległość wobec mocarstw. Z kolei Basi Kerski prognozował: - Wojna na Ukrainie będzie długo trwała. Ona ma podzielić Europę, ma podzielić Ukrainę – mając na myśli celowe działania Rosji w tym obszarze.

Niemal wszyscy uczestnicy seminarium zgodzili się, że konflikt ukraińsko–rosyjski zbliżył Polskę i Niemcy. Stało się tak za sprawą wspólnego głosu w sprawie wojny oraz podobnej koncepcji prowadzenia Polityki Wschodniej.  

Seminarium miało miejsce 24 kwietnia w Warszawie. Jego organizatorami był magazyn „New Eastern Europe” oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja wsparła również, finansowo i merytorycznie, wydanie „Love Thy Neighbour”.

Dwumiesięcznik „New Eastern Europe” to anglojęzyczny magazyn, który ukazuje się od 2008 roku. Ma na celu pokazywanie sytuacji polityczno-społeczno-gospodarczej w Europie Środkowej i Wschodniej, ale nie z perspektywy mieszkańców tego regionu, lecz poprzez obiektywne relacje ekspertów z różnych państw. Wydawcami dwumiesięcznika są Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Europejskie Centrum Solidarności.

Agnieszka Bąder