drukuj

Poczuć Berlin przez sztukę - relacja Oli Parusel

Z okazji tegorocznych obchodów 150- lecia Katowic w trzech miejscowych galeriach sztuki przygotowano wystawę pt.: Berlin Artists Statements, na której można było zobaczyć prace dwudziestu młodych artystów z Berlina.

Od końca kwietnia do początku czerwca w Katowicach, a dokładniej Galerii BWA, Rondzie Sztuki oraz Klubie 7 można było poczuć powiew sztuki Berlina, miasta, które dzisiaj uważane jest za stolicę europejskiej kultury. Za sprawą kuratora wystawy Christopha Tannerta, pojawiły się na niej dzieła sztuki wykonane przez artystów młodego i średniego pokolenia, którzy urodzili się w Niemczech, Polsce, Bułgarii, Danii, Szwajcarii, Brazylii i Kanadzie, a dziś mieszkają na stałe w stolicy Niemiec. Wystawa zatytułowana  Berlin Artists Statements miała być jedną z atrakcji jakie przygotowano z okazji 150 –lecia obchodów istnienia stolicy województwa śląskiego. Współpracę z kuratorem wystawy nawiązała Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Wybór nie był przypadkowy. Tannert, który pełni funkcję dyrektora Kunstlerhaus Bethanien w Berlinie jest odznaczony złotym krzyżem zasługi za wspierane rozwoju relacji niemiecko – polskich. Prace artystów z Berlina nie miały jednak politycznego wydźwięku. - W doborze dzieł chodziło o to, by pokazać najnowsze trendy i tendencje jakie panują w sztuce naszych zachodnich sąsiadów- mówi Tomasz Dąbrowski, pracownik Galerii BWA w Katowicach. Berlin Artists Statements to nie tylko dzieła sztuki tradycyjnej. – Przygotowaliśmy nie tylko obrazy, rysunki, rzeźby, ale też prace interaktywne, instalacje, dzieła, do których wykorzystano video czy też elementy mechaniczne. - dodaje Dąbrowski.

W każdym z trzech obiektów znajduje się inna wystawa. W Galerii BWA można było oglądać prace wykonane przez: Sofie Bird Moller, Tatjanę Doll, Valérie Favre, Lucasa Foletto Celinski, Eberharda Havekost, Jörga Herold, Gregora Hildebrandt, Petera Krauskopf, Alicję Kwade, Bernharda Martin, Franka Nitsche, Wolfganga Plöger, Adama Saks, Sophię Schama, Natalię Stachon i Fabrizię Vanetta.

W Galerii Rondo Sztuki znalazły się prace Aharona Ozery i Ulricha Vogl, a w Klubie 7 (Centrum na Mariackiej) Christiana Heinicke i Mike’a Okaya, zaś w przestrzeni miejskiej będzie można zobaczyć plakaty autorstwa Svena Marquardta.

Ola Parusel