drukuj

Kolejny rok zajęć Szkoły Prawa Niemieckiego w Białymstoku - relacja Magdaleny Grynczel

Dobry prawnik nie może znać tylko prawa krajowego. Dzięki kolejnej edycji projektu Szkoła Prawa Niemieckiego odbywającego się na Uniwersytecie w Białymstoku (realizowanej dzięki pomocy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej) może poszerzyć swoją wiedzę.

Wprowadzenie do niemieckiego prawa karnego, nauki o prawie i sadownictwie administracyjnym oraz prawo cywilne i prawo spółek to tylko kilka propozycji oferowanych w tej edycji.  Ponadto kurs ten daje możliwość podszkolenia specjalistycznego języka niemieckiego. Jest to szczególnie ważne przy współpracy w ramach Unii Europejskiej. Niemcy są tu państwem wyjątkowym, jako jeden z głównych partnerów strategicznych na wielu polach.

- Szkoła Prawa Niemieckiego wyróżnia się na tle innych projektów Wydziału Prawa. Chociażby z pragmatycznych względów – patrząc na ilość inwestorów w Polsce, Niemcy są na jednym z pierwszych miejsc. Tak więc, udział w tym kursie może być pomocny przy przyszłej karierze zawodowej – podkreśla Marcin Chomiuk, radca prawny oraz koordynator projektu. 

- Warunki jakie należy spełnić, aby wziąć udział, to przede wszystkim dobra znajomość niemieckiego, pozwalająca na aktywny udział w zajęciach. Przy czym Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku oferuje przygotowanie językowe, tak aby późniejsza część merytoryczna zajęć była przez studentów jak najlepiej wykorzystana.

Niestety, chętnych nie ma zbyt wielu. Najczęściej około dziesięciu osób. - W Białymstoku język niemiecki nie jest bardzo popularny, angielski czy nawet francuski cieszą się większą popularnością. Ale dzięki temu studenci mają komfort uczenia się w małej grupie.  Wykładowcy są otwarci na rozmowę i dyskusję. – mówi koordynator.

Dzięki otwartości niemieckich specjalistów, jeden z najlepszych wydziałów prawa w Polsce przy współpracy z Wydziałem Prawa Humboldt Universität zu Berlin po raz kolejny zdecydował się na współpracę w ramach Szkoła Prawa Niemieckiego. W marcu 2014 odbyły się wykłady inauguracyjne. Podczas pierwszej prelekcji wygłoszonej przez prof. Reinharda Singera, dziekana Wydziału Prawa Uniwersytetu Humboldta w Berlinie zebrani dowiedzieli się o aktualnych trendach przemian socjalnego modelu niemieckiego kodeksu cywilnego. Drugim w kolejności tematem poruszonym podczas inauguracji były obecne stosunki polsko-niemieckie-, a wykład ten poprowadził dr. Niels von Redecker, Zastępca Kierownika Wydziału Politycznego Ambasady Niemiec w Polsce.

Te dwa wykłady były tylko rozgrzewką przed intensywnym kursem prawa niemieckiego.
Udział w tym projekcje gwarantuje bowiem specjalistyczne wykłady poświęcone zagadnieniom dotyczącymi prawa cywilnego, handlowego, administracyjnego i karnego. Będą je prowadzić w języku niemieckim naukowcy z Białegostoku, Berlina oraz praktycy mający na co dzień kontakt z prawem niemieckim. Do Białegostoku przyjadą min prof. Klaus Marxen, specjalista od prawa karnego czy też
dr. Wolfgang Zenker, specjalizujący się w prawie cywilnym.

- Wydział Prawa w Białymstoku współpracuje już od długiego czasu z Uniwersytetem Humboldta w Berlinie. Dzięki temu prof. Marxen zachęcił pozostałych wykładowców do tego aby przyjechali do Białegostoku. I tak sie dzieje – przyjeżdżają oni z dużym entuzjazmem i wyjeżdżają bardzo zadowoleni z wydziału, zajęć itd. Istnieje przekonanie, że warto pojechać do Białegostoku z wykładami. – podkreśla Marcin Chomiuk. - Jestem absolwentem Wydziału Prawa na UwB, studiowałem też w Niemczech oraz skończyłem SPN na Uniwersytecie Warszawskim i uważam, że udział w szkole prawa obcego jest bardzo dobrym doświadczeniem i okazją do poznania interesujących wykładowców – ludzi, którzy są ciekawi świata i chętni do prowadzenia zajęć za granicą. Studenci korzystają z tego, że spotykają się z ciekawymi ludźmi, poznają kulturę, prawo i język . Mają później okazje pojechać do Berlina i tam spotkać się ze studentami, odwiedzić Bundestag czy ambasadę Polski. 

Zgłębiać tajniki niemieckich przepisów mogą studenci prawa, ale też innych kierunków oraz absolwenci. - Już teraz wiemy że uczestnicy pierwszej i drugiej edycji skorzystali na udziale w tym projekcie. Jedna osoba znalazła pracę w kancelarii obsługującej niemieckojęzycznych przedsiębiorców w Warszawie. Inna odbyła praktyki zaoferowane przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. – mówi koordynator projektu. Tym samym udział w Szkole Prawa Niemieckiego to niezwykła szansa dla wszystkich studentów, interesujących się wymiarem sprawiedliwości i poszukujących ciekawych wyzwań.

- Kandydat musi chcieć czegoś więcej niż wymagane minimum. Nauka w języku obcym wymaga większego zaangażowania. Jest to jednak pomocne w przyszłej karierze zawodowej. Takie zajęcia mają na celu zainteresowanie studentów daną dziedziną prawa. Kilkoro uczestników kursu już wyjechało w ramach programu Erasmus na Uniwersytet Humboldta i tam odbywa częściowo studia. – podsumowuje koordynator projektu.

W przyszłym roku planowana jest kolejna edycja Szkoły Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie w Białymstoku.

Magdalena Grynczel