drukuj

Dla każdego coś o Warszawie – relacja Kariny Leśniewskiej

W sobotę 8. marca Tomasz Markiewicz, Tadeusz W. Świątek i Krzysztof Wittels zaprezentowali serwis internetowy będący trzecią odsłoną projektu „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. Portal powstał w kooperacji Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z warszawskim Domem Spotkań z Historią, który był również gospodarzem spotkania.

Portal „Polacy z wyboru” został przygotowany na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne: „Chcemy zachęcić młode pokolenie do odkrywania historii. Mamy nadzieje, że serwis interaktywny okaże się dla nich atrakcyjny.” – Tomasz Markiewicz z FWPN.

Dzieciom spodoba się gra, która sprawdza znajomość zabytków Warszawy i postaci z nimi związanych. Dzięki portalowi mamy szansę stworzyć własną trasę wycieczkowa. To znakomite narządzie dla przewodników i miłośników spacerów połączonych ze zwiedzaniem nieznanych zakątków Warszawy.  Portal wiedzy daje wiele możliwości. Mogą z niego korzystać nauczyciele i wykładowcy, aby urozmaicić zajęcia z historii, WOS-u czy języka polskiego. Strona internetowa „Polacy z wyboru” stanowi również cenne źródło wiedzy o  Warszawie. 

Serwis internetowy jest rozwinięciem dwóch poprzednich edycji projektu. W 2010 roku odbyła się wystawa, która  przybliżała zasługi mieszkańców pochodzenia niemieckiego w rozwoju przemysłu, handlu, kultury i architektury w Warszawie. Tematem ekspozycji było także ich zaangażowanie na rzecz niepodległości Polski.

W 2012 roku wydano album opisujący losy 26 rodzin pochodzenia niemieckiego (m.in. Wedel, Straus, Gebethner), które w szczególny sposób wpłynęły na rozwój Warszawy.

Trzecia odsłona współpracy, czyli interaktywny portal wiedzy, powstał jako odpowiedź na głosy rodzin, które były bohaterami wcześniejszych edycji „Polaków z wyboru”.

„Wystawy czy albumu nie uzupełnimy o nowe informacje, objętość tych źródeł przekazu jest ograniczona. Strona internetowa stwarza nowe możliwości.” – komentował Tomasz Markiewicz.

Mnie najbardziej przypadły do gustu wywiady z warszawiakami pochodzenia niemieckiego. To świetny sposób na poznanie historii stolicy oczami ludzi, którzy wywodzą się z burżuazji przemysłowej. Jako przyszłego ekonomistę zaciekawiły mnie informacje o fabryce pasty do butów „Dobrolin” rodziny Palów, która w latach 20. XX wieku eksportowała swoje wyroby do Brazylii i Argentyny oraz browarze „Haberbusch i Schiele”, jednym z największych zakładów produkcji piwa w Europie.

Wszystkich pasjonatów historii i zwiedzania zachęcam do odwiedzania portalu: http://www.polacyzwyboru.pl.

Karina Leśniewska

Zdjęcia z prezentacji strony znajdziecie w mediatece FWPN.