drukuj

Wywiad na celowniku - o trzecich warsztatach młodych redaktorów pisze Ada Kiryluk

Wysoce Wyspecjalizowana Grupa Wywiadowcza – taką formację starali się utworzyć uczestnicy trzecich i ostatnich już niestety warsztatów dziennikarskich, zorganizowanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

22 i 23 lutego miasto stołeczne Warszawa po raz trzeci gościło grupę studentów z różnych regionów Polski, czyli Młodą Redakcję FWPN, relacjonującą wydarzenia z całego kraju.

Podczas grudniowych warsztatów uczyliśmy się pisać relacje, w lutym – jak zilustrować tekst fotografią. Tym razem tematem przewodnim był wywiad.

Warsztaty rozpoczęliśmy spotkaniem w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec. Pracująca w dziele prasowym Lidia Łukasik wyjaśniła nam zakres obowiązków i zadań pracy oraz przedstawiła realizowane przez Ambasadę projekty. Jednym z nich jest stypendium Niemieckiego Bundestagu, dające możliwość wyjazdu do Niemiec, by przez 15 tygodni zakosztować pracy parlamentarnej w biurze jednego z deputowanych oraz wziąć udział w różnych wykładach i seminariach.

W czasie spotkania usłyszeliśmy też wiele ciekawych historii i zabawnych anegdot. Jedna z nich dotyczyła Angeli Merkel, która pomimo znacznego rozwoju nowoczesnych technologii, wciąż korzysta ze stenografii, traktując ją jako nieodzowny i najbezpieczniejszy sposób dokumentowania swoich wypowiedzi.

Gonieni czasem, pożegnaliśmy ambasadę i udaliśmy się na obiad. W restauracji dołączyła do nas Agnieszka Soszka-Wójcińska, która aż do następnego dnia pełniła rolę mentorki naszej wciąż szlifującej swój warsztat grupy. Przewodząca nam dziennikarka współpracuje z Dużym Formatem Gazety Wyborczej, a jej teksty publikowane były również m.in. w „Polityce”, „Przekroju” czy „Zwierciadle”. Okazała się być ona znakomitą prowadzącą, która w bardzo przyjemny sposób udzielała nam rad i wskazówek przy tworzeniu wywiadów. Analizowała także nasze własne wywiady, dzieląc się celnymi, a przede wszystkim cennymi spostrzeżeniami. Radziła, co warto dodać, a z czego zrezygnować, aby nadać tekstom przejrzystości i lekkiego stylu, a jednocześnie sprawić, by był on ciekawy, wciągający i zapadający w pamięć.

W czasie warsztatów wspólnie omawialiśmy przygotowane dla nas teksty różnych autorów, poznając tym samym odmienne style i metody przeprowadzania wywiadów. Zajęciom towarzyszyły stałe dyskusje, dotyczące nie tylko samej techniki i metod pracy, lecz również stale nawiązujące i poruszające kwestię etyki dziennikarskiej. Rozmawialiśmy także o tym czy i kiedy można pozwolić sobie na większą swobodę z rozmówcą oraz jak zadawać trudne pytania, tak aby nie przesadzić z dociekliwością i nie przestraszyć rozmówcy ani też „nie nadepnąć mu na odcisk”, uniemożliwiając kolejne pytania, a nawet przyszłe spotkania.

Po zajęciach praktycznych, na wspólnej kolacji, mieliśmy okazję poznać Małgorzatę Ławrowską – dyrektor i członka Zarządu FWPN oraz Marka Krząkałę – posła na Sejm VI i VII kadencji z regionu rybnickiego, a także współprzewodniczącego rady FWPN, który opowiedział nam, jak wyglądały początki jego pracy oraz i jak przebiegała jego dotychczasowa droga zawodowa. Ponadto podczas rozmowy o filmie „Noc w galerii” wywiązała się żywa dyskusja na temat używania kontrowersyjnych zabiegów w celach edukacyjnych, owocująca, mimo że nie pełnym konsensusem, to jednak kilkoma ciekawymi wnioskami i spostrzeżeniami.

Następnym przystankiem na naszej trasie podróży będzie Wrocław i udział w VI Polsko-Niemieckich Dniach Mediów. Ale o tym dopiero za jakiś czas…

Ada Kiryluk