Schubert i „Kukułeczka kuka” dla Mai Bratoń - relacja Michała Mazura
13 kwietnia kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie na Śląsku gościł gwiazdy światowego formatu: Chór z kościoła św. Anny w Berlinie oraz kwartet Coull Quartet z Wielkiej Brytanii. A wszystko w ramach charytatywnego koncertu muzyki klasycznej, który odbył się aby wesprzeć Maję Bratoń.
Maja Bratoń ma 2 lata. W wieku 5 miesięcy zachorowała na sepsę. Konieczna była amputacja rączek i nóżek dziewczynki. By zapewnić jej odpowiednią opiekę medyczną, rodzice Mai zdecydowali się na przeprowadzkę do Niemiec. To tam los zetknął ich z Agnieszką Wolf, dyrygentką berlińskiego chóru.
W czerwcu ubiegłego roku Agnieszka Wolf, poruszona losem Mai, zorganizowała w Berlinie koncert połączony ze zbiórką pieniędzy dla dziewczynki. Nagłośnił on jej historię, ale potrzebne są dalsze kroki. Dlatego niemiecki chór wraz z Coull Quartet z Wielkiej Brytanii odwiedził Polskę na zaproszenie burmistrza Ścinawy, rodzinnej miejscowości Mai. Do tej pory udało się zebrać 16 tys. euro, ale muzycy z Niemiec nie zamierzają poprzestać na tej kwocie. Wraz z Fundacją Pomocy Dzieciom z Dolnego Śląska kontynuują akcję charytatywną, która ma pomóc dziewczynce. Rodzina Mai potrzebuje pieniędzy na zakup protez, rehabilitację oraz zapewnienie jej odpowiednich warunków do edukacji.
Zebranych w kościele gości powitał ks. prałat Bogdan Kaczorowski. Przemówił Andrzej Holdenmajer, burmistrz Ścinawy. Agnieszka Wolf przedstawiła program wieczoru i muzyków. Goście wysłuchali utworów Benjamina Brittena, Josepha Haydna oraz „Mszy” Franza Schuberta.
Publiczność w Ścinawie doceniła zaangażowanie muzyków, nagradzając ich owacjami na stojąco. Chór odwdzięczył się niespodzianką – wykonaniem ludowego utworu „Kukułeczka kuka”. Na koniec Agnieszka Wolf podziękowała publiczności za ciepłe przyjęcie i przekazała pozdrowienia od burmistrza Berlina, który nie mógł pojawić się w Ścinawie. Dyrygentka podziękowała również Gminie Ścinawa oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej za pomoc w organizacji koncertu. Głos zabrał także prezes Fundacji Pomocy Dzieciom z Dolnego Śląska, Krzysztof Dereń. Podziękował publice oraz muzykom, wyrażając nadzieję, że pomoc i zaangażowanie ludzi poprawią los Mai. Po zakończeniu koncertu zorganizowano zbiórkę pieniędzy. Kolejny koncert dedykowany Mai Bratoń odbył się następnego dnia w kościele św. Marcina we Wrocławiu..
Michał Mazur