drukuj

Na podwórku u Korczaka - relacja Marcina Radomskiego

– Życie moje było trudne, ale ciekawe. O takie właśnie prosiłem Boga w młodości – pisze Janusz Korczak w „Pamiętniku z getta”, na podstawie którego powstało przedstawienie „Podwórko Korczaka”. Premiera odbyła się 16 grudnia w warszawskim Teatrze Kamienica.

Teatr Kamienica. Schodzę po krętych schodach do Piwnicy Warsza. Ściany z czerwonej cegły, przygaszone światła,  kolekcja instrumentów dętych na suficie. Miejsce tajemnicze, przestrzeń klimatyczna. Emilian Kamiński, dyrektor teatru, wita publiczność na premierze spektaklu „Podwórko Korczaka”. – Szanowni Państwo, tymi kanałami, o tutaj po prawej, na stronę aryjską przeprowadzała dzieci m.in. Irena Sendlerowa – opowiada wojenną historię kamienicy jej gospodarz. Zdaje się więc, że to idealne miejsce na akcję przedstawienia w reżyserii Pawła Paszty „Podwórko Korczaka”, zrealizowanego na podstawie tekstów słynnego lekarza i pedagoga w ramach obchodzonego w 2012 r. Roku Korczaka.

Akcja spektaklu rozgrywa się na tytułowym podwórku Domu Sierot przy ulicy Siennej 16/ Śliskiej 9. Trójka małych bohaterów egzystuje, bawiąc się, rozmawiając, ucząc i kłócąc. Świat dziecięcych bohaterów wydaje się zaczarowany – w czym zasługa wrażliwego Doktora. Mimo tragedii wojny Korczak stwarza pozory normalności, z zaangażowaniem stara się stworzyć swoim podopiecznym chwile prawdziwego dzieciństwa.

W rolę głównego bohatera wciela się Włodzimierz Press, który idealnie oddaje iście stoicki spokój Korczaka oraz miłość do podopiecznych. Świat widziany oczami małych bohaterów dobrze przedstawiają również pozostali aktorzy: Alicja Dąbrowska, Agata Życzkowska i Marcin Chochlew. Przekazują oni żywiołowość i zapał, jaki posiadają jedynie dzieci. I właśnie o tej dziecięcej czystości umysłów, delikatności, ale również o ich rozmyślaniach i wątpliwościach opowiada sztuka.

Dobrze się stało, że to przedstawienie trafiło właśnie do Teatru Kamienica. Historia  kamienicy i losów Korczaka splotła się ponownie po latach.

Marcin Radomski

Spektakl „Podwórko Korczaka” został dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.