Festiwal „Zoom – zbliżenia” w Jeleniej Górze i początek Warsztatów Filmowych dla Młodych Twórców - z Jeleniej Góry donosi Michał Mazur
Jeleniogórskie Centrum Kultury, 19 lutego, godzina 1730. Przez hol JCK wije się wężyk kolejki – biletów zostało niewiele. Za pół godziny rozpocznie się prapremiera filmu niemego „Natan Mędrzec”. Na żywo zagra do niego zespół KROKE. To stąd tłok. Projekcja nieoficjalnym wstępem do 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jeleniej Górze „Zoom – zbliżenia”. Kilka minut po godzinie osiemnastej sala widowiskowa już pełna po brzegi. Gasną światła i na scenę wychodzi dyrektorka festiwalu – Sylwia Motyl-Cinkowska. Po powitaniu gości pada kilka słów na temat filmu: „Natan Mędrzec” to zrealizowany z rozmachem majstersztyk niemieckiego kina niemego. Obraz z 1922 roku budził wielkie kontrowersje między innymi ze względu na kwestie religijne, o których opowiada. Konflikt trzech głównych wyznań: chrześcijańskiego, żydowskiego i islamskiego stanowi oś kompozycyjną dzieła. Po tym krótkim wstępie, wśród oklasków publiczności, na scenę weszli muzycy KROKE. Zajęli specjalne miejsce – podest zawieszony obok ekranu. Rozpoczyna się projekcja. Urok filmu zarejestrowanego na starej taśmie wzmacnia magnetyzująca muzyka – jej czarowi nie sposób się oprzeć. Wśród widzów zasiadają uczestnicy Wyszehradzkich i Polsko-Niemieckich Warsztatów Filmowych – być może „Natan Mędrzec” będzie dla nich inspiracją podczas realizacji warsztatowych zadań?
Dzień później w hotelu Mercure od rana panuje spore poruszenie. Uczestnicy Warsztatów Filmowych zaraz po śniadaniu zabierają się do pracy. W Wyszehradzkich i Polsko-Niemieckich Warsztatach Filmowych biorą udział młodzi ludzie z Węgier, Czech, Słowacji, Niemiec i Polski. Zostali podzieleni na 6 mieszanych narodowościowo grup, którymi opiekują się instruktorzy – ludzie w różny sposób związani z filmem. Wśród nich między innymi: Monika Kuczyniecka (plastyczka zajmująca się animacjami. Obiecała, że jej grupa warsztatowa będzie miała wiele zabawy i ubrudzi sobie ręce kolorową plasteliną podczas pracy nad animacją ulepionego świata), Benjamin Bayer (operator i fotograf z Niemiec pracujący nad filmami fabularnymi) i Manon Heugel zajmująca się głównie filmami dokumentalnymi. Każdy z uczestników w ramach warsztatów, na które się zapisał mógł wybrać instruktora – zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
Wróćmy do hotelowego lobby. Grupki młodych filmowców wraz z instruktorami siedzą w holu lub w pokojach i dyskutują nad pomysłami na krótki film. Tragiczny wypadek, który zmienia życie bohatera, studium miłości młodej pary czy opowieść osadzona w szkolnych murach – oto niektóre z zarysów fabuł, nad którymi zastanawiają się poszczególne ekipy. Spełnia się obietnica złożona przez Piotra Matwiejczyka (jednego z liderów warsztatów) – podczas zajęć uczestnicy będą musieli przejść przez wszystkie etapy tworzenia filmu: od znalezienia pomysłu, przez napisanie scenariusza, zrealizowanie zdjęć, aż po montaż zebranego materiału. Prace nie mogą być dłuższe niż 5 minut i muszą zostać ukończone do 24 lutego. Wtedy też odbędzie się gala festiwalowa i pokaz warsztatowych produkcji. Czasu jest niewiele i każda chwila oraz dobry pomysł są na wagę złota.
Oprócz pracy nad filmem młodzi twórcy biorą także udział w pokazach specjalnych i przedpremierowych, koncertach oraz spotkaniach z artystami. Sam festiwal „Zoom – zbliżenia” ma bogatą tradycję i jest jedną z ważniejszych imprez na offowej mapie polskiego kina. 16. edycja organizowana przez Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze (i współfinansowana między innymi przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej) jest szansą dla ludzi związanych z niezależnym kinem na zaprezentowanie swoich dokonań szerszej publiczności. Warsztaty Filmowe, które odbywają się w ramach festiwalu, stwarzają młodym ludziom przestrzeń do wymiany doświadczeń i zdobywania umiejętności w międzynarodowym gronie. Dla publiczności „Zoom-zbliżenia” to możliwość poznania zupełnie innego rodzaju kina, której miłośnicy filmu po prostu nie mogą przegapić.
Więcej na stronie Zoom Festival
Gdzie: Jelenia Góra
Kiedy: 19-24 lutego 2013 r.