drukuj

Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! - relacja Mai Antkowiak

„Alternatywna edukacja filmowa” to temat tegorocznego forum dla nauczycieli i filmowców, które było wydarzeniem towarzyszącym 30. Międzynarodowemu Festiwalowi Filmów Młodego Widza Ale Kino! Od 5-7 grudnia 2012 r. Poznań gościł osoby zainteresowane edukacją filmową. Uczestnicy zobaczyli m.in. film edukacyjny „Noc w galerii”, którego pomysłodawcą i producentem jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W ramach forum „Alternatywna edukacja filmowa” zaprezentowano najciekawsze projekty edukacji filmowej. Uczestnicy poznali m.in. „Legendy Gorzowa” z projektu „Trójka Kręci” zrealizowanego w Gimnazjum nr 3 w Gorzowie Wielkopolskim, „Opowieści Pogranicza” z kolekcji filmów animowanych Fundacji „Pogranicze” w Sejnach, kładącej duży nacisk na edukację międzykulturową najmłodszych, oraz projekty filmowe Akademii Orange, łączące tradycję z nowoczesnością. Częścią forum był także pokaz filmów niezależnych „Filmowe Podlasie Atakuje”, mających zachęcać młodych twórców do dalszego tworzenia i rozwijania się.

W Poznaniu zaprezentowany został także projekt edukacyjny Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Noc w Galerii, na który składa się m.in. film pod tym samym tytułem. 34-minutowy film „Noc w galerii” przedstawia zupełnie inną –  niż ta podręcznikowa – perspektywę historyczną, pokazuje, że stosunki polsko-niemieckie nie ograniczają się do czasów I czy II wojny światowej, ale są daleko bogatsze i przede wszystkim różnorodne. Film jest kierowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej, ale jego uniwersalna forma przyciąga także i starszych widzów. „Noc w galerii” przełamuje bowiem w ciekawy sposób wiele utartych stereotypów na temat Polski i Niemiec. Na projekt składają się nie tylko film i materiał edukacyjny do poszczególnych odcinków, ale także projekty towarzyszące, takie jak warsztaty animacji czy konkurs na film amatorski dla klas szkolnych. Wszelkie informacje i materiały dostępne są na stronie projektu.

W programie forum znalazły się ponadto artystyczne warsztaty dla uczestników, spotkania z młodymi filmowcami oraz oczywiście liczne seanse w poznańskich kinach. Forum umożliwiło nauczycielom poznanie wartościowych i oryginalnych filmów dla dzieci i młodzieży, dało możliwość do dyskusji i wymiany poglądów oraz pozwoliło na skonfrontowanie dzieł młodych filmowców z ich odbiorcą.

Warto także wspomnieć, że w ramach tegorocznego forum nauczycieli i filmowców, zorganizowana została sesja poświęcona Januszowi Korczakowi, którą honorowym patronatem objął Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka. Jubileuszowa, bo już 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, ogłoszona została natomiast jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń filmowych 2012 roku.

Maja Antkowiak