delit.live 18 grudnia 2012 r. - relacja Marcina Radomskiego
W warszawskiej kawiarni MiTo art.café.books znani krytycy, dziennikarze i tłumacze rozmawiali 18 grudnia 2012 r. o wybranych tytułach z subiektywnego przewodnika po literaturze niemieckojęzycznej „Delit”. Dyskusję poprowadził dziennikarz i poeta Marcin Sendecki.
Malwina Wapińska przypominała postać Hansa Fallady, jednego z najbardziej znanych literatów niemieckich XX wieku. – To ogromnie charyzmatyczny, wyrazisty pisarz, a zarazem szaleniec i alkoholik. Znamy niewiele książek pisanych z punktu widzenia cynika – mówiła dziennikarka i przypomniała, że w tym roku na polskim rynku wydawniczym pojawił się „Pijak”, powieść którą Fallada napisał na skrawkach papieru, gdy przebywał w więzieniu oskarżony o próbę zabójstwa żony.
O jednym z najpopularniejszych obecnie autorów powieści kryminalnych w Niemczech mówił Mariusz Czubaj. – Friedrich Ani jest autorem cyklu czternastu powieści o monachijskim komisarzu Taborze Südenie. Wydana w Polsce w 2011 r. „Śmierć nie ulega przedawnieniu” to pierwsza część nowego cyklu. Tym razem głównym bohaterem jest były benedyktyn a obecny inspektor monachijskiego Wydziału Zabójstw, Polonius Fischer – opowiadał literaturoznawca i zarazem autor powieści kryminalnych. – Zazdroszczę Niemcom, że próbują zmierzać się z historią w powieściach kryminalnych – jak na przykład Wolfgang Schorlau w „Zmowie milczenia” – podkreślił literaturoznawca.
Z kolei Łukasz Drewniak zwrócił uwagę na związki literatury austriackiej z teatrem, w tym także polskim. – Twórczość Bernharda była przez wiele lat fenomenem repertuarowym teatru Krystiana Lupy, z młodszych reżyserów po teksty Jelinek, Bernharda i Schwaba sięgali Augustynowicz, Brzoza, Wiśniewski, Miśkiewicz, Chotkowski”.
– Oni mają piwnice, my mamy stodoły – podsumował dyskusję Łukasz Drewniak. – Każdy z narodów, polski, niemiecki czy austriacki, posiada własne dewiacje społeczne, które pragnie ukryć. Kluczowe jest, aby literatura i sztuka starały się te ułomności obnażać.
Marcin Radomski
Subiektywny przewodnik po literaturze niemieckojęzycznej „Delit” to wydawany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej suplement do popkulturowego magazynu „Aktivist”.