drukuj
Kalendarium

Wystawa „Teatr Dwóch Czasów” w Düsseldorfie

19 lutego 2014 - 4 maja 2014 Düsseldorf, Jägerhofstraße 1

Wystawa „Teatr Dwóch Czasów” w Düsseldorfie prezentuje historię powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego idea nawiązuje do Szkoły Fechtunku, budynku pełniącego funkcję pierwszego publicznego teatru w Polsce istniejącego w Gdańsku od pierwszej połowy XVII wieku.

W miejscu tego historycznego budynku, istniejącego przez blisko dwa stulecia, powstaje teraz nowoczesny obiekt, którego funkcjonalność wychodzi naprzeciw wymogom współczesnego teatru. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Renato Rizzi, nawiązuje do pierwowzoru, wpisując się w otaczającą średniowieczno-renesansową zabudowę. Ten nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt wyposażono w nowatorskie rozwiązania – adaptowalną scenę, ruchomą widownię oraz otwierany dach, który umożliwia prezentację przedstawień przy świetle dziennym.

Wystawę będzie można oglądać od 20 lutego do 4 maja 2014 roku. Termin prezentacji wystawy uwzględnia Noc Muzeów planowaną w Düsseldorfie na 3 maja 2014.

Wernisażowi wystawy, który będzie miał miejsce 19 lutego o godz. 19.00, towarzyszyć będzie prezentacja spektaklu „Magnolia“ w wykonaniu Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej, założycieli jednego z najciekawszych zespołów na polskiej scenie tańca, Teatru Dada von Bzdülӧw. Autorem muzyki do spektaklu jest Mikołaj Trzaska. Ideą wystawy „Teatr dwóch czasów” jest zaproszenie odbiorcy do odbycia podwójnej podróży - w czasie i przestrzeniach Teatru. Jedna i druga będzie swoistą wizytą w Gdańsku – wielokulturowym mieście, które przed laty wzbogacała obecność teatru elżbietańskiego, a w którym dzisiaj ów teatr się odradza.

Przestrzeń wystawy zostanie symbolicznie podzielona na przeszłość i teraźniejszość, z widokiem na przyszłość. Przekraczając progi wystawy, jej widzowie znajdą się w Gdańsku XVII wieku, mając okazję poczuć powiew ówczesnej atmosfery miasta (które pełniło wówczas rolę międzynarodowego centrum kultury) i poznać początek historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Następnie, kierowani linią czasu, zostaną przeniesieni w teraźniejszość, gdzie będą mogli dotknąć Gdańska w czasie rzeczywistym, i skąd będą mieli również możliwość zajrzeć w przyszłość, by zobaczyć wizję dzieła, kontynuującego tradycję sprzed lat. Prezentacja wystawy odbywa się we współpracy z Miastem Düsseldorf, Instytutem Polskim w Düsseldorfie oraz Festiwalem Szekspirowskim w Neuss.

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytutu Adama Mickiewicza.

Files available for downloads