drukuj
Kalendarium

Konferencja ISP: Polska-Niemcy. Wzajemny wizerunek i wizja Europy

22 kwietnia 2009 - 22 kwietnia 2009 Warszawa

Jak Polacy i Niemcy oceniają stan stosunków polsko-niemieckich? Jak Polacy ustosunkowują się do możliwości posiadania Niemca jako sąsiada? Czy Niemcy akceptują Polaka jako ich potencjalnego szefa lub zięcia? Czy jesteśmy – Polacy i Niemcy – do siebie podobni? Czy darzymy siebie sympatią? Jak widzimy przyszłość Europy? Czy według Polaków i Niemców Unia Europejska powinna ściślej współpracować z Chinami, Rosją lub Stanami Zjednoczonymi?

Na te pytania odpowiada badanie przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych. Ich wyniki zostaną przedstawione na konferencji oraz skomentowane przez ekspertów. W badaniu uwzględnione zostały zarówno opinie obydwu społeczeństw (za pomocą ogólnokrajowego sondażu) jak i przedstawicieli elit (podczas wywiadów). Społeczeństwa zostały zapytane nie tylko o to, co myślą o państwie sąsiadującym i o jego mieszkańcach, ale również o to, jak wyobrażają sobie dalszą integrację europejską. Ta trzecia już edycja badań relacji polsko – niemieckich pozwala porównać obecne wyniki z tymi z lat ubiegłych (2000 i 2005/06). Pytania dotyczące tematyki polityki Unii Europejskiej motywują do postawienia sobie pytania, czy my – Polacy i Niemcy – możemy efektywnie współpracować w ramach społeczności europejskiej? Tym samym powstaje interesujący obraz wzajemnej percepcji oraz wizji Europy.

Badanie Instytutu Spraw Publicznych zostało przeprowadzone w Polsce w dniach 29.08. – 1.09.2008 roku przez CBOS, w Niemczech w dniach 19. – 29.09.2008 przez EMNID, na reprezentatywnej grupie odpowiednio: 1069 dorosłych Polaków oraz 1027 dorosłych Niemców.

Wywiady z przedstawicielami elit zostały przeprowadzone przez ekspertów ISP w okresie wrzesień – październik 2008 w Polsce oraz w Niemczech.

Publikacja ukaże się w kwietniu po polsku i w maju po niemiecku.

Otwarcie konferencji:
dr Jacek Kucharczyk, Dyrektor Programowy Instytutu Spraw Publicznych
Stephan Georg Raabe, Dyrektor Fundacji Konrada Adenauera w Polsce
Przedstawienie wyników:
dr Agnieszka Łada, Kierownik Programu Europejskiego / Analityk w Instytucie Spraw Publicznych
Debata panelowa
Robin Lauterbach, Korespondent ARD
Krzysztof Miszczak, Dyrektor Biura Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu
Bartosz Węglarczyk, Kierownik Działu Zagranicznego, „Gazeta Wyborcza”
Moderacja: Prof. dr hab. Irena Lipowicz, Dyrektor Zarządzający Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

miejsce: Centrum Prasowe Foksal, Warszawa | termin: 22.04. | link