drukuj
Kalendarium

Inwazja barbarzyńców - Inny Festiwal

15 kwietnia 2013 - 10 maja 2013 Poznań, Berlin

Poniedziałek, 15 kwietnia 2013 r.

„Imagine” reż. Andrzej Jakimowski – film (FRANCJA, POLSKA,
PORTUGALIA, WLK. BRYTANIA)
Międzynarodowa koprodukcja „Imagine”, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i wyróżniona Nagrodą za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodą Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012. Film „Imagine” opowiada o ludziach niewidomych, przebywających w lizbońskiej klinice.

„Digital-Kompost” Heinz Cibulka – performer, Norbert Math – soundperformer
(AUSTRIA), PREMIERA
Cibulka, członek legendarnego ruchu akcjonistów wiedeńskich, wielokrotnie nagradzany na arenie międzynarodowej np. Gold Medal of the Photographic Society Vienna (2006) zaprezentuje performance zainspirowany codziennością egzystencji. Artysta użyje organicznych materiałów, tworząc poetycką rzeźbę zharmonizowaną z muzyką graną na żywo. www.h-cibulka.com/

„Szrot” Ba-Ku teatr (POLSKA)
Spektakl artystycznie zinterpretuje przestrzeń wykluczenia, jaką jest złomowisko – miejsce gromadzenia odpadków cywilizacji. Reżyseria: Przemysław Prasnowski.

Wtorek, 16 kwietnia 2013 r.
Wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Frey (AUSTRIA) Austriacka artystka tworząca kolaże fotograficzne, pokazuje kobiety różnych kultur i ich uwikłanie w społeczne role i stereotypy. www.ma-frey.com
Uwagi przeróżne i nie tylko, zresztą – Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę (POLSKA) PREMIERA

„Każdy z nas mieszka na oddzielnej wyspie, tylko że wyspy te położone są zbyt blisko siebie, byśmy mogli żyć w nich samotnie i beztrosko.” (Rainer Maria Rilke). Opieka artystyczna: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Małgorzata Walas-Antoniello.

„Moja ulica”, reż. Marcin Latałło (POLSKA)
Najbardziej ludzki film” (miesięcznik „Kino”), pokazujący historię wielopokoleniowej
łódzkiej rodziny robotniczej.

Środa, 17 kwietnia 2013 r.
”It’s such a beautiful day” reż. Don Hertzfeldt (USA) PREMIERA
Amerykańska animacja przedstawiająca pozornie zwyczajne życie Billa zmagającego się z własną psychiką. Krótkometrażowe animacje, składające się na film, zdobyły wiele nagród m.in. nagrodę w Sundance (2006). Sam reżyser był nominowany w 2001 do Oskara, w swoim dorobku artystycznym zdobył ponad 200 nagród.

Ktoś cię widzi, ktoś cię słyszy. O chorobach psychicznych – panel (POLSKA)
Celem spotkania jest przybliżenie świata widzianego oczami osób z diagnozą choroby psychicznej. O stereotypach i doświadczeniu w leczeniu osób chorych opowiedzą m.in.: Andrzej Kobus – psychiatra, Pola Markowicz – psychoterapeutka.

Czwartek, 18 kwietnia 2013 r.
„Twarzą w twarz z Verą Isler” (51 min.) reż. Daria Kołacka – film (SZWAJCARIA) PREMIERA
Spotkanie z Verą Isler, bohaterką filmu. Szwajcarska fotografka zainteresowaną tym, co społecznie odrzucone, w tym osobami starszymi i grupami mniejszości seksualnych. Artystka znana międzynarodowej publiczności jako fotografka słynnych osobowości twórczych, (m.in. Beuys, Abramovic, Tinguely, Leibovitz). www.veraislerleiner.com

„Teorie wywrotowe” – happening literacko-muzyczny (POLSKA)
(POLSKA) PREMIERA
Działanie artystyczne zainspirowane antologią o tym samym tytule wydaną pod redakcją Agnieszki Gajewskiej. Słowno-muzyczna forma happeningu nadaje odświeżający koloryt awangardowym interpretacjom współczesnej kultury (gender, queer, sexual, trans-). Oryginalność projektu podkreśla udział tłumaczy i autorów tekstów antologii, dopełnionych muzyką improwizowaną na żywo przez DJ-a oraz gościnnym udziałem wyjątkowych artystów.

Piątek, 19 kwietnia 2013
„Max Blecher – nieznany geniusz” – spotkanie z Claudiu Komartinem, prowadzenie Dariusz Sośnicki (RUMUNIA)
O tym jak choroba może z jednej strony wykluczyć z życia społecznego, z drugiej dać inspirację literacką, pokaże postać odkrywanego stopniowo pisarza Maxa Blechera. Jesienią 2013 ukaże się w Polsce jego pierwsza książka „Serce w bliznach”, której niemieckie tłumaczenie znalazło się na pierwszym miejscu listy najciekawszych książek według „Die Zeit”.

„Kombinat” – wernisaż wystawy Małgorzaty Dmitruk łączący Inwazję barbarzyńców z festiwalem komiksu Ligatura (POLSKA)
Wystawa „Kombinat” to nowatorskie podejście do komiksu i wykorzystywanej w nim narracji. Małgorzata Dmitruk opowiada historię o swoim mistrzu z Białorusi Dimitriju Vasiljewiczu Małatkowie posługując się charakterystyczną dla jej twórczości metodą kadrowania rzeczywistości. Litografie zostaną zaaranżowane w galerii w taki sposób, aby uczestnicy mieli wrażenie przebywania w realnej pracowni Mistrza.

Sobota, 20 kwietnia 2013 r.
„Kulu-lu-lu” – interaktywny performance muzyczny. Dla dzieci w wieku 3-6 lat (POLSKA)
Produkcja Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Działanie teatralne poprzez zabawę zaprasza do odkrywania „Inności” przez najmłodszych widzów festiwalu. Co kule mogą powiedzieć dzieciom o odmienności?

„Ja kocham” (46 min.) reż. Adam Leniec – film dokumentalny
(POLSKA)
Film o prawie do miłości ludzi z dysfunkcją intelektualną, powstał w trakcie warsztatów
prowadzonych przez Stowarzyszenie Na Tak. Paradoksalnie, ograniczony świat osób z dysfunkcją intelektualną opowiada także o naszych ograniczeniach i pobudza do refleksji na temat własnych relacji w przyjaźni i miłości – Adam Leniec, reżyser filmu.

„Transcontinental train” – akcja muzyczna, (POLSKA) PREMIERA
Akcja muzyczna łącząca wszystkie wątki festiwalowe. Wyimaginowany pociąg przeniesie widzów z kontynentu na kontynent, dając możliwość wsłuchania się w brzmienia dźwięków żyjących tam ludzi.

Codziennie
„Wędrująca boja” - Anne Peschken/ Marek Pisarsky, grupa artystyczna Urban Art (NIEMCY) PREMIERA
Akcja, która opiera się na działaniu w przestrzeni miejskiej i interakcji z przypadkowymi przechodniami. Wędrująca Boja jest mobilną rzeźbą służącą oznaczaniu miejsc związanych ze śpiącą historią.

Piątek, 10 maja (Berlin)
„Krajan” Dominik Złotkowski – performance (POLSKA)
Performence Dominika Złotkowskiego zaczyna się od prowokacyjnej interakcji z widzami stanowiącej wstęp do odważnej refleksji nad rolami społecznymi. Stereotypy i etykiety, którymi kierujemy się w życiu stanowią często pretekst do wykluczenia. Złotkowski przekonuje że warto wyjść poza uprzedzenia i poznać Innego takim jakim jest.

„Uziemienie” Łukasz Trusewicz – performance (POLSKA)
Uziemienie – performer porusza się w przestrzeni zbudowanej z drutu kolczastego pod napięciem. Działanie stwarza opresyjną sferę – niedostępną dla widza. Trusewicz – balansując na granicy ryzyka – zadaje fundamentalne pytanie o granice ludzkiej odporności w sytuacji ekstremalnego zagrożenia.

„Wędrująca boja” – reportaż filmowy z akcji poznańskiej (NIEMCY/POLSKA)
„harsh improvised net” Zapala – koncert (POLSKA)
Improwizowany, elektroniczny set połączy w sobie człowieka, maszynę oraz program. Leżąc wygodnie na matach, będzie można się wsłuchać w interesujące brzmienie, uzyskane dzięki użyciu nieprzewidywalnego syntetyzatora Putney z 1969 roku.
Działania towarzyszące: Instalacje wykonane przez Pracownię Zjawisk Teatralnych z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pawilon Nowa Gazownia /ul. Ewangelicka 1
Warsztaty teatralne, muzyczne, plastyczne odbywające się w świetlicach socjoterapeutycznych oraz w przedszkolach. Prowadzący: Agnieszka Cienciała, Marta Maksimowicz, Hacen Sahraoui, Anna Piórek, Tadeusz Wieczorek, Tomasz Kalitko.

Organizator: Fundacja Barak Kultury, tel. 61 64 65 344, www.inwazjabarbarzyncow.pl
Wejściówki: Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Brak konieczności odbioru bezpłatnych wejściówek, z wyjątkiem wydarzeń:
„Uwagi przeróżne i nie tylko, zresztą”(16.04), „Kulu-lu-lu” (20.04): CIM, ul. Ratajczaka 44.
„Imagine” (15.04) „It’s such a beautiful day” (17.04), „Ja kocham” (20.04): Kino Muza na godz. przed seansem w dniu projekcji.
Festiwal jest w całości tłumaczony na język migowy.

Files available for download