drukuj
Kalendarium

8 MFF Watch Docs

5 grudnia 2008 - 14 grudnia 2008 Warszawa

WATCH DOCS to obecnie jeden z największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie. Festiwal, organizowany od 2001 roku, powstał z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a jego celem jest promowanie idei praw jednostki poprzez najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata.

Jak co roku, w ramach Festiwalu będzie można zobaczyć kilkadziesiąt światowej klasy dokumentów. Warto wspomnieć, że dwa filmy z zeszłorocznego konkursu WATCH DOCS otrzymały nominacje Amerykańskiej Akademii Filmowej – a jeden z nich, czyli „Taxi to the Dark Side” Alexa Gibneya zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Spośród niemal tysiąca nadesłanych filmów, do dwóch festiwalowych konkursów trafiło 27 starannie wybranych tytułów. Będą wśród nich dokumenty nagradzane na międzynarodowych festiwalach – takie jak „Przedstawienie” Siergieja Łoźnicy poświęcony stalinowskiej propagandzie, czy izraelski „Flipping Out” (Korba) o żołnierzach odreagowujących przy pomocy narkotyków wojenny stres, lub „Behave” (Bądź grzeczny) – wstrząsający brazylijski paradokument o błyskawicznych procesach nieletnich przestępców w reżyserii Marii Ramos. Oprócz tego w konkursie zobaczymy sporo polskich premier, m.in.: niepokojący chiński „Red Race” (Czerwony wyścig) ukazujący nieludzkie treningi dziecięcych chińskich mistrzów sportu. Ponadto przejmujący amerykański „Four Seasons Lodge” ze zdjęciami legendarnego twórcy cinema verite – Alberta Mayslesa, w niekonwencjonalny sposób ukazujący ostatnich żyjących świadków holokaustu, czy znakomity estoński „Aliosza” w reż. Meelisa Muhu, w wyważony, choć bardzo dynamiczny sposób odsłaniający kulisy konfliktu o pomnik żołnierzy radzieckich w Tallinie. Reżyserzy filmów konkursowych będą – wzorem lat ubiegłych – gośćmi Festiwalu.

Festiwal to nie tylko konkurs, ale także retrospektywy i stałe sekcje programowe. Istotnym elementem programu 8 MFF WATCH DOCS będzie przegląd filmów Errola Morrisa, jednego z najwybitniejszych amerykańskich dokumentalistów. Morris otrzyma w tym roku przyznawaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka nagrodę im. Marka Nowickiego za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W ramach przeglądu zobaczymy cztery najważniejsze filmy reżysera, należące już do klasyki dokumentu: „Cienka niebieska linia” – intrygujący formalnie film o sądowej pomyłce, który przyczynił się do zwolnienia niewinnie oskarżonego bohatera, „Mr Death” / Mr Śmierć ukazujący sylwetkę konstruktora maszyn do egzekucji, „The Fog of War: Eleven Lessons form the life of Robert McNamara” o byłym Sekretarzu Obrony USA, który odegrał zasadniczą rolę podczas wielu światowych konfliktów (Oscar 2004); oraz najnowszy, nagrodzony w tym roku w Berlinie „Standard Operating Procedure”, odsłaniający najmroczniejszą stronę konfliktu w Iraku.

Oprócz tego, w ramach retrospektywy „Świat dyktatorów” zobaczymy wybitne dokumenty poświęcone dwudziestowiecznym despotom. Wśród nich znajdą się takie filmy, jak: poświęcony postaci ugandyjskiego satrapy „Idi Amin Dada – Autoportrait” w reż. Barbeta Schroedera, „Cienie mrocznego imperium” Wernera Herzoga o Bokassie – człowieku, który z sierżanta stal się cesarzem, czy „Dictator Hunter” w reż. Klaartje Quirins ukazujący niewdzięczną pracę Adriena Brody’ego z Human Rights Watch, który postanowił ukrócić bezkarność krwawego dyktatora Czadu.

Z kolei w sekcji programu poświęconej propagandzie znajdą się historyczne przykłady wykorzystania filmu dokumentalnego do celów indoktrynacji wojennej. Wśród nich: niemiecki „Feuertaufe” (Chrzest ognia) przedstawiający triumfalny Blitzkrieg niemieckich wojsk w Polsce w 1939 roku; radzieckie „Wyzwolenie” w reżyserii Aleksandra Dowżenki, ukazujące aneksję polskich kresów przez ZSRR jako oswobodzenie ludu spod „burżuazyjnej okupacji”, czy amerykański „My Japan” z 1945 roku – rasistowski pamflet usprawiedliwiający użycie bomby atomowej.

Jednym z wydarzeń towarzyszących Festiwalowi będzie polsko-niemieckie sympozjum „PRL – NRD: obrazy demokratycznego przełomu”. Spotkaniu polskich i niemieckich dokumentalistów towarzyszyć będą pokazy filmów ukazujących koniec systemu komunistycznego z perspektywy Polaków i Niemców.

Tegoroczny Festiwal stanie się również okazją do przypomnienia najciekawszych polskich zaangażowanych filmów dokumentalnych. W ramach retrospektywy „Dokument transformacji” zobaczymy filmy zrealizowane po 1989 roku, które podejmują tematykę społeczną, m.in. dokumenty Ewy Borzęckiej, Pawła Łozińskiego, Macieja Drygasa, Piotra Morawskiego.

WATCH DOCS to również imprezy towarzyszące, dyskusje, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami, dziennikarzami i politykami. Podobnie jak w ubiegłych latach, na Festiwalu spodziewamy się kilkudziesięciu gości z zagranicy – reżyserów i producentów konkursowych filmów. Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznego festiwalu będzie prezentacja Dragon Forum połączona z indywidualnymi konsultacjami dla dokumentalistów przygotowujących nowe projekty.

Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyć będzie kampania społeczna „Prawa człowieka są ważne”, której projekt zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu „Sappi – Ideas That Matter” organizowanego przez firmę Sappi Fine Paper Europe.
W ramach kampanii w Warszawie tuż przed Festiwalem pojawi się kilka tysięcy plakatów oraz bezpłatna gazeta w całości skupiona na dzisiejszej sytuacji praw człowieka w świecie.

miejsce: Warszawa | termin: 5 - 14.12. | link

Files to download