drukuj

Kalendarium

3 sierpnia 2012

  • Nowa Sztuka Narodowa [Warszawa]

    Od: 2 czerwca 2012 Do: 19 sierpnia 2012
    Wystawa „Nowa Sztuka Narodowa” odwołuje się do takich emocji jak patriotyzm i poczucie narodowej wspólnoty. Od 2 czerwca do 19 sierpnia można oglądać w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej prace uznawane za przykłady tzw. „sztuki narodowej”. Projekt uzupełniają wykłady, dyskusje i warsztaty. Wystawa, która powstała we współpracy z Fundacją Współpracy Polsko Niemieckiej i Instytutem Goethego, jest warszawską częścią „Akcji Solidarności” (Solidarity Actions) – międzynarodowego programu towarzyszącego 7. Biennale Sztuki Współczesnej w Berlinie.
    więcej
  • Über Grenzen – Przekraczając granice – projekt oparty na malarstwie Tatjany Utz

    Od: 28 lipca 2012 Do: 2 grudnia 2012
    Die Münchner Künstlerin Tatjana Utz inszeniert in dieser Ausstellung persönliche Geschichten und Erfahrungen in Form eines begehbaren Bilderbuchs. Ausgangspunkt sind Gespräche, welche die Künstlerin mit polnischen und deutschen Zeitzeugen über deren Erinnerungen an die Zeit vor und nach dem 2. Weltkrieg geführt hat.
    więcej
  • „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie XIX i XX wieku” [Warszawa]

    Od: 1 sierpnia 2012 Do: 30 września 2012 Warszawa
    Od 1 sierpnia do 30 września 2012 r. w warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy oglądać można wystawę „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. To historie o niemieckich migrantach, którzy przez ponad 200 lat przybywali do Warszawy, gdzie stawali się Polakami. Byli wśród nich Wedlowie, Schuchowie, Gebethnerowie.
    więcej
  • Album „Polacy z wyboru”

    Od: 1 czerwca 2012 Do: 1 czerwca 2013
    Premiera albumu „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. W spotkaniu w dn. 5 lipca udział wzięli autorzy: Tomasz Markiewicz, Tadeusz W. Świątek, Krzysztof Wittels oraz Ambasador Republiki Federalnej Niemiec Rüdiger Freiherr von Fritsch i potomkowie opisanych w książce rodów.
    więcej
  • NRD. Opowieści z kraju, którego już nie ma

    Od: 22 czerwca 2012 Do: 2 września 2012 Rynek Główny 25, Kraków
    Na 170 czarno‑białych fotografiach pojawia się, uchwycona z nutą ironii, szara codzienność wschodnich Niemiec. Ich autorami są wybitni fotograficy związani z prestiżową agencją Ostkreuz – Sibylle Bergemann, Harald Hauswald, Ute Mahler, Werner Mahler i Maurice Weiss. Rejestrowali oni rzeczywistość w sposób daleki od wytycznych socjalistycznej propagandy. Nawet w fotografiach z oficjalnych wydarzeń politycznych i społecznych, potrafili obnażyć całą absurdalność i fasadowość obowiązującego systemu.
    więcej
  • Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw samorządowych

    Od: 1 stycznia 2010 Do: 1 stycznia 2014
    Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw samorządowych to trzecie po mapie instytucji i uczelni oraz mapie partnerstw młodzieży graficzne przedstawienie przykładów kooperacji polsko-niemieckiej. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej jest inicjatorem interaktywnej mapy.
    więcej