drukuj

Kalendarium

Sierpień 2011

  • Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw samorządowych

    Od: 1 stycznia 2010 Do: 1 stycznia 2014

    Interaktywna mapa polsko-niemieckich partnerstw samorządowych to trzecie po mapie instytucji i uczelni oraz mapie partnerstw młodzieży graficzne przedstawienie przykładów kooperacji polsko-niemieckiej. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej jest inicjatorem interaktywnej mapy.

    więcej

    Cykl wykładów pt. Polska - Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie

    Od: 26 maja 2010 Do: 5 października 2011 Warszawa

    Cykl wykładów, obejmujący prawie półtora roku, będzie znakomitą okazją do zapoznania się z niewielkim wycinkiem ogromnego dorobku kulturalnego Niemiec. Zapraszamy na wykład p. Andy Rottenberg, poświęcony berlińskiej wystawie "OBOK Polska - Niemcy. Tysiąc lat historii w sztuce". Wykład odbędzie się w środę 5 października o godzinie 17.00 w Nowej Izbie Poselskiej (wejście wyjątkowo z Bramy Senatorskiej).

    więcej
  • VIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

    Od: 27 sierpnia 2011 Do: 4 września 2011 Warszawa

    Fundacja Shalom zaprasza na VIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 4 września 2011. W programie znajdzie się wiele interesujących spektakli teatralnych, koncertów, wystaw, warsztatów, projekcji filmowych, spotkań, instalacji artystycznych oraz wykładów.

    więcej

    Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie XIX i XX wieku

    Od: 9 sierpnia 2011 Do: 2 września 2011 Berlin

    Fotografie i dokumenty z warszawskich muzeów, archiwów i zbiorów rodzinnych, większość prezentowana po raz pierwszy, przedstawiają dzieje społeczności pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku.

    więcej
  • XV Festiwal Szekspirowski

    Od: 30 lipca 2011 Do: 7 sierpnia 2011 Trójmiasto

    Na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku w Trójmieście odbędzie się jubileuszowa, XV edycja Festiwalu Szekspirowskiego. To doskonała okazja, aby zobaczyć najlepsze spektakle szekspirowskie w wykonaniu zespołów teatralnych z Polski, Finlandii, Szwecji, Rumunii (German State Theatre Timisoara), Litwy, Wielkiej Brytanii i Rosji.

    więcej

    Z Gdańska do Lubeki. Günter Grass i Polska

    Od: 17 czerwca 2011 Do: 30 września 2011 Gdańsk

    Dwujęzyczna ekspozycja przedstawia dokumenty audio-wizualne, zdjęcia, rękopisy, korespondencję prywatną oraz krótkie komentarze. Wystawa czynna do 30 września 2011 roku.

    więcej
  • Rok Hildegardy z Bingen

    Od: 1 czerwca 2011 Do: 31 sierpnia 2011 Tyniec

    Motywem przewodnim wydarzeń kulturalnych w roku 2011 w opactwie tynieckim jest dzieło dwunastowiecznej benedyktyńskiej mniszki, Hildegardy z Bingen nad Renem, mistyczki, wizjonerki, kompozytorki i lekarki, autorytetu duchowego swoich czasów. W programie znajdą się: multimedialna wystawa, konferencja naukowa, wykonania kompozycji muzycznych Hildegardy w ramach Benedyktyńskiego Lata Muzycznego oraz specjalne warsztaty rozwojowe, inspirowane dziełem średniowiecznej mniszki.

    więcej

    Macewy codziennego użytku - fotografie Łukasza Baksika

    Od: 25 czerwca 2011 Do: 14 sierpnia 2011

    W dniach 25 czerwca do 14 sierpnia w krakowskim Muzeum Etnograficznym pokazywana będzie wystawa dokumentująca losy żydowskich nagrobków. Podczas wojny okupanci niemieccy wykorzystywali żydowskie macewy do różnych celów budowlanych, np. do utwardzania dróg czy budowy ogrodzeń. Autor projektu, Fundacja Uptown, podkreśla, że po wojnie także Polacy przejęli te metody. Z macew budowano piece, podłogi, krawężniki. Wystawa fotografii Łukasza Bagsika dokumentuje "codzienne" użytkowanie macew w Polsce.

    więcej
  • Stoffe aus Lublin/Bławatne z Lublina

    Od: 11 czerwca 2011 Do: 19 września 2011 Lublin

    Na wystawie zostanie zaprezentowany wyjątkowy cykl zdjęć przedstawiający przedwojenną dzielnicę żydowską w Lublinie oraz prace plastyczne Ulrike Grossarth. Fotografie są swoistym katalogiem i unikalną dokumentacją normalnego, jeszcze niczym nie zagrożonego codziennego życia dzielnicy żydowskiej, której obrazu ulic dopełniają sklepiki z materiałami (towary bławatne) i niewielkie zakłady rzemieślnicze.

    więcej