drukuj
Kalendarium

Cykl wykładów pt. Polska - Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie

26 maja 2010 - 5 października 2011 Warszawa

Zamek Królewski w Warszawie w 2010 i 2011 roku organizuje cykl wykładów pod tytułem Polska-Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie. Tytuł ten nawiązuje do wystawy pt. "OBOK. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce", którą będzie można obejrzeć w berlińskim Martin Gropius Bau od 23 września 2011.

Publiczność będzie mogła zapoznać się z bogatym dziedzictwem kulturalnym Niemiec w różnych epokach. Wykłady zainauguruje 26 maja 2010 roku prof. Władysław Bartoszewski, pełnomocnik rządu RP ds. stosunków polsko-niemieckich. Wykłady zakończy we wrześniu 2011 roku wystąpienie prof. Andrzeja Tomaszewskiego, wybitnego architekta, członka wielu gremiów polsko-niemieckich, jednego z założycieli Niemiecko Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

W gronie wykładowców znajdą się prof. Małgorzata Omilanowska, znakomita historyk sztuki z Polskiej Akademii Nauk, od lat zajmująca się architekturą i sztuką Niemiec, prof. Eugeniusz Cezary Król z Collegium Civitas, znawca okresu międzywojennego i czasów II wojny światowej, Małgorzata Łukasiewicz, wybitna tłumaczka, laureatka cenionej nagrody translatorskiej Hermanna Hessego, prof. Robert Traba, dyrektor Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. O wspólnych losach dynastii Piastów, Jagiellonów i Sasów opowie historyk sztuki dr Przemysław Mrozowski. Nie unikamy tematów trudnych, związanych ze skomplikowaną historią Niemców na dzisiejszych terenach Polski – wykład o wielokulturowym Wrocławiu wygłosi dyrektor Muzeum Historii Wrocławia, dr Maciej Łagiewski, a obszarem dawnych Prus Wschodnich zajmą się dr Andrzej Rzempołuch, znawca architektury tego rejonu, oraz Jan Przypkowski, który przypomni „piękno przeszłe dokonane”, czyli nieistniejące lub zrujnowane zabytki na Warmii i Mazurach. Profesor Konrad Vanja z Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie opowie o rozwijającej się ostatnio dynamicznie współpracy pomiędzy niemieckimi i polskimi muzeami. Wykład byłego pełnomocnika rządu Niemiec ds. stosunków polsko-niemieckich, prof. Gesine Schwan, będzie dotyczył aktualnej sytuacji politycznej.

Zostaną także poruszone tematy z dziedzin „lżejszych” – publiczność wysłucha wykładu o zwyczajach kulinarnych (opowie o nich literaturoznawca i antropolog społeczny Dorota Danielewicz-Kerski, od ponad 20 lat mieszkająca w Berlinie) i o kruchym pięknie saskiej porcelany w wykonaniu dr Anny Szkurłat z Zamku Królewskiego. Będzie można się dowiedzieć, jak piękna i uporządkowana architektonicznie była Warszawa w czasach Wettinów – o projektach „osi saskiej” wykład wygłosi architekt Beata Artymowska. Po tematy związane z literaturą i filozofią sięgną prof. Gabriela Matuszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawczyni twórczości piszącego w języku niemieckim Stanisława Przybyszewskiego, Joanna Magacz z Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie oraz Daniel Artymowski (temat o twórczości Fryderyka Nietzschego). Wśród tematów wykładów nie może zabraknąć głosu o udziale Niemców w rozwoju polskiej kultury i przemysłu – o wielkich rodach pochodzenia niemieckiego w Warszawie opowie słynny varsavianista, redaktor Jerzy S. Majewski. Z mitami i przesądami związanymi z zakonem krzyżackim rozprawi się historyk średniowiecza, dr Tomasz Torbus z Lipska. Różnice w koncepcjach odbudowy zabytków omówi na przykładzie Zamku Królewskiego w Warszawie i w Berlinie dr Piotr Majewski. Wśród wykładowców znajdzie się także prof. Werner Benecke z Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Cykl wykładów, obejmujący prawie półtora roku, będzie znakomitą okazją do zapoznania się z niewielkim wycinkiem ogromnego dorobku kulturalnego Niemiec. Wśród tematów znajdą się kwestie kontrowersyjne, np. wzajemne uprzedzenia i stereotypy narodowościowe, pragniemy jednak pokazać polskiej publiczności, że w naszej wspólnej, skomplikowanej przeszłości były okresy twórczej współpracy.

Na zakończenie cyklu planujemy zorganizowanie koncertu w wykonaniu artystów z Niemiec.

Polska – Niemcy. Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie

środy, godz. 17.00

17 listopada 2010 - prof. Gabriela Matuszek (Uniwersytet Jagielloński)
Mocne zbliżenia: Stanisław Przybyszewski („der geniale Pole“) i Niemcy

24 listopada 2010 - red. Jerzy S. Majewski (Gazeta Wyborcza)
Wielkie rody niemieckie w Warszawie

8 grudnia 2010 - Daniel Artymowski (Zamek Królewski w Warszawie)
Największy malarz wszech czasów. Arnold Böcklin i jego zachwycona polska publiczność

12 stycznia 2011 prof. Eugeniusz Cezary Król (Collegium Civitas)
Szkopy i Polaczki. Rola stereotypów narodowościowych we wzajemnych kontaktach
- Polacy w oczach Niemców, Niemcy w oczach Polaków

26 stycznia 2011 prof. Gesine Schwan (Humboldt -Viadrina School of Governance)
Polska i Niemcy. Perspektywy współpracy

9 lutego 2011 prof. Konrad Vanja (Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie)
Wspólne dziedzictwo kulturowe: współpraca pomiędzy muzeami Polski i Niemiec

23 lutego 2011 Małgorzata Łukasiewicz
Tomasz Mann. Przeszłość i przyszłość

9 marca 2011 Daniel Artymowski
Polski szlachcic, niemiecki filozof. Fryderyk Nietzsche.

6 kwietnia 2011 dr Przemysław Mrozowski (Zamek Królewski w Warszawie)
Dobre matki i złe matki (Piastowie, Jagiellonowie, Sasi)

20 kwietnia 2011 dr Maciej Łagiewski (Muzeum Historii Wrocławia)
Wrocław – miasto wielu kultur

4 maja 2011 prof. Werner Benecke (Europejski Uniwersytet Viadrina we Frankfurcie/O) Ślady Prus, Saksonii i Rzeszy w historycznym obrazie Warszawy

18 maja 2011 prof. Robert Traba (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie)
Nowe spojrzenie na syntezę stosunków polsko – niemieckich. Polsko – niemieckie miejsca pamięci

13 czerwca 2011 (PONIEDZIAŁEK) Dorota Danielewicz-Kerski (Berlin)
Zwyczaje kulinarne Niemiec – nie tylko Oktoberfest

13 lipca 2011
Daniel Artymowski (Zamek Królewski w Warszawie)
Dawno temu w Weimarze...
Johann Wolfgang von Goethe – poeta, uczony, mąż stanu

7 września 2011 prof. Tadeusz J. Żuchowski (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)
Rozproszone ziarna prawdy. Sztuka i jej badanie wobec polsko-niemieckich mitów

5 października 2011 Anda Rottenberg Berlińska wystawa Obok. Polska- Niemcy. 1000 lat historii w sztuce
w Nowej Izbie Poselskiej (wejście wyjątkowo z Bramy Senatorskiej). Zaproszenia można odebrać w stanowisku informacji tel 22 35 55 170. w godz. 9 - 16.00

miejsce: Warszawa | termin: 26.5.2010 - 05.10.2011 | program