drukuj

Znamy zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w roku 2022

Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2022 otrzymują:

Łukasz Grajewski, Jonas Seufert, Marta Rebzda, Waldemar Modestowicz, Magdalena Szaniawska-Schwabe, Reinhard Laska, Bettina Wobst i zespół dziennikarski Outriders w składzie: Lola García-Ajofrín, Karolina Baca-Pogorzelska, Marta Bloch, Julia Alekseeva, Marek Berezowski, Tadeusz Michrowski, Anas Idrees, Ali Alsheikh, Anna Górnicka, Jakub Górnicki, Andrzej Budnik, Zuzanna Olejniczak, Piotr Kliks, Lorena Barrios, Grzegorz Kurek.

Zwycięskie prace opublikowano w „Tygodniku Powszechnym” i portalu BuzzFeed News Deutschland, Teatrze Polskiego Radia w Jedynce Polskiego Radia, w magazynie frontal na antenie ZDF, serwisie dziennikarskim Outriders i portalu Gazeta.pl oraz stacjach MDR i ARTE.

Organizatorzy tegorocznego konkursu i 15. Polsko-Niemieckich Dni Mediów pod hasłem „Zakłócenia w odbiorze czy zmiana kanału. Czy Europa może spać spokojnie?” – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Wolny Kraj Saksonia – oraz pozostali Fundatorzy konkursu – kraje związkowe Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia, a także województwa lubuskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie – serdecznie gratulują laureatkom i laureatom.

„Dziennikarze i dziennikarki są ważnymi ‘budowniczymi mostów’ – tworzą ‘mosty porozumienia’, to ich praca przyczynia się do dekonstrukcji stereotypów i zrozumienia dla sposobu funkcjonowania po obu stronach granicy” – podkreślił podczas ceremonii wręczenia nagród Oliver Schenk, minister spraw federalnych i mediów, szef Saksońskiej Kancelarii Stanu. „Ludzie mediów sami również potrzebują przestrzeni do wymiany myśli i spotkania twarzą w twarz. O tym jak bardzo brakowało prawdziwych spotkań, przekonaliśmy się podczas wymuszonej pandemią przeprowadzki do przestrzeni wirtualnej. Ogromne zainteresowanie Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego i Polsko-Niemieckimi Dniami Mediów, które po raz pierwszy odbywają się po obu stronach granicy, dowodzą zasadności tej inicjatywy.”

Kategoria Prasa

Nagrodę Łukaszowi Grajewskiemu i Jonasowi Seufertowi za reportaż „Prawdziwe koszty szparaga” wręczyła Dagmar Reim, członkini Rady Fundacji ZEIT Ebelin und Gerd Bucerius. Polski juror w kategorii Prasa Marcin Torz uzasadnił werdykt jury następująco: „tekst spełnia najbardziej wyśrubowane normy dziennikarskie i jest niezwykle dobrą, wciągającą lekturą.”

Kategoria Radio


Nagrodę za słuchowisko „Ktoś na panią czeka”, wyemitowane w Teatrze Polskiego Radia w Jedynce Polskiego autorzy Radia Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz odebrali z rąk dr. Krzysztofa Raka, dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Polska członkini jury w kategorii Radio Dorota Zyń-Horbaczewska mówiła w laudacji: „Autorzy słuchowiska umiejętnie i bardzo interesująco łączą teatr radiowy z wątkami reportażowymi, przy udziale prawdziwych bohaterów z krwi i kości. Wątki splatają się emocjonalnie. To duży ładunek dramaturgiczny i ogromny kunszt artystyczny.”

 

Kategoria Telewizja

Magdalena Szaniawska-Schwabe i Reinhard Laska, nagrodzeni za reportaż „Zglobalizowana paczka – ile naprawdę kosztuje sukces firmy Amazon“, produkcja magazynu frontal telewizji ZDF, odebrali statuetkę z rąk prof. dr Karoli Wille, dyrektorki rozgłośni MDR.

Jurorka w kategorii Telewizja Bogna Koreng podkreśliła w laudacji, że „materiał dwójki autorów przedstawia inne spojrzenie na relacje polsko-niemieckie, pozostawiając odbiorcę z poczuciem dyskomfortu. Ważny społecznie temat nieetycznego – wręcz absurdalnego – działania koncernu, podparty dogłębnym researchem, opowiedziany został tutaj w sposób zwarty i wielowątkowy.”

Kategoria Multimedia

Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna Magazynu Pismo wręczyła Nagrodę Annie i Jakubowi Górnickim reprezentującym kolektyw Outriders. Nagrodzony reportaż multimedialny „Wiza donikąd” powstał we współpracy 15 dziennikarzy i dziennikarek w siedmiu krajach. Autorzy i autorki: Lola García-Ajofrín, Karolina Baca-Pogorzelska, Marta Bloch, Julia Alekseeva, Marek Berezowski, Tadeusz Michrowski, Anas Idrees, Ali Alsheikh, Anna Górnicka, Jakub Górnicki, Andrzej Budnik, Zuzanna Olejniczak, Piotr Kliks, Lorena Barrios, Grzegorz Kurek.

Polski Juror w kategorii Multimedia Piotr Stasiak mówił o zwycięskim materiale: „Ostatnie wydarzenia przypomniały nam o podstawowej misji, jaką niesie dziennikarstwo społecznie zaangażowane. Reporter daje świadectwo. Staje się głosem tych, których świat współczesny głosu pozbawia, ignoruje lub spycha na margines. Autorzy projektu dziennikarskiego „Wiza donikąd” wypełnili tę misję wzorowo.”

Kategoria „Dziennikarstwo na Pograniczu”

Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu“, ufundowaną przez Wolny Kraj Saksonia,  Bettinie Wobst, wyróżnionej za materiał „Kłótnia wokół odkrywki Turów. Czy Polska odbiera innym wodę?” wręczył Oliver Schenk, minister stanu, szef Kancelarii Stanu Saksonii.

Jurorka w kategorii Telewizja Alicja Rucińska mówiła w laudacji o zwycięskiej pracy: „na pierwszy plan wysuwa się nie tyle sama kopalnia Turów i jej wpływ na ludzi, co życie na styku trzech granic w cieniu konfliktu”. I „ta historia właśnie o tym jest. O szukaniu porozumienia tam gdzie puchnie konflikt. O granicach, które przebiegają w zupełnie innych miejscach niż znamy z mapy. To w końcu historia o lokalnym dziennikarstwie na pograniczu, którego rola wciąż jest niedoceniana, a ma ogromne znaczenie zwłaszcza tam gdzie mieszają się języki, kultury, sprzeczne interesy. Niech będzie ona też inspiracją dla dziennikarzy, którzy na pograniczu żyją i pracują. Pogranicze to nie peryferie, zapomniana prowincja. Pogranicze to centrum europejskiej integracji i buzujący gejzer konfliktów. Dla dziennikarza nieustające źródło tematów”.

 

Jury wybierało spośród 183 zgłoszeń – 76 prac prasowych (37 polskich i 39 niemieckich), 46 prac radiowych (26 polskich i 20 niemieckich), 33 prac telewizyjnych (5 polskich i 25 niemieckich), 15 prac w kategorii Multimedia (8 polskich i 7 niemieckich) oraz 16 prac w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” (5 polskich i 11 niemieckich). Nagroda w każdej kategorii wynosi 5.000 euro.

Wszystkie nominowane prace można oglądać do kwietnia 2023 r. na stronie https://nom2022.dnimediow.org/. Uroczystość wręczenia Nagrody w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna jest dostępna w mediatece MRD pod linkiem:

https://youtu.be/polsko_niemiecka_nagroda_dziennikarska

Fundatorami Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2022 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie oraz trzy niemieckie kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolny Kraj Saksonia. Nagrodę w kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” ufundował gospodarz tegorocznej edycji Wolny Kraj Saksonia. Więcej informacji na www.dnimediow.org.