drukuj

Wystawa pt. Potęga i upadek

Muzeum Techniki w Warszawie zaprasza na wystawę - POTĘGA i UPADEK – ZAMKI PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO
Wystawa z okazji 600. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, którą trwać będzie do 9 maja.
Wernisaż z twórcami wystawy (MAŁGORZATA JACKIEWICZ-GARNIEC, MIROSŁAW GARNIEC) odbędzie się 23 kwietnia o godz. 12:00 w Muzeum Techniki.


Wystawa pokazuje drugą stronę konfliktu, czyli przeciwnika Polski i Litwy pokonanego w Bitwie pod Grunwaldem, w całej jego ówczesnej potędze – ukazując to państwo poprzez zamki, które były podstawą jego struktury. Zamki te były ośrodkami władzy, administracji, gospodarki, wojskowości i sądownictwa, a największe i najważniejsze z nich – komturskie – także siedzibami konwentów zakonnych. W państwie tym oprócz zamków krzyżackich wzniesiono też wiele innych, podległych zwierzchnictwu Zakonu – zamków biskupów i kapituł katedralnych, administrujących podległymi im terenami, będących organiczną częścią tego państwa. Zakon Krzyżacki skuł podbite ziemie łańcuchem ceglanych twierdz, tworząc system warowny o niespotykanej dotąd w Europie skali, umożliwiający – wraz z profesjonalnym aparatem administracyjnym – niezwykle sprawne zarządzanie i zagospodarowywanie podległych obszarów, i ich obronę. Równie ważnym elementem tej struktury był podział administracyjny państwa oraz związane z nim typy architektoniczne wznoszonych zamków, dopasowane do rangi rezydujących na nich urzędników krzyżackich (komturów, wójtów, prokuratorów, komorników). Przez ponad 150 lat Zakon zbudował imponujące władztwo i wzniósł około 150 warowni – fundament swej władzy i zarazem symbol swej potęgi.

Bitwa grunwaldzka zapoczątkowała upadek tego przedziwnego państwa kościelnego, uważanego przez wielu historyków za najnowocześniejsze w ówczesnej Europie. Piętnasty lipca 1410 roku to początek końca państwa niemieckich rycerzy-mnichów, krytyczny moment w jego historii – po 1410 roku Krzyżacy nie zbudowali już żadnego nowego zamku. Te z czasów świetności, powoli, z biegiem lat i wieków znikały z krajobrazu. Jednak wiele przetrwało dając świadectwo ówczesnej potędze – i, jednocześnie, świadectwo upadku. Świadomość potęgi państwa Zakonu Krzyżackiego, jego fenomenu, pozwala lepiej poznać kontekst historyczny bitwy i w pełni docenić wielkość zwycięstwa pod Grunwaldem. Wystawa prezentuje 46 najważniejszych zamków państwa krzyżackiego. Składa się z ponad 200 fotografii oraz 21 obrazów-rekonstrukcji zamków, wykonanych w konwencji malarstwa średniowiecznego.

Fotografie: Mirosław Garniec
Malarskie rekonstrukcje zamków: Bożena Januszewska, Katarzyna Wolska

W opracowaniach zamków z Powiśla, Górnych Prus, Warmii i Mazur wykorzystano ilustracje z książki: Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach”. Książkę po promocyjnej cenie będzie można kupić podczas trwania wystawy w Muzeum Techniki.
Wystawa pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.